Nunta Piatra Neamt

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinush2005 spune:

Buna dragutzelor miresici din Piatra Neamt!

Eu sunt noua pe aici si voi fi miresica de 2006.
Problema noastra e ca avem mai multe idei de organizat nunta si va trebui sa alegem cu cap (si in functie de buget) ce facem. Una din ele este nunta in Piatra Neamt, care mi se pare un oras absolut superb si unde avem multe rude.
Ce mi-as dori eu, ar fi niste informatii un pic mai concrete de la cele din oras, pentru ca eu nu ma pot deplasa una-doua acolo tocmai din Bucuresti, si anume:
- ce localuri ati vazut, ce capacitate si ce preturi au (meniu si alte "comisioane"), precum si ce conditii (am vazut ca unele resturante din Bucuresti asigura in pret ornarea salii, sau tortul, sau DJ+istalatia de sunet, etc.
- cu ce firme de organizari nunti ati vorbit si ce preturi au la ornamente din baloane, flori, filmat, etc., iar daca ati si colaborat cu ele spuneti-mi va rog si cat de seriosi sunt si daca ati avut probleme.
- ...si o intrebare optionala, poate aveti cumva idee: cat o costa inchiriatul unei vile/motel/pensiune de vreo 20 de camere pentru un weekend intreg prin zona (pentru cei din alte localitati, ca trebuie sa doarma si ei pe undeva dupa ce o noapte intreaga...nu? ), si ceva adrese/telefoane daca aveti ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

bine ai venit alinush pe forumul DC si la subiectul nostru - piatra neamt. abia acum am vazut mesajul tau pt ca subiectul nostru sta mai mult pe pagina a doua. hai ca incerc eu sa iti raspund pe cat pot.
localuri frumoase, de calitate sunt destule: central si ceahlau (sunt cele mai scumpe), union, unde am eu nunta e, dupa parerea mea foarte frumos si mai accesibil, sotul meu a lucrat acolo, stie multe, e si in apropierea noastra, proaspat renovat si de aceea l-am ales. dar e si foarte solicitat(are capacitate 180-190 persoane, dar noi vom avea cam 120 deci nu e restrictie privind nr. de persoane decat daca e varf de sezon al nuntilor). la fel de frumos, dar mai mic (150 per. maxim) e onyx, unde a avut nunta cumnatul meu si va avea si fratele meu la anul. asta nu e chiar in oras, dar e frumos tare. alte restaurante: Unic (magazinul unic e sub forma de patrat si in interiorul acestui patrat e restaurantul, cu terasa). altceva nu stiu despre el, dar a avut adela nunta aici si poate stie mai multe. insa ea nu a mai scris de mult. restaurantul Gospodina, pe munte (cozla), Caprioara (peste drum de raul bistrita), Casa Armatei, Paharnicul (si asta recent renovat), popas Troian si or mai fi multe, dar nu imi vin acum in minte.
cele mai multe detalii ti le pot da legat de union. anul trecut am platit 2.000.000 lei inchirierea localului; de fapt nu e o inchiriere propriuzisa ci o garantie, caci banii astia se scad din nota finala. anul asta, pt la anul, am dat 4.000.000 pt frate-meu. insa ce pot sa-ti spun e sa te grabesti, ca desi e orasul mic sunt multe nunti si rest. sunt deja arvunite. restaurantul nostru are orchestra proprie, pe care o platim separat. separat ornam si sala, dar ei au huse pt scaune (alb+grena). majoritatatea rest. au orchestra. preturile difera, dar cam in ordinea in care le-am trecut eu.
cu tortul, rest. poate sa se ocupe si de el, eu am preferat sa imi aleg absolut fiecare detaliu (compozitie, ornat, suport, cantitate) si nu sa ma las in baza lor. recomand Magic Cake unde am dat comanda eu, pt ca am mancat si prajituri si tort de la ei. Yaaaamy!
firme de organizat nunti: Otimar (cu ei lucrez eu caci am nevoie doar de baloane) si Marriage care au o oferta mai bogata dar am inteles ca sunt si cam neseriosi. mai citeste mesajele mele, ca am mai povestit.
pe mine m-a costa o arcada de 7 m la intrare+ inima mare in spatele mesei mirilor (1.2m)+ balon jumbo 1.2m + 2buchete x 3baloane cu heliu la fiecare masa 4.300.000. mi-au dat si 4 artificii pt tort bonus.
la ultima intrebare nu am nici o idee. da o cautare pe google.
oricum iti doresc spor la pregatiri si fericire! eu voi fi sambata viitoare mireasa!

PT NUNTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinush2005 spune:

Multumesc tare mult Sunflower pentru detalii.
Parca m-am mai luminat, eram complet in ceata despre Piatra Neamt.
Ma bucur in primul rand sa aud ca sunt asa multe restaurante frumoase,
daca stii si ceva preturi, cat ti-au cerut pe unde ai fost tu pentru meniu...sau nu aveau nici o limita si cat consumi atat platesti?
Pe tine de exemplu cat te costa un meniu la restaurantul pe care l-ai ales si cam ce contine?
S-ar putea sa merg in curand prin Piatra si sa vad la fata locului cum e cu restaurantele. Te tin la curent ce am vazut si ce mi-a placut.
Si pt ca samabata esti miresica, iti doresc sa fii fericita, iubita 100 de ani la fel ca in prima zi, si sa ai o nunta asa cum ti-o doresti !!!
CASA DE PIATRA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

draga alinush, nu prea am inteles intrebarea, dar iti raspund asa cum am inteles eu. de exemplu la union un meniu din 3 feluri de mancare e cam 500.000 si include o gustare cu tot souil de pastrame, cascaval, legume cu branza si mai stiu eu ce...ca eu abia luni ma duc sa stabilesc meniul definitiv; felul 2 e gustare calda si e format dintr-un rulou de pui cu ciupercute, morcov si altele prin el, despre care garantez ca-i nebunie+ o garnitura si felul 3 gratar de cotlet de porc (eu am sa fac o bucata de cotlet si una de piept de pui) cu cartofi prajiti si salata si 2 cafele. felul 4 ar fi pestele sau o alta gustare calda (ficatei, creier pane...). la primele 3 feluri eu mai iau si inghetata si apa de la ei. in plus aduc de acasa vinul, sucul, taria, prajiturile, alunele, tortul. daca luam 4 feluri ma primeau si cu apa, dar eu am zis ca nu se mananca 4 si am ramas la 3. deci meniul meu va costa cam 550.000+ ce aduc de acasa (care tot bani costa). cam la toate primeste ce duc eu.
in rest iti mai povestesc dupa nunta. de platit platesti cat se consuma, doar aperitivele le platesti cate ai comandat, caci restul se fac in functie de nr de persoane care au venit.

PT NUNTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinush2005 spune:

Casa de piatra Sunflower!
Te astept sa povestesti cum a fost la nunta!!!
Eu am fost weekendul trecut la Piatra si am vizionat Gospodine si Troian. Sincer mi-a placut mai mult Troian ca e mai mare si are mai mult spatiu de dans !
Dar din pacate nu am vb cu nimeni acolo ca ne-au zis sa venim luni sau marti, iar noi duminica seara a trebuit sa ne intoarcem in Buc. Asta e, sa vedem daca rezolva ceva prietenii, daca nu, data viitoare... tu ce stii despre Troian?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

buna, alinush! revin si eu dupa o lunga absenta sa iti mai raspund la intrebare, ca vad ca doar tu ai ramas pe aici. despre troian nu stiu prea multe decat ca a facut o prietena de-a mea acolo (eu nu am fost la nunta) si mi-a zis ca s-au inselat cei de acolo, ca a platit cu cateva meniuri mai putin decat oamenii care au fost la nunta.
cat despre nunta mea...regret doar ca a plouat cand am plecat la biserica si nu am putut face poze afara. in rest slujba, petrecerea au fost de vis, am dansat impreuna cu invitatii de am facut besici pe talpi, dar nu am vrut sa imi schimb pantofii, invitatii spun ca mancarea a fost foarte buna si suficienta, au fost incantati de cum a fost ornata sala, muzica excelenta...in fine, o nunta reusita. un prieten mai mofturos-pretentios a zis ca daca face nunta, isi doreste sa aiba o nunta ca a noastra, ceea ce nu a putut decat sa ma bucure.
acum sunt din nou la servici...munca multa...dar sunt fericita ca sunt doamna si mereu imi privesc verigheta si zambesc!

sper sa iti fiu de ajutor si in continuare, daca mai doresti!

cununia civila
cununia religioasa
nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinush2005 spune:

Sunflower, casa de piatra!
Ai fost o miresica superba!

Eu am nu una, ci un milon de intrebari.
Nu stiu cata rabdare o sa ai tu sa ma lamuresti cu tot felul de chestii, dar tu ai trecut prin asta si a iesit superb, asa ca poate ajuti si o dezorientata ca mine.
Hai sa incep cu ce intrebari am deocamdata:
- Ornarea meselor si scunelor ai facut-o tot cu Otimar? Cat te-a costat si cu cat timp inainte ai vorbit cu ei? Ce culori ofereau pt ornamente?
- La restaurant tu ai facut contract privind data si daca da, ce altceva mai trebuie sa contina?
- Cu muzica cum ai facut? DJ sau formatie sau ambele? Unde i-ai gasit si cat te-au costat?
- rochia ta e superba! e facuta sau cumparata de-a gata?
- fotograf/cameraman ai angajat de undeva sau s-au ocupat prietenii? cat te-au costat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

multumesc pentru aprecieri, alinush! hai sa iti raspund la intrebari...si crede-ma ca mi-e mult mai usor asa, stiind exact ce te intereseaza.
cu otimar am facut doar baloanele, sunt foarte multumita, ce am cerut aceea au facut, deci numai de bine la adresa lor. chiar la intrare au fost niste baloane transparente pe care scria just married, de care nu stiam si a fost o surpriza din partea lor. restaurantul a avut acele huse, care nu acopereau tot scaunul, ci doar spatarul, si mi-au cerut 1 mil sa le curate si sa le calce (bani de care nu stiam).
otimar are niste huse la 35.000 buc si la 40.000 (de luxe- zic ei). au galben, rosu, albastru parca. si se ocupa de ornatul salii in intregime daca doresti. si am vorbit cam cu 3 sapt. inainte de nunta cu ei, am dat 1 mil avans si restul dupa nunta.
- nu am facut contract cu restaurantul si nici nu prea am auzit la noi de asa ceva. se merge pe incredere si pe avansul acela pe care il dai si care iti va fi scazut din consumatie la sfarsitul nuntii, deci in final nu costa nimic inchiriatul. daca insisti, cred ca toti pot sa faca ceva scris si semnat de ei, cu aspectele pe care le doresti tu.
de exemplu eu am platit pt fratele meu 4 mil avans la onix si am cerut o foaie semnata si stampilata cu cat am platit, cu data nuntii, ca sa nu existe probleme.
- de muzica am fost absolut multumita; a fost orchestra restaurantului, foarte buni!!! nu am nici un repros, a fost ringul plin toata noapte cu invitati de toate varstele...muzica de petrecere, melodii romanesti, straine, tot ce doreai, nu manele (decat daca doream noi) si chiar nu m-am asteptat, desi stiam ca sunt buni, sa antreneze lumea asa. in pauze, care nu erau prea lungi, aveau muzica pe calculator - la volum mai mic.(pauza se facea de obicei cand se servea cate un fel, ca sa poata manca lumea si sa se inteleaga intre ei).

-rochia...ce multumita am fost si eu de ea! nu am regretat nici o clipa ca am ales-o! e cumparata de la mirandi, nu m-a strans, nu m-a incomodat, nu a avut crinolina pe cercuri si am putut merge si la baie...balenele corsetului nu s-au indoit, si in plus, rochia e intreaga si acum; nu a patit nimic, desi am mai fost calcata pe ea. si nu a costat decat 5 mil. eu am dorit-o mai simpla!
- subiectul cel mai delicat e al fotografului-cameraman. a fost cea mai mare greseala pe care am facut-o! toate pozele pe care le-ai vazut sunt facute de fratele meu. cu el (fotograful) m-am invoit sa imi filmeze o caseta de 3 ore -1.5 mil si sa imi faca un film (a zis ca e suficient) la dublu, cu 20.000 lei poza, deci 3 mil in total. ei bine, el a facut o caseta de 4 ore care se termina unde s-a terminat caseta (in mijlocul dezvoalatului), nemontata, total aiurea, iar poze a facut doar 20 la toata nunta, inclusiv la cununia civila, ca la biserica a plouat si nu am putut face la iesire si la restaurant el nu a mai adus aparatul, doar camera... si de la el am doar 20 de poze, pe care nici macar nu mi le scoate pe hartie, ci imi da filmul sa il scot eu unde vreau.
cel mai rau e ca acest fotograf e prieten de familie cu parintii mei si a venit la nunta cu sotia, pt ca ai mei au fost la 2 nunti la el. si omul nu a mai inchinat pe masa nimic, si mi-a zis sa nu ii mai platesc...si reiese ca el a inchinat 2 mil. plus cat mai valoreaza o bucata de film nedevelopat.

dar in fine, asa cum reiese si din poze, am avut o nunta superba, toata lumea a fost multumita si eu incerc sa uit aceste incidente1

te mai astept cu intrebari si te pup!

cununia civila
cununia religioasa
nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviana20t spune:



E super! In sfarsit reusesc sa scriu si eu ceva!
De cand ma tot chinui, m-am delectat cu mesajele voastre si imi plac la nebunie discutiile pe care le aveti. Cred ca este cel mai forum care a existat vreodata. Daca vrei sa gasesti ceva, nu ai prea multe probleme.
In fine, mi se pare super faptul ca exista un forum si pt noi, cei din Piatra Neamt.
Eu voi deveni doamna Tuna abia la anul, pe data de 17 iunie 2006 si inca de pe acum ma intereseaza unele chestii.
Daca tot am intrat aici, vreau sa o salut si pe cumnatica mea sunflower 1979 adica pe Cristina. Casa de piatra si abia astept sa dansam la nunta mea.
As mai scrie cate ceva, dar acum sunt la serviciu si nu prea pot, pt ca am treaba. Poate va vizitez ceva mai tarziu.


liviana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinush2005 spune:

Buna seara!
Ia zi tu mie Sunflower cum sa fac eu sa pun mana pe o oferta completa de la Otimar pe mail/fax, fara sa trebuiasca sa vin in Piatra Neamt pentru asta? Le-am dat un mail pe adresa de pe site, dar nu mi-au raspuns nimic...si l-am dat de vreo doua saptamani...
As vrea cand vin in Piatra sa am deja foarte clar pe unde trebuie sa ajung, ce trebuie sa cumpar, cati bani si unde trebuie sa dau, ca o sa vin probabil doar o zi sau doua si nu o sa am timp de tot ce vreau..
Despre Troian zici ca nu stii nimic? Mie mi-au cerut 4.5mil avans, oare ii scad la sfarsit din nota???
Iar DJ/orchestra n-am, si nici ei nu stiu daca au, si daca da, cat de buni sunt..offf...trebuie sa ajung sa vorbesc cu ei cu lista de intrebari de acasa, ca alfel sigur iar uit ceva si cateva luni iar nu mai ajung prin Piatra si ma dau cu capul de masa ca n-am intrebat si de aia, si de aia...

Mergi la inceput