Atentie miresici! Fotograf recomandat cu caldura!

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rizzuca spune:



M-am inscris!

Cand se vor afla castigatorii?

pupici,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bondo spune:

M-am inscris si eu la concurs.:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nature spune:

Dragele mele, nu tot ce zboara se mananca sau, in traducere, nu credeti orbeste in tot ce cititi!Nu stiu ce interese comune are forumul cu diversi presatori de servicii, de ce forumul face reclama anumitor firme, si nici nu ar fi important acest aspect, atat timp cat recomandarea ar fi "valabila".

Cand insa constati ca ce ti s-a vandut nu corespunde cu ceea ce ai primit, atunci e o problema.

Pe scurt, vreau sa va impartasesc si nefericita mea colaborare cu o anumita firma de fotografiere a evenimentelor, cu caldura recomandata de DC.Am semnat un contract pt fotografierea si filmarea nuntii mele.Toate bune si frumoase, aparent pareau profesionisti, dar:

- fotografiile de la nunta sunt in marea lor majoritate portrete, foarte putin sunt surprinse grupuri de persoane, daca nu stii ca pozele au fost facute la o nunta nici nu-ti dai seama de asta....De parca eu aveam nevoie de 70 de porterete de la biserica si 70 de portrete de la restaurant!!!! Vroiam sa se vada nunta, sa se vada grupurile, sala, etc.Ei bine, am si cateva astfel de poze, dar majoritatea covarsitoare sunt " varza".

- am avut parte de o nunta frumoasa, de o masina de epoca splendida- guess what! Din toata plimbarea noastra cu masina abia daca avem 5 minute filmate ( si credeti-ma, au fost niste momente superbe!

- am agreat ca pe videoclip sa fie o anumita versiune a unei melodii si sa am si o imagine-doua si cu fetita mea, ei bine, am alta versiune de melodie, care nu-mi place ( desi eu le trimisesem varianta dorita) si nu am nici o imagine cu fetita,. Mi s-a promis ca videoclipul va fi refacut. Ei bine, nunta am avut-o in 30 septembrie si azi suntem in 16 noiembrie, nici acum nu am vazut o alta versiune!

- din 4 DVD-uri, unul are sunetul compromis, trebuiau sa il refaca. Nici acum nu am DVD-ul corectat.Practic jumatate din petrecerea de la restaurant nu are sunet!

Banii i-am dat deja ( si mai aveam sa le platesc niste fotografii, pe care le-am comandat in plus fata de pachet- ma rog de ei sa imi rezolve videoclip-ul si sa le dau banii, dar acum nu-mi mai raspund la telefon!!!). De filmare si de poze e tardiv sa ma mai vait, ca oricum nu pot schimba nimic.

Concluzia? Sfatul meu este sa va ganditi de mai multe ori inainte de a colabora cu " fotograful recomandat cu caldura de DC"


http://pg.photos.yahoo.com/ph/nature474/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nature spune:

Ei bine, cum era de asteptat, am primit mesaj de la DC ca mi se sterge topicul unic, deschis astfel incat sa fie vizibil mai usor. Pentru ca am postat impresia mea aici, nu mai e cazul sa apara subiect nou.

Draga moderatorule, daca vrei sa fii cinstit, lasa topicul acolo, sa il vada si urmatoarele mirese, care vor intra poate pe forum peste un timp, si care nu vor sta sa rasfoiasca zeci de pagini scrise intre timp!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Eu am recomandat respectivul fotograf mai intai finilor mei si apoi unei colege de facultate.Pozele de la nunta unde am fost nasa au iesit f bine....dar m-a sunat fina mea sa-mi spuna ca nu mai reuseste sa vorbeasca cu fotograful in legatura cu albumul.Pana la urma s-a rezolvat....Dar luni m-a sunat colega careia ii facusem recomandarea sa ma roage sa-i dau un nr de tel al fotografului pt ca nu-i raspunde la tel si si-au mutat si sediul.
Va dati seama cum m-am simtit....saraca fata inca nu are pozele din cauza mea.
Vreau sa se inteleaga ca eu am fost multumita de poze, au iesit chiar f bine....dar relatia cu clientii lasa de dorit.

==========
Corina
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nature spune:

Stiu ca s-au mutat, am fost si la noul sediu. De fotograf nu mai dau, ca e tel in permanenta inchis, dar pe site mai au un nr de Orange, la care raspunde o colaboratoare. Ultima data cu ea am vorbit, am rugat-o sa transmita un mesaj fotografului, dar nu m-a mai sunat nimeni....Azi nici pe acel numar nu mi-a mai raspuns nimeni, desi am sunat deja de trei ori...Probabil ca imi recunosc numarul, nu stiu.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia_adela spune:

Draga mea Nature,
Eu personal nu stiu ce probleme ai avut tu cu oamenii astia, si sincer imi pare tare rau pt tine ca ai trecut prin aceasta experienta neplacuta.
Eu am avut nunta pe 2 septembrie si am lucrat tot cu aceasta firma pt foto si filmare dar sincer iti spun ca nu am avut nici un fel de problema, mie sincera sa fiu mi-au facut niste fotografii minunate ata portrete cat si cu grupuri de parsoane.Fotograful ala nu a stat o clipa locului si a surprins toate momentele importante.
Toata lumea l-a laudat si chiar mama mea cand s-a dus sa developeze niste poze, domnul de acolo i-a zis ca am avut un fotograf perfect.
Poate ca trebuia sa stabiliti dinainte niste detalii, sa le fi spus ceea ce astepti de la ei si lucrurile probabil ca ar fi stat altfel.
In privinta telefonului nu stiu ce sa iti spun, si noua ni s-a intamplat poate si 2 zile la rand sa nu reusim sa dam de ei dar in final am reusit sa luam legatura(mai mult ca sigur sunt aglomerati).
Te rog sa ma scuzi pt interventia mea dar imi pare foarte rau sa vad cum reputatia unor oameni care au muncit si muncesc in continuare asa cum putin o fac, sa fie distrusa dupa doar o experienta neplacuta, care poate s-ar fi solutionat in curand si fara sa lezam acele persoane.
Te pup si iti urez numai bine
Livia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu300 spune:

O sa raspund aici tuturor celor ce s-au spus de nature.

1. Nu ti-a raspuns ieri tie sau altora la telefon dintr-un simplu motiv: am fost implicat toata ziua in niste licitatii si telefonul a fost uitat la birou. Desi am gasit ceva apeluri pierdute, nici unul nu pare a fi de la tine sau de la vreun alt client (oricum nu este nici unul din numerele pe care le stim noi din contract).
2. Telefonul afisat pe site nu a functionat deloc cam doua saptamani si a functionat cu intermitente timp de aproape 3 luni din cauza unei defectiuni tehnice a telefonului (pe care de altfel l-am inlocuit de aseara, asa ca acum functioneaza) - si ma refer aici strict la numarul de Vodafone, celalalt a mers fara probleme in tot acest timp, si oricine a sunat i s-a rapsuns prompt. De altfel, pe contract aveati trecute AMBELE numere de telefoane. La telefon nu raspunde "o colaboratoare" ci raspunde un angajat al firmei. De la firma la care lucrezi tu, eu nu am un raspuns la problemele semnalate nici acum, dupa 3 luni (apropo, din cauza lor nu-mi merge telefonul!). Singurul raspuns pe care il primesc de la ei este: "se lucreaza, acum verificam, este in teste". Noi nu am putut sa-ti raspundem la telefon o zi... In plus, te anuntasem ca acel telefon nu functioneaza (DEFECT) deci stiai ca nu iti va raspunde nimeni pe el.
3. Noul sediu este pe Calea Vacaresti, nr. 312, bl. 2C, sc. 1, Ap. 17,iar un nou numar de telefon (in afara de cele deja cunoascute 0723.265.872 / 0740.40.44.66) este 0766.282.911

Acum o sa raspund la acuzatiile tale, si asa cum te-am anuntat inca de la inceput nu vad care este baza celor scrise de tine.
Sa o luam pe rand:

"fotografiile de la nunta sunt in marea lor majoritate portrete, foarte putin sunt surprinse grupuri de persoane, daca nu stii ca pozele au fost facute la o nunta nici nu-ti dai seama de asta....De parca eu aveam nevoie de 70 de porterete de la biserica si 70 de portrete de la restaurant!!!!

Ceea ce uiti tu sa spui este ca ai avut un numar mic de invitati, care in marea majoritate nu s-au ridicat de la mese. Am numarat pe filmare un numar de maxim 10-12 persoane care au stat pe ring (si am inclus aici si copii prezenti in sala), restul au stat la mese. Daca ne explici si noua cum ai fi vrut sa ridice fotgraful acei oameni de la masa, te anunt ca asta era treba DJ-ului, fotograful si cameramanul imortalizeaza ceea ce vad, nu intervin in desfasurarea nuntii. Cat despre "majoritatea sunt portrete" te contrazic, din cele peste 900 fotografii primite de tine, doar 50 sunt portrete. Nu prea inteleg ce inseamna majoritatea la tine. In biserica singurele portret sunt cu voi, mirii. Aceste portrete fac parte din lista fotografiilor obligatoriu de realizat pentru orice fotograf care se respecta. daca nu le doresti, nu ai decat sa le stergi.

"Din toata plimbarea noastra cu masina abia daca avem 5 minute filmate"

De obicei momentul cu plimbarea dureaza cateva secvente pe filmare. (secunde nu minute...) Poate ne explici cat ai fi vrut sa se filmeze dintr-un drum care a durat maxim 10 minute (de la tine de acasa pana in Parcul Herastrau). Momentul in care s-au filmat acele secvente se gaseste in drumul catre sedinta foto, timp in care nici macar nu ar fi avut ce cauta acolo cameramanul. Dar a fost acolo, si a filmat. Ce ii reprosezi de fapt? Nu mi-ai spus vreodata ca ai o masina de epoca si ca iti doresti sa fie filmata toata aceasta plimbare. M-ai anunta doar ca o sa se modifice locatia de fotografiere pentru ca ai o masina de epoca, care nu poate intra in vechea locatie stabilita. Te-am intrebat in mod explicit daca ai ceva cereri speciale. Ai spus nu.

"am agreat ca pe videoclip sa fie o anumita versiune a unei melodii si sa am si o imagine-doua si cu fetita mea, ei bine, am alta versiune de melodie, care nu-mi place ( desi eu le trimisesem varianta dorita) si nu am nici o imagine cu fetita"

Am agreat sa ne trimiti o varianta de melodie, dar care ne-ai spus ca are probleme (si are probleme!) si ca daca gasim alta mai buna sa o folosim. Asta am si facut. Cat despre imagini cu fetita ai spus sa introducem SECVENTE (verifica, apare in tot videoclipul atat la primarie cat si ulterior). DUPA CE AM TERMINAT de lucrat si DUPA CE MI_AI SPUS CA NU MAI VREI MODIFICARI, ai venit si ai spus ca in videoclip ti-ai dori sa apara SI FOTOGRAFII cu fetita. In videoclip apar de toate 4 sau 5 fotografii. Acelea sunt cu mireasa si mirele, nu cu alte persoane, pentru ca eram la nunta ta. Nu ti-ai exprimat nici un moment altfel de optiuni, pur si simplu DUPA ai spus ca AI VREA SA ramana imortalizata si prin fotografii in acel videoclip fetita ta.
Insa, daca dureaza mult, dureaza pentru ca acum trebuie sa descarc din nou tot materialul pentru a realiza ALT VIDEOCLIP. Mai mult, desi atunci cand ti-am dat DVD-urile ti-am spus ca mai tin materialul 24 ore si te rog sa verifici in acest interval daca mai vrei ceva modificari, pentru ca altfel nu ti le mai pot face, mi-ai spus ca pot sa il sterg pentru ca ai ceva probleme si nu ai timp. Asta am facut, iar a doua zi m-ai sunat ca VREI MODIFICARI. In mod normal, oricine te-ar fi anuntat ca nu se mai pot face - nu de alta dar acum trebuie sa stau din nou sa descarc tot materialul - adica o zi - , si sa o iau de la capat cu montajul, desi nu am nici o vina in povestea asta. Eu ti-am spus ca le fac, fara alte costuri pentru tine, dar ca acum te rog sa ai putina rabdare pentru ca timpul nu ne permite sa realizam acest lucru pe loc.

"din 4 DVD-uri, unul are sunetul compromis, trebuiau sa il refaca. Nici acum nu am DVD-ul corectat. Practic jumatate din petrecerea de la restaurant nu are sunet!".
De fapt sunt 6 DVD-uri daca nu ma inseala memoria, iar petrecerea de la restaurant se intinde pe 3 sau 4 dintre ele. Este ceva obisnuit ca la o randare sa apara astfel de erori, dar se refac. Numai ca nu este vorba de "jumatate din petrecere", ci este vorba de 8 minute din cele 5 ore de film pe DVD. Si, din nou, uiti sa spui ca ai anuntat acest lucru saptamana anterioara (o saptamana jumatate a trecut de atunci), in schimb lasi sa se inteleaga ca au trecut doua luni. Mai mult, uiti sa spui ca te-am anuntat ca deoarece avem ceva in lucru, vom rezolva aceasta problema imediat cum se va elibera statia grafica. Aceasta statie se va elibera de abea maine, moment in care iti vom rezolva problemele.

Astazi nu am fotografiile tale aici, dar maine voi face o selectie si le voi pune pe site, nu sunt deloc de acord cu ceea ce spui, deformezi grav realitatea. La fel voi proceda si cu videoclipul. Atat fotografiile cat si filmarea stau la dispozitia oricui doreste sa le vada. Doar ca pana nu iti vei cere scuze (public, asa cum incerci sa iti bati joc de munca noastra) poti sa uiti ca vei mai vedea orice fel de modificare pe videoclip. Cred ca ti-am indeplinit toate dorintele pe timpul si nervi nostri, in afara contractului si fara sa iti cerem vreo compensatie finaciara (ai avut lumini GRATUIT in restaurantul care de altfel era bezna, ai avut filmare inclusiv la sedinta foto, ai avut fotografii a doua zi pentru ca aveai nevoie vis a vis de faptul ca aveai probleme cu bunica, etc,) iar acum, ca multumire pentru tot, ne jignesti. Ei bine, iti multumim si noi in felul nostru: orice alta modificare doresti, se realizeaza dar contra cost, asa cum este normal. Consider ca prin faptul ca deformezi grav realitatea, ca "uiti" sa spui ce nu iti convine si descrii cele intamplate astfel incat sa para ca nu ti-am respectat dorintele sau cererile, ne jignesti, atat ca profesionisti cat si ca oameni. Ai fost tratata cu atentie maxima, ti s-au satisfacut toate cerintele exprimate, indiferent daca erau legitime sau nu. Ce motiv ai avut de ti-ai sters fotografiile din album, odata cu acest post denigrator? In cazul in care nu mai sti numarul meu de telefon, il gasesti in contract. Acolo unde, de altfel, la cereri speciale nu se gaseste nimic din cele reclamate aici.

Am postat videoclipul. Eu zic ca se vede foarte clar ca am respectat cererea ta de a include secvente cu fetita. http://www.youtube.com/watch?v=fqtkXWgBL8E

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nature spune:

Dragul meu, nu faci decat sa imi confirmi calitatea pe care mi-ai aratat-o.Am agreat ceva si am primit altceva.Ti-am transmis mesaje peste mesaje, colega ta te-a anuntat ca te caut...m-ai sunat o data si mi-ai spus ca se rezolva, si apoi...nimic.Daca iti trebuie o luna si jumatate sa refaci un videoclip si sa corectezi un DVD care are sunetul afectat, atunci cu siguranta ai o problema.

Ti-am spus telefonic toate nemultumirile mele, am agreat ca unele lucruri nu pot fi schimbate, dar daca ai fi tinut la relatia cu clientii tai, ai fi incercat sa dregi ce se mai putea drege.Asa ca lasa-ma cu amenintarile, ca nu-mi mai modifici nimic.E hilar.Daca as vrea sa iau masuri legale, as putea sa le iau, caci ti-am platit pt niste servicii care nu au fost de calitate ( nu uita, un DVD are sunetul afectat!!!!).

Pacat ca deformezi realitatea, despre melodia din videoclip am stabilit sa fie varianta mea, nu ce gaseati voi pe Internet, so....

In concluzie nu consider ca imi bat joc de munca ta, impartasind si altora parerea mea vis-a-vis de colaborarea cu voi.Mi-ai stricat un moment important din viata si imi pare rau.

Restul nu mai conteaza.Poti sa mai scrii si sa faci ce vrei, impresia mea nu se schimba. Stiu ca asta nu conteaza pt tine, dar as vrea ca restul fetelor de aici macar sa-si puna un semn de intrebare inainte de a colabora cu tine.Si daca aleg totusi sa semneze un contract cu tine, nu le doresc decat mult noroc.

Si cu asta subiectul acesta e inchis pt mine.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/nature474/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu300 spune:

Te rog sa iei masurile legale. Nu vei primi nimic altceva de la noi pana nu vom fi contactati in mod oficial (adica in scris) de un avocat din partea ta. Doar asa putem sa iti raspundem la fel de legal (adica tot printr-un avocat). Ceea ce faceti dumneavoastra se cheama calomnie si denigrare si pe cale de consecinta va vom pretinde daune. Haide sa ii lasam pe altii sa decida cine are dreptate.

Mergi la inceput