Nunta Piatra Neamt

Nunta Piatra Neamt | Autor: jersey3681

Link direct la acest mesaj

Am deschis acest subiect pentru toate miresele din Piatra pentru a impartasi din experientele noastre.Va astept!

Pupici,
Celia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

bravo celia! avem si noi, miresicile din piatra, un subiect al nostru. numai ca se pare, suntem prea putine. o asteptam pe adela10 sa ne impartaseasca din experienta ei si dupa nunta, din minunata poveste.

eu am nunta pe 24 septembrie 2005 la restaurantul union, cununia civila la biserica sfantul ioan, de langa spital (nu din incinta spitalului) si care biserica mie imi place tare mult. cununia civila o facem in aceeasi zi si as vrea sa o programez in jurul orei 11.

cu pregatirile stam foarte bine: mirele e imbracat complet - are 2 costume, unul negru (pana corbului)cu vesta si lavaliera pt seara si unul gri, la care ii caut o cravata asortata cu costumul meu pt cununia civila. are camasi, pantofi si tot ce-i mai trebuie. eu am reusit si mi-am cumparat rochia acum o saptamana de la mirandi...e simpluta, din corset cu o broderie draguta si fusta, care de asemeni are o broderie, e alba si exact ce mi-am dorit. am costumul pt cununia civila, cu fusta alba si taior, un imprimeu cu lalele intr-o combinatie de roz, mov, lila. avem invitatiile facute si o parte din ele le-am si dat- cele din parte soacra-mii. avem si verighete, de la levi cu aur galben mat si aur alb lucios, pe care le-am gravat tot acolo si pe care le iubesc. abia astept sa o port. cand il mai vad pe barbatelul meu cu ea pe deget imi tresare inima
ce mai avem? ne-am facut plicuriele pt bani singurei; vor fi totodata si plicuri de masa, prin care le multumim invitatilor ca ne sunt alaturi. culorile nuntii noastre: grena si alb. asa sunt husele pt scaune la restaurant si asa vom face si restul aranjamentelor. cred ca baloanele le vom lua de la otimar, aranjamentele florale (buchetul meu si ale naselor, caci am 2 perechi si lumanarile) de la sere. am vorbit cu un fotograf-cameraman care este si prieten de familie cu parintii mei si iesim foarte convenabil la acest capitol. prajiturile si tortul? sunt in dubii: ori de la magic cake, de unde a avut cumnatul meu (a avut nunta luna trecuta) si care au fost foarte, foarte bune, ori de la laboratorul de la girov, la fel de laudat.

am cumparat si bautura - taria si sampania, vinul il vom lua de la bucium, cred, ca au un vin foarte bun, dar asta mai incolo.
nici nu stiu ce sa va mai spun...adela, te rog ca atunci cand ai timp, dupa nunta sau cand poti tu, sa-mi spui si mie unde anume ai mers pt analizele medicale, cat au costat, unde ai mers cu actele pt cununie, la primarie sau la starea civila si alte amanunte legate de depunerea dosarului; cu restul sunt informata, dar nu imi prind rau nici un fel sfaturi pt ca DC m-a ajutat foarte mult si sunt convinsa ca nu numai pe mine.

asteptam si fetele din iasi si din imprejurimile orasului nostru sa intre in discutie si sa ne impartasim ideile, problemele si bucuriile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linusa spune:

Idee buna cu deschiderea subiectului asta!

Si eu am cununia religioasa in Piatra, in 21 August, la biserica Sf. Mihail si Gavril. Cum nu cunosc orasul prea bine, poate voi avea intrebari Facem o petrecere restransa cu 30-40 de persoane. Vrem sa mergem la un restaurant, dar parintilor li se pare deplasat si de jumatate de an ne tot luptam cu morile de vant (adica cu parintii)... ma rog... Mergem cu o saptamana mai repede in RO si vedem ce putem rezolva. Va iesi cumva... nici macar nasi nu avem, dar preotul pare foarte intelegator si incurajator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jersey3681 spune:

Sunt asa bucuroasa ca v am intalnit aici.Eu sunt in Franta acum dar nunta o am pe 4 septembrie in Piatra(orasul unde am si copilarit de altfel).Problema mea cea mai mare e ca nu am mai fost in Romania de 4 ani si nu mai cunosc prea multe in Piatra.Am hotarat insa sa fac masa acasa - de mult visam la o nunta in aer liber asa ca profit de faptul ca parintii mei tocmai si au construit o vila in zona Ursuleti si o voi face in curte.Insa bçineinteles ca nu stiu de unde voi gasi mese,farfurii,tacamuri pentru aprox 80 de persoane.Rochia mi am luat o de aici si de abia astept sa o port.E modelul jardin de la pronovias din colectia 2006(www.pronovias.com).Este crem si cu trenaPt sotior i am luat eu vesta si lavaliera (ca sa fiu sigura ca imi place) si el s a ocupat de costum si pantofi.Nunta va fi pe portocaliu si alb/crem.Nu am insa nici o idee unde sa ma duc pentru flori,pentru prajituri/tort si pentru poze/video.Eu vin saptamana viitoare in Piatra si va trebui sa caut.De asemenea as vrea sa va cer sfatul pentru cineva care coafeaza si machiaza frumos.Nu stiu daca in Piatra pot gasi un make up profesionist.Am ramas in urma si m am obisnuit cu sistemul de aici.Sper sa imi dati o mana de ajutor.Sunflower si Linusa casa de piatra si multa multa fericire va doresc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linusa spune:

jersey, eu am citit discutiile de la "Nunta in Iasi" si cineva din Piatra a apelat la agentia Mariage:
http://www.emariage.com/index.htm
Am sa-i sun si eu la un moment dat sa vad ce preturi au. Pe site-ul lor scrie ca inchiriaza si corturi pt evenimente in aer liber. Am inteles ca pot aranja si partea cu coaforul.

Daca vorbesti cu ei, spune-ne si noua detalii please. Cat stai in Piatra?

PS: Am mai gasit si pagina asta
http://www.enunta.ro/agentii_piatra_neamt.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jersey3681 spune:

Mersi linusa.Eu am deja corturile.Insa am nevoie de mese,scaune,farfurii si pahare.M ar fi interesat chiar si o firma de catering pentru mancare dar probabil ca cer prea mult asa ca mama va avea ce munci.Vin saptamana viitoare si stau pana pe 5 septembrie adica pana la nunta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linusa spune:

Si maica-mea propunea nunta in aer liber dar nu mi-a suras ideea. In primul rand se agita prea mult si vreau sa savureze si ea momentul, ceea ce n-ar fi posibil daca ea ar fi gazda. In al doilea rand, nu stiu cum va fi vremea... daca ploua?

Vad ca ai destul timp pentru pregatiri. Spor la pregatiri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

adela10 iti doresc din suflet sa ai o vreme minunata la nunta, asa cum isi doreste orice fata la nunta ei, sa iasa totul asa cum va doriti si multaaaaa fericire dupa aceea! se pare ca vremea se va indreapta in week-end. speram sa nu ne parasesti si sa scrii si la "nunta in piatra neamt", nu numai "in iasi". te asteptam cu poze si povestea nuntii.

off, ce pacat ca suntem asa putine si nu prea e animat subiectul nostru. eu nu mai am noutati, dar cand mai apare ceva, va anunt. tot ce imi doresc e sa nu ma ingras deloc pana la nunta (caci fusta e fixa) si daca se poate sa continui drumul slabitului pe care am apucat dupa Paste, si se pare ca am avut succes cu vreo 4-5 kg. ca viitoare cumparaturi, vor urma pantofiorii de mireasa, ceva desuuri frumusele; mi-am luat doar ciorapi cu adeziv, albi. tb sa mai cumparam vreo 3 sticle de angely cherry, racoritoarele si aici e o problema- daca alegem meniu cu 4 feluri, ne primeste la restaurant si cu apa minerala si cu sucul, daca luam doar 3 feluri, aducem doar una din bauturi...si inca stam in dubii, desi am vrea doar 3 feluri + inghetata, caci am fost luna trecuta la nunta cumnatului meu si a avut 3 felui si a ramas o multime de mancare, desi toate au fost foarte bune. mai vedem.
mai tb sa imi cumpar bijuteriile si o tiara sau coronita din aceea cu flori micute, dar nici la asta nu sunt hotarata, asa ca mai astept, poate ma razgandesc de la hotararea pe care o iau acum si sa nu imi para rau. asa am facut si cu voalul; mi-am luat odata cu rochia si voal din acelasi material (chiar din voal), dar parca imi place mai mult unul din acela mai fin si transparent, usor stralucitor...of, of ce dileme!


astept vesti si de la voi cu pregatirile pe care le mai faceti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jersey3681 spune:

Si mie imi pare rau ca nu sunt mai multe fete aici insa cred ca si noi suntem suficiente.LINUSA stiu ca e munca multa dar imi place mai mult...Sper sa nu ploua.Cand am avut cununia civila toata saptamana a fost frig si in ziua nuntii a fost soare si am putut sa mergem fara paltoane pe noi.Asa ca sper ca si pe 4 Septembrie sa fie frumos afaraADELA 10casa de piatra si vreme frumoasa.Cred ca e important asta dupa cate vad aici la televizor.sunflower1979nu esti singura in dilemeEu de abia astept sa vin acasa si sa incep pregatirile.Mi am cumparat de aici toate accesoriile dar tot nu stiu la cine sa ma duc sa ma aranjeze la par si sa ma machieze.Magic Cake este magazinul Dnei Ciocan?Era singurul loc mai demult unde stiam ca au prajituri.Fac torturi bune?Pentru aranjamentele de flori mi am luat de aici o inima mare de burete pusa intr un suport special pentru a putea fi aplicata pe masina si in Romania voi cumpara florile.Mama are talent la asa ceva asa ca nu va mai trebui sa apelez la altcineva.Florile la Sere sunt mai ieftine?Ce flori credeti ca voi gasi in Septembrie?Cea mai mare problema a mea ramane fotograful.Mi ar placea sa gasesc pe cineva cu simt artistic care sa imi faca niste poze frumoase nu gen "Studio".As vrea sa merg in parc sau intr o poiana sa fac poze.Cam la astea ma gandesc acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dragalasha spune:

Bonjour!

Sunt tare bucuroasa ca am dat de voi. Este o mireasa din Piatra, andreutza23, care a avut nunta pe 11.06.05 la Ceahlau si a povestit-o pe http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48808&whichpage=4
Eu am nunta saptamana viitoare, pe 23.07.2005, ora 19:30 la Restaurantul Central, salonul de la etaj (Terasa), cununia civila ora 12:15, iar cununia religioasa la Biserica Sf. Gheorghe, ora 18:00. Am solicitat la serviciu 2 zile de concediu de odihna, 21 si 22.07.05, iar 25-29.07.05 concediul de casatorie. Asa ca voi lucra si sapt. viitoare pana miercuri inclusiv. Sa va spun cum decurg pregatirile nuntii noastre:
Costumul de mire: Roberto bleumarin, 7.490.000 lei, de la Dinasty.
Rochia de mireasa: model alb-crem, fusta ampla cu jupa din tull dedesubt, iar la suprafata tafta subtire (gen matase), usor creponata, cu trena aprox. 1,5m. Corset tip maieu chimono, transparent deasupra sanilor, cu fermoar si sireturi la spate. Broderie manuala, f. fina, numai pe corset. Achizitie: magazin vizavi de Biserca Precista, langa Levi; pret RM: 9.300.000, creatie WhiteLady.
Costumul pt. cununia civila, din 3 piese (taior cu maneca scurta galben-pai, maieutz in nuante de crem-marouri si fusta galben-pai cu volas in T, crem-marou), achizitie de la etajul magazinului Bacardi, pret: 1.680.000 lei.
Invitatiile: 18.000 lei/buc, model crem, vazut in catalogul TBZ din librarii si comandat prin e-mail la Bucuresti. Tiparirea textului: 250.000 lei= 90 invitatii + 90 plicuri.
CATERING pt. masa mirilor si ceva aranjamente din baloane cu heliu si baloane cu apa: firma PAM CATERING (detalii pe mail ana_dascalu@yahoo.com).
Verighete 8,36gr = 3.700.000 lei de la Levi din Precista. Model: un cerc aur alb+ unul galben in forma de dintisori care se pupa intre ei si sunt mobili pe centrul verighetei.
Cameraman+foto+muzica ROMEO VODOINA + CARMEN de la inchirieri casete+dvd-uri in incinta Casei de Cultura.
Recomand cu caldura prajiturile si torturile de la d-na Ciocan, in Precista, pe langa BancPost sau Prisiprod - Girov. La noi prajiturile vor fi incluse in menu, adica facute la Central.
Am fost la planning la Policlinica de Adulti de la Spital, et. 1 cu 12 zile inainte de cununia civila (data de intocmire a actelor: minim 10 zile, maxim 14). Acolo ai nevoie de analiza de sange VDRL si de radiografie la plamani (pe care ti le faci tu la un cab. particular dim. la prima ora, apoi te duci la plannig cu rezultatele) + adeverinta de salariat pt. ambii viitori soti. Dupa aceea iti elibereaza 2 certificate prenuptiale cu care mergi la secretariatul policilicii, et. 1, cam. 201 si platesti o taxa de 320.000 lei. certificatul prenuptial este valabil doar 14 zile! Cu urmatoarele acte: chitanta + certificatele prenuptiale, cerificatele de nastere in original si copie, B.I./C.I. originalele mergeti la Oficiul Starii Civile unde completati o declaratie. Te intreaba ce nume vei purta dupa casatorie (alegi daca iti pastreazi vechiul nume, ambele, sau cel dupa sotz)si iti intinde o coala A4 de hartie pe care te roaga sa treci ora la care soliciti cununia. La noi, pt. 23 iulie, dim-pranz, am mai gasit liber doar la 12:15. Altfel trebuia sa ne programam mai dupa-amiaza, fiindca era lista lunga, cu rezervari facute deja.
Pentru coafor m-am programat la Salon Sanda, la Ioana, iar pt. machiaj + epilare la Anca, in gangul de la Ozana.

SPER SA VA FIE DE FOLOS INFORMATIILE DE LA MINE! Va pup dulce si va doresc succes la pregatiri!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

buna fetelor! nu, magic cake nu e magazinul doamnei ciocan; intradevar sunt niste prajituri foarte bune acolo, dar si scumpe si aici am inteles ca e mai rezonabil pretul.nu stiu nici un pret exact deoarece cumnata-meu nu s-a uitat la bani; in plus nasii lor le-au facut cadou tortul de nunta si nu stiu cat a costat, normal. ei au luat la randul lor un tort mai mic pt nasi si prajiturile, pe care le-au platit impreuna, asa ca nu stiu nici cat e kg de tort si nici cel de prajituri. daca merg si ma interesez, va scriu.

legat de flori, asa am inteles de la o colega de-a mea ca preturile sunt foarte convenabile la sere. ea a avut buchet de garoafe pt ca nu se gaseau trandafiri atunci (in iunie); eu vreau de trandafiri si cred ca atunci vor fi. au ei acolo fel de fel de modele de aranjamente, buchete curgatoare sau rotunde, cum vreti. acum se fac pt masini niste aranjamente care se prind cu ventuze, dar nu stiu daca au la sere. voi afla eu... in orice caz, daca nu gasesc si nu gasesc acolo trandafiri, am sa fac aranjamentele la cei care vand flori. deja am intrebat pe cineva si pretul e cel al florilor plus 150.000 lei de buchet manopera si verdeata (floarea miresei sau ce mai pun ei acolo). cat priveste varietatea florilor, la cei care vand "la spital", in special o sa gasesti toate felurile de flori, chiar si iarna, nu-ti face probleme.

eu am ca fotograf un prieten de-al parintilor mei care se ocupa de asta de cand ma stiu si are experienta. cred ca vor iesi niste poze frumoase. va face doar un film (36 pozitii), cate 2 din fiecare si o caseta de 3 ore, ceea ce ma costa 3 milioane. eu zic ca e convenabil, iar pozele suficiente, pt ca are si fratele meu aparat digital si pozele ies excelent. ca exemplu, va pot spune ca (fara sa incerc sa fac reclama negativa) cumnatul meu a luat de la mariagge un pachet de servicii, la oferta si a fost foarte nemultumit de pozele facute de "profesionist" - un tip de varsta noastra sau mai mic, iar cand le-a vazut pe cele facute de noi, cu aparatul fratelui meu, a zis ca i-am salvat. ce e drept, am vazut si eu pozele si caseta video, nu sunt chiar de speriat, dar nici mai bune ca ale noastre, plus ca nu au prins multe momente cu invitatii, ci doar mirii.

da, cam asta e. eu ma bucur sa va mai impartasesc din informatiile pe care le am sau le aflu de acum, pt ca la randul meu am aflat multe lucruri folositoare de pe DC.

Mergi la inceput