Humana,Milumil sau Nan?

Humana,Milumil sau Nan? | Autor: ic

Link direct la acest mesaj

Fetita mea de 4 luni este hranita cu Nan 1 in timpul zilei si noaptea cu san.
a refuzat sanul de cand i-am introdus biberonul(nu se satura).si acum se pare ca nu prea mai am lapte decat intr-un san.

As vrea sa trec pe Humana ,am auzit ca e cel mai bun.
Am senzatia ca nu se satura cu NAN.
Ce parere aveti despre Humana?

Cum se face trecerea de la un tip de lapte la altul?

Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Sa stii ca fiecare copil e unic din punctul asta de vedere. Nu exista un lapte "cel mai bun". Fetita mea nu a suportat nici Nan, nici Humana, si a mancat foarte bine Milumil. De la primele doua a facut diaree. Dar nu este o regula. Pana nu incerci, nu stii ce i se potriveste. Cum se face trecerea, nu as putea sa iti spun, la noi a fost obrambureala generala, nu stiam ce sa mai incercam, treceam direct de la unul la altul, nu le-am combinat niciodata, dar nu cred ca e bine asa.


The Answer to the Great Question of Life, the Universe and Everything Is Forty-two.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

trecerea se face asa ;
ex 30 ml humana -90nan,treptatat cresti cantitatea de humana si scazi cant de nan pina ajungi la suta la suta humana.humana am inteles ca este cel mai bun.
sanatate

nistor gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gongutza spune:

Trecerea se face treptat dar nu cu 20 ml pt ca nu ai cum sa-l prepari..humana se dilueaza la 30 ml nu la 20...de fapt nu am auzit nici o formula care sa se dilueze la 20 ml de apa....
Ca sa-ti fie mai usor daca-i faci de ex 150ml lapte,pui 1 masura humana si 4 nan,de acolo rezultand cam 180ml lapte preparat.Daca vezi ca e ok,nu face reactii,dupa 2 zile mai inlocuiesti o masura si tot asa pana ajungi la cantitatea de lapte pe care o bea copilul tau.
Poate e doar o faza prin care trec toti la un moment dat,atunci cand se apropie de 6 luni...cresc si nu se mai satura...incearca sa-i pui o masura de cereale in lapte,sa-i maresti cantitatea de lapte....nu cred ca merita sa o treci pe alt lapte daca accepta bine nan.Parerea mea.Plus ca s-ar putea sa nu-i placa Humana,humana 2 nu e f dulce si e mai grosut,nu e ca nan,nu are gust de fier ca nan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

1. "Laptele matern este cel mai bun" , poate incerci sa-ti maresti productia de lapte, daca consideri ca mai poti duce "lupta".
2. Formula: Sebastian mananca si acum Humana; de la 7 luni, cand a trecut pe formula, am incercat si Milumil si Nan dar cred ca asta i s-a potrivit cel mai bine
- pe celelalte nu le manca prea bine- ramaneau mai mult in biberon decat in burtica lui, pe cand laptele Humana il "rade" foarte repede;
- mi s-a parut ca celelalte faceau multa spuma- cred ca il durea si burtica, avea mai multe "gaze".
Dupa 1 an am incercat si cu lapte de vaca, si cu Parmalat pt. copii, dar nu le-a acceptat (chiar daca ii puneam cate putin din astea, combinat cu Humana).
In acelasi timp, multe mamici spun ca bebeii lor nu accepta Humana, ca nu ar fi asa dulce ca de ex. Milumil.
Cred ca depinde de gustul fiecarui bebe!

Camelia si Sebastian (26 mai 2004)
Poze < 8 luni , > 8 luni
dupa 1,1 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kalid spune:

Mie mi s-a recomandat Humana din spital (si de pediatra) si de la 4 luni a mancat (si mananca si acum) doar Humana. Trecerea de la un lapte la altul (inclusiv de la Humana 1 la Humana 2, apoi la Humana 3), pediatra mi-a zis sa o fac asa. Vei pregati cate 2 biberoane pt. fiecare masa. In prima zi, ii pui o masura lapte nou intr-un biberon, restul de masuri in celalalt biberon (daca faceai 150 ml apa cu 5 masuri, intr-un biberon pui 30 ml apa cu o masura si in celalalt pui 120 ml apa cu 4 masuri - asa se face la Humana: o masura la 30 ml de apa). La masa ii dai primul biberon ce cu lapte nou, apoi celalalt. A doua zi ii pui 2 masuri din laptele nou, a treia zi trei samd. Mie asa mi-a spus pediatra, sa cresc cu cate o masura pe zi.

Pofta buna!

kalid si copiii : matei (18.06.04) si lidia (22.04.99)

http://www.babiesonline.com/babies/m/matei2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Depinde de fiecare copil ce ii place.
Alexuta mea a papat pana la 4 luni Milumil 1 pentru ca nu a vrut Humana deloc. De la 4 luni am trecut-o pe Humana 2 fara nici un fel de probleme. Acum a ajuns la Humana 3. Imi place la Humana 3 ca este cu 2 arome: de mar sau de banane.

Elena & Alexandra (25.09.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51010" target="_blank">Povestea Alexutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu as trece la alt lapte numai la sfatul medicului.

Vladut bea Humana de cind s-a nascut. Cind am trecut de la Humana 1 la Humana 2 am amestecat cele 2 tipuri de lapte in acelasi biberon si am facut trecere treptata, cum spunea Adina. Dar la un moment dat un doctor ne-a sfatuit sa trecem la Bebelac (ceea ce nu am facut) si pentru ca era alt tip de lapte ne-a spus sa folosim 2 biberoane - cum spune kalid - si sa nu le amestecam. Eu as folosi 2 biberoane si as face trecerea in citeva zile.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi! :)

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Irina ,organismul fiecarui copil reactioneaza altfel . La baietelul meu am folosit la inceput Humana ,la recomandarea pediatrei din maternitate . Era insa tot timpul constipat , asa ca dupa 3 luni am hotarit sa ii dau Milumil . Nu stiu daca datorita acestuia i s-a reglat scaunul , insa imediat dupa a facut treaba mare normal , fara sa mai folosesc supozitoare sau termometru .

Cred ca ar fi bine sa ceri si parerea medicului pediatru si sa vezi cum va reactiona copilul tau la tipul de lapte pe care i-l vei da .

Nu stiu daca ai inceput sa ii diversifici alimentatia . Daca nu , poate ca de aceea ai senzatia ca nu se satura .

http://community.webshots.com/user/gabiarama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Nu stiu decat ca la NAN la 2 luni ne-am constipat rau de tot, la recomandarea pediatrei am trecut pe Humana pana in prezent la 11 luni si ceva, si am ajuns la Humana 2 deja, Slava Domnului, e foarte ok.
lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

noi am inceput chiar din maternitare cu Milumil, la recomandarea neonatoloagei. a mers foarte bine, asa ca nu am avut nici un motiv de schimbare. pe la 5 luni am trecut la Milumil 2apoi la 7 luni la lapte de vaca din comert, pasteurizat. parerea mea este ca trebuie incercat, fiecare copil este altfel. este bine de tinut sfatul pediatrului, eu asa am facut.

Mergi la inceput