Nunta Piatra Neamt

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

eu o sa am cam 120-140 persoane si chiar sper sa vina atatia. invitatii am avut 115 buc. am si cununia civila in aceeasi zi, sper sa reusesc sa o programez intre 11-12 dimineata si cred ca parul il las doar putin aranjat la cununia civila si il coafez dupa pt asezarea voalului. nici nu e foarte lung, eu il port scurt de obicei si l-am lasat sa creasca din septembrie.
in week-end nu intru pe net ca nu am de unde si acum plec acasa. pa!

PT NUNTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

jersey3681>Am intrat pe aici pe la voi si m-am uitat la rochia ta de mireasa. Este superba. Mi-a placut foarte foarte tare.Iti doresc sa ai nunta pe care ti-o doresti!

http://photos.yahoo.com/darbyshaw79

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linusa spune:

Gata si cununia religioasa! Aproape totul a iesit cum am planuit, iar vremea a fost superba. Am sarit peste multe obiceiuri si am introdus altele noi Slujba a fost f faina, cu muzica de orga si un dascal cu o voce de milioane! Baro Gospodina a fost super ok, iar mancarea si organizarea au facut-o cei de la restaurantul Gospodina.

Va spun pe scurt unde am facut cumparaturile:
- tort: Magic Cake, vis-a-vis de gara
- prajituri: patiseria Central
- flori, inclusiv cele de pus in piept: floraria Junior, langa biserica din Precista
- sampanie, vin, piscoturi, alune: Cosmos, fosta Pietricica
- bauturi racoritoare: piata mare
- coafor: unul nou vis-a-vis de sediul PNL

Pentru cele interesate de huse pentru scaune si aranjamente de baloane, restaurantul Gospodina are un catalog interesant si preturi mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

felicitari, casa de piatra si multa fericire in viata linsa! fetelor care mai aveti nunta in piatra, va spuneam la un moment dat ca s-ar putea sa fac buchetele si celelalte aranjamente florale la sere. am fost insa acolo si chiar nu e nimic de vazut: trandafiri nu au, frezii nu, gerbera sau altele nici nu mai vorbim. au doar garoafe si cand am zis ca vreau vreo 70 (sa dau in loc de cocarde invitatilor) au zis ca nu au asa de multe. asa ca am vorbit cu cineva care vinde flori la unic si am stabilit cu el ce vreau sa fac si cat ma costa. ca si tine linusa, si eu voi face tortul dar si prajiturile la magic cake, dar am vorbit direct la laborator. am luat si sucurile de la un depozit de pe varianta. apa minerala o iau de la restaurant. am schimbat si voalul de care va spuneam ca nu imi place, am gasit si bijuterii (setul cu tiara de la agnes toma), am luat si jarteluta. m-am programat pt machiaj si coafat la salon sanda. . orantul salii cu baloane il fac cu otimar. am si casuta pt bani...inca mai caut pantofi...cam astfel stau cu pregatirile.

linusa, asteptam poze de la nunta si povestea....

PT NUNTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karamel spune:


Salutare tuturor!! CASA DE PIATRA ! SA FITI FERICITE SI IUBITE!

si eu o sa am nunta in Piatra Neamt, insa abia la anu.

Mi-am luat notite din tot ce ati povestit voi pana acum si va foarte multumesc pt ele. super de folos.

dar mai am o gramada de intrebari si rugaminti de ajutor:
- cu cat timp inainte trebuie sa vorbesti si sa rezervi o anumita data la restaurante? si la biserici e la fel? cu cat timp inainte trebuie sa vorbesti pt cununia religioasa?

- dragalasha, cate persoane ai avut tu la nunta? e vorba de salonul de la et.1 din Central? ca si mie tot ala mi-a placut, din ce am vazut pana acum

- stie cineva daca la Gospodina exista posibilitate de inchidere a terasei pe laterala, ca am vazut ca e acoperita, dar totusi, in caz de vreme urata si ploaie mi se pare ca ar fi nepotrivit pt invitati sa stea pe terasa fara ca asta sa fie inchisa

- si inca o intrebare - cu muzica cum ati procedat. am citit ca unele dintre voi ati imprimat CD-uri cu muzica. Dar ati gasit pe cineva cu intreaga aparatura de sonorizare sau o au restaurantele in general, sau ati adus-o voi? Am mai auzit ca majoritatea restaurantelor au si orchestre. Ce stiti despre asta? se pot combina - orchestra cu muzica pe CD (adica accepta)? va intreb pt ca viitoarea mea socrela a cam sarit in sus, ca cum adica fara orchestra??? dar noi, daca nu le stim........ne-am gandit sa nu riscam.

Va pupic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Fetelor din Piatra Neamt, am si eu o rugaminte la voi. Eu voi fi nasa vara viitoare si as vrea sa imi spuneti ce obiceiuri deosebite sunt la o nunta in zona voastra. Nu as vrea sa ma fac de ras...Mirii o sa mai aiba inca 3 perechi de nasi. Cam ce indatoriri as avea eu? Si, foarte important...cat ar trebui sa dam in calitate de nasi? Sper sa imi puteti raspunde, chiar nu am pe cine sa intreb, sii fiind prima oara cand cununam, nici nu stim prea multe. Nunta va fi la un restaurant pe malul Lacului Rosu.Va multumesc anticipat! Ana-Maria"Some people see things as they are and ask WHY?I dream things that never were and ask WHY NOT?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linusa spune:

pt karamel:
- am auzit ca restaurantele se rezerva cu un an inainte (mama a rezervat un local mic cu 4 luni inainte de nunta)
- cu preotul a vorbit mama cu 5 luni inainte, dar el zicea ca a fost cam devreme
- nu cred ca terasa Gospodina se poate inchide. Noi am fost intr-o sambata insorita din Aug la Gospodina si doar sala era aranjata pentru o nunta.
- la Baro Gospodina este o instalatie stereo pentru etaj pe care am folosit-o si noi. Barmanii de la parter au schimbat CD-urile.

pt anamariame:
- nu cunosc obiceiurile de nunta din nici o zona si peste cele pe care le stim am sarit pentru ca ni se par demodate (de ex furatul miresei). In schimb am vazut in fata unui bloc o mireasa care a rupt un colac in patru si l-a aruncat cu spatele in cele 4 directii, apoi a spart un pahar si a dansat o hora mica cu inca cativa invitati...
- din pacate, nu stiu cat se da ca nasi. Noi am avut o singura pereche de nasi si intelegerea a fost sa suportam noi toate costurile, ei doar sa vina la Piatra (nasii sunt din Cluj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

sunflower cum stai cu pregatirile?mai traiesti?esti pe fuga??zi-mi ce mai ai de facut...eu deja sunt cam dusa nu prea mai dorm asa de bine si toata ziua alerg si cand imi mai aduc aminte cate ceva mai trec pe listutza ce mai am de facut am vreo 3 pagini pe un caiet

nunta
noi doi
http://daisyPath.com/days/050924/1/1/+10/0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

ce simpatica esti nushu! da, traiesc si va urmaresc in fiecare zi (dependenta!), numai ca nu am scris. tu esti super activa la partea asta si imi place, ca daca ar fi toate fetele ca mine nu as mai avea ce citi.
pai cu pregatirile stau bine, zic eu...nici nu stiu ce v-am mai spus ca am facut. in fine, vesti de ultima ora: ieri am dat comanda de tort si prajituri la magic cake. tortul va fi diplomat, cu frisca si ornat cu trandafiri rosii (asa vor fi toate aranjamentele) si o banda aurie pe margine; iar suportul, cu 4 nivele, in "s". am vazut ca pe tine te chinuie problema transportului la restaurant (a tortului). ei bine, la noi toate firmele aduc tortul la restaurant pe la 10-11 seara si cei de aici il pun in camera frigorifica pana la prezentarea lui. la fel fac si cu prajiturile, gata asezate pe platouri, asortate, in functie de nr. de persoane de la masa. eu voi avea mese de 10 si 12 persoane si 2 mese rotunde de 8 persoane.
tot ieri am stabilit si ce ornamente cu baloane voi avea (arcada la intrare, o inima mare impletita in alb si rosu, balon jumbo cu 120 baloane mici si baloane cu heliu la mese)si am platit un avans. mi-am luat si pantofi, in sfarsit a dat Domnul sa-mi gasesc si eu. sunt inchisi si in fata si in spate si poate nu or fi cei mai frumosi, dar mie imi plac si imi sunt comozi tare. (sper sa spun asta si dupa o noapte de zbantuiala). sotiorului i-am luat cravata pt cununia civila asortata la costumasul meu.
vineri mergem si noi sa facem analizele pt dosar si luni sa il depunem. asta e parte care ma streseaza cel mai tare. sper sa gasesc ceva liber in intervalul 10-12, desi orasul nostru e micut si sper sa nu fie asa aglomerat. sambata trecuta am fost cu actele dupa noi (fara certificatele medicale) in speranta ca le vom putea depune mai devreme, dar cucoana de acolo ne-a spus: pe 12! si nici nu parea cooperanta ca sa indraznim mai mult.
asta e, speram sa fie toate bune. eu inca nu ma stresez deloc, ma mai apuca din cand in cand emotiile, dar de bucurie...mi-am facut si eu liste cu ce mai am de facut in cele mai mici detalii, ca sa nu uit nimic, liste cu ce mai am de cumparat, cu ce am cumparat pana acum (la fel detaliate ca la anu' se insoara frate-meu si eu pe cine am mai intrebat cat a luat, de unde, cat a costat...pt orice legat de nunta, imi spunea ca nu mai stie si vreau ca el sa aiba "docomentul de ghidare"). cand nu mai pot dormi...asa cum patesti si tu, imi imaginez ziua nuntii de cand ma trezesc, cu tot ce tb sa fac, cu ce tb sa fie pregatit cu o zi inainte, sa nu ma trezesc atuci ca am uitat nush'ce...
hai ca m-am intins cam mult...mai intra si tu pe la noi, in piatra, ca tu de mine nu scapi...te urmaresc zilnic.

PT NUNTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

intre timp am rezolvat problema cu transportul tortului am gasit pe la o cofetarie in centru langa select care transporta ei seara pe la 11 la restaurant tortul si la fel imi fac platouri asortate cu prajituri si mi le aseaza ei pe mese la sala de ziua...azi am fost sa depunem dosarul la starea civila si nu ni l-a primit cu toate ca vorbisem deja cu cineva dar macar mi-a notat acolo ora si ziua si nu mai am stres in privinta asta
de acum doar trebuie sa mai dau avansul la cofetarie si sa sun la formatia care o sa ne cante la nunta sa-i intreb daca au valsul mirilor sau daca stiu sa-l canteca sa nu ma trezesc ca am invatat degeaba
mai vorbim te pup

nunta
noi doi
http://daisyPath.com/days/050924/1/1/+10/0

Mergi la inceput