sa fiu ingrijorata sau nu??

sa fiu ingrijorata sau nu?? | Autor: Polixeni

Link direct la acest mesaj

Buna
Sunt si eu de curand ( probabil 3 saptamani ). Luni am programare la doctor. Dar ma dor ovarele ca inainte de CM.Nu am sangerari, doar dureri. Este normal?? Am mai intrebat eu pe aici si mi s-a zis sa nu ma ingrijorez pt ca este normal din moment ce se modifica uterul si se formeaza embrionul. Ati trecut si voi prin asa ceva? Stiti ceva de asta ca imi fac numai ganduri..
Astept cu nerabdare parerile vostre!Pupici
Polixeni

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

Polixeni, nu te ingrijora, este normal. Uterul creste(dupa cum ti s-a spus), apasa si ovarele.S-ar putea chiar sa singerezi in perioada in care ar trebui sa-ti vina ciclul.
Sarcina usoara si sanatate multa.
K34+

Kulta graviduta si printesa Daniela (15,04,2004)

Poze cu noi
"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabungau spune:

Polixeni, eu am avut niste dureri de nu puteam sa stau in picioare!!!!! Asa ca stai linistita, este normal!! Imi amintesc ca si eu eram ingrijorata, dar nu ai de ce!!! La ora asta ovarele tale lucreaza mult pentru a produce progesteron care este f. necesar embrionlui pentru a se dezvolta, asta pana cand placenta va produce progesteronul, dar pana atunci mai ai ceva... Pupici, nu te ingrijora, sarcina usoara si sa auzim numai de bine!!!

Irina si bebe 36 sapt.

http://photos.yahoo.com/irinabungau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caterina71 spune:

Si eu aveam dureri f mari, se linisteau daca stateam covrig si la caldura. Am fost la dr la 3 saptamani de la conceptie si s-a vazut sacul embrionar in fundul de uter. Fiind o sarcina foarte asteptata, obtinuta dupa ani de tratamente, imediat am inceput sa iau, la recomandarea dr, no-spa si supozitoare scopantil, si sa fac niste njectii de sustinere a sarcinii, si bine-inteles am inceput sa repet periodic dozari hormonale pentru a suplini prin medicatie lipsurile. Dar nospa si scopantil mi-a dat sa iau de cand am plecat de la control pentru a relaxa uterul, sa nu apara avortul spontan datorat contractiilor. Spune-i neaparat dr tau ce dureri ai, explica-i exact senzatiile, pentru a te putea ajuta. Sarcina usoara!

Pupici,
Cati si Alexia 37 azi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorika spune:

nu pot sa spun ca ma durut chiar atat de tare pe cat spun alte viitoare mamici de aici, dar am simtit si eu dureri ca la CM pana la 3 chiar 4 luni, si a fost si este totul bine. No-spa mi s-a recomandat si mie dar
cate doua pe zi nu mai mult de sase zile.

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20716;89/st/20050923/dt/8/k/6fec/preg.png

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20716;89/st/20050923/dt/8/k/6fec/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihail75 spune:

buna,

nou pe aci. am sa fiu portavocea sotie mele, care nu se prea descurca pe net. dupa vreo 2 ani de stradanii, am reusit si noi. suntem in 4 saptamini. am fost acum o sapt. la ecograf, insa doctorita ne-a spus ca e prea mic ca sa se vada (se vedea ceva dar f. f. mic). oricum, dr. i-a dat acid folic si utrogestan, pt. ca sa nu fie probleme (a luat inainte la greu duphaston).
problema noastra se incadreaza in acest topic, asa ca o punem aci.
poate este o simpla grija, dar ea este. de citeva zile, sotia mea are stari febrile, cu febra care a urcat si la 37.8 (caz in care a luat o juma de paracetamol, la recomandarea dr.). febra a mai scazut, dar de atunci a ramss cam la 37.3 (speram ca e ceva normal pt. prima parte a sarcinii). alta problema este ca a ramas cu o tuse suparatoare, care ne ingrijoreaza pt. ca atunci cind tuseste se zguduie cu totul (inclusiv burtica). am luat ceva remedii babesti (gen miere cu ceapa, ceai de musetel.), dar rezultatele sunt slabe.
de asem., o doare burtica, cind mai incet, cind mai tare (zice ca e ca o jena permanenta). am inteles ca multe doamne s-au confruntat cu astfel de dureri. cit dureaza? sunt de intensitate mare? sa mergem la dr.?
multumim anticipat pt. raspunsurile dvs. si va tinem la curent cu noutati.
sanatate tuturor.
mihail si mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihail75 spune:

multumesc pentru "nenumaratele" raspunsuri. nu cred ca voi mai intra vreodata pe siteuri unde sunt numai femei (stiu ca voi fi injurat, dar sunt obisnuit cu promptitudine in raspunsuri de pe siteurile frecventate de mine; sotia mea o sa fie dezamagita, asta e!). ne descurcam. multam oricum. pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Nu te supara pe nimeni, Mihail! Foarte bine ar fi fost sa deschizi un subiect nou, cu un titlu sugestiv. Atunci sa vezi avalansa de raspunsuri, contraziceri, etc.

Cel mai bine e sa sune pe doctorita ei si sa-i zica. Bineinteles ca NU este normal sa ai febra sau subfebrilitate in sarcina, decit daca sarcina s-a oprit in evolutie si are deja infectie in uter (Doamne fereste!). Poate e doar o raceala, o viroza, ceva. Mai bine nu intirziati si sunati-o pe doctorita voastra urgent! Nu e de asteptat!

Multa sanatate!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

I-am trimis un mail lui Mihail75, in care i-am explicat unde a gresit si l-am rugat sa nu se supere. Asa ca sper sa revina cu vesti!

Mada si bebe Sofi,12/08/2004
http://http://community.webshots.com/user/fiquelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aliki4god spune:

Polixeni, dar de unde stii ca esti insarcinica? ti-ai facut testul si a iesit pozitiv atat de repede?. Se poate? Ca eu tot incerc si nimic si mai am 3 zile pana la CM si astept cu nerabdare alte simptome decat balonare si mancarime de sanici care le am acuma. Imi poti te rog raspunde?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Poli,felicitari si sanatate in continuare!
si eu am vaut genul de dureri pe care le descrii tu insotite de de sangerare,nu abundenta,dar suficient cat sa ma sperii. tratamentul a fost: no spa si duphaston (asta e un progesteron,l-am luat inca inainte de sarcina,dar in situatia data mi-au marit doza). nu am facut nici un fel de analize,dr a considerat ca este vorba despre o insufcienta de progesteron. trat cu duphaston l-am facut pana pe la 20 de saptamani,doza a fost micsorata treptat (e foarte important asta,e foarte periculoasa scaderea brusca a concentratiei de progesteron in snage in timpul unei sarcini).

off topic:Nick ce mai face?..,ai da un semn pe la ghiocei!

Mergi la inceput