intrebare .....pudra...

intrebare .....pudra... | Autor: Adrriana

Link direct la acest mesaj

Pudra usuca tenul tare? apar riduri de la ea?...imbatraneste tenul ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Pudra nu usuca tenul si nici nu apar riduri de la ea.
Poti sa o folosesti fara nici o problema dar inti de toate trebuie sa folosesti o crema hidratanta si un make-up.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella&com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Dar de ce aveam eu impresia ca pudra imbatraneste tenul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cordelia spune:

Mda si eu am aceeasi impresie...mai ales ca am vazut in unele situatii pudra infiltrata printre riduri...oribil Si nu prea ii inteleg rostul?!Adica o folosesti cand ai ten mai gras si chipurile sa nu iti luceasca fata? Sau cum?Pentru imperfectiuni iar nu cred, personal mi se pare ca le scoate mai rau in evidenta...dar poate gresesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina20 spune:

Ma indoiesc ca imbatraneste tenul.
Daca ai un ten sensibil/uscat alege o pudra pulbere, nu "compacta" si foloseste o pensula mare, nu buretele care vine odata cu produsul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Daca iti trintesti tona de pudra pe fata, fara nimic ca baza, normal ca va arata ca o tencuiala si ca va imbatrini tenul.
Eu folosesc - de nevoie, am cearcane - pudra doar compacta de mai bine de 15 ani si nu se vede, nu am riduri, nimic. Dar trebuie sa cureti pielea bine, sa o hidratezi, sa-i mai tragi si cite un peeling cam o data pe saptamina (sau si mai des, depinde de ten si de produs).
Eu nu pot folosi decit pudra compacta pt. ca-s f. alergica si de la aia pulbere e jale cu okii mei.
Asa, si apoi, dimineata sa zicem, inainte de machiere, dai cu o crema usoara (nu f. grasa), drept baza, apoi cu un fond de ten (daca vrei) la fel usor, adica nu de ala gras sau care arata ca scoarta pe fata ta, si abia apoi pudrezi toata fata. "PUDREZI", adica nu pui juma' din cutia de pudra pe fata, doar pudrezi, asa cum pudrezi cu faina tava pe care o bagi la cuptor. Daca ai pe cineva sa-ti sufle tare in fata apoi, sa zboare surplusul de pudra, si mai bine, daca nu, asta e.
La un machiaj facut asa cum ti l-am descris, cu produse de calitate, te tine toata ziua. Pe mine ma tinea la servici si 12 ore. Mai "retusam" un pic pe la cearcane, ca acolo nu puteam sa dau cu fond de ten si doar pudra nu prea statea ea toata ziua, dar si retusul asta nu mai mult de 1 data in 12 ore de munca!

Mama, ce m-am mai intins. Curs de cosmetica, nu alta! Dar este doar experienta mea.

Sa fiti frumoase!


Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Daca ai tenul uscat foloseste numai si numai pudra pulbere dupa ce in prealabil ai folosit crema hidratanta si bineinteles make-up.
Pudra se aplica doar cu pernita speciala (nicidecum cea care e in cutie) sau daca folosesti pe cea de la Dior atunci cu pensula ei speciala, daca folosesti alta pudra, neaparat sa dai jos surplusul cu o pensula mare ...crede-ma ca va ramine doar cit e necesar si asa cum spune siminaf toata ziua fata va arata impecabil.
In principiu o cutie de pudra pulbere trebuie sa ajunga cel putin 1 an.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella&com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

de principiu pensula/pamatuful de pudra se scutura inainte de aplicare, astfel surpusul de pudra cade....
si tot ceea ce e inestetic se mai poate indeparta daca se tamponeaza delicat fata cu un prosop umed (nu ud!!!), preferabil cu apa minerala

Mergi la inceput