Varsatul de vant exclude marea pt. un an?

Varsatul de vant exclude marea pt. un an? | Autor: Ramba

Link direct la acest mesaj

Tocmai vorbeam cu o prietena careia ii spuneam ca fetita mea a intrat in contact cu o alta fetita care a treia zi a facut varsat de vant.
Prietena mea mi-a spus ca in cazul in care ai facut varsat de vant nu mai ai voie sa mergi la mare timp de un an, mai precis nu ai voie sa stai la plaja...
Ati auzit de asa ceva?
Noi ne-am luat bilete la mare de pe 1 august si daca face si fetita mea varsat de vant ar insemna ca nu are voie sa mearga?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Are voie sa mearga numai daca eruptia a trecut complet si au trecut macar cateva zile, pt a se reface organismul. Numai ca, daca aveti bilet pe 1 august, e f probabil ca in acea perioada sa fie in plina faza florida a bolii si atunci este exclus sa plecati. Tine cont ca faza eruptiva a bolii dureaza in jur de 3 saptamani cu totul, si cum azi e 6 iulie, fa si tu o socoteala simpla...

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramba spune:

Multumesc frumos Kittycat!
Nu imi ramane decat sa sper ca nu se va imbolnavi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecxa spune:

Si noua ne-a zis medicul la fel. Baiatul meu a facut varicela in martie si medicul a zis ca anul acesta nu are voie la mare. Insa vreau sa mai cer si alte pareri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

da de unde pana unde? e depasita interdictia, e bine sa fie cam o luna jumate de la terminarea bolii, asta ne-a zios noua dr Culcer.
Poate nu se imbolnaveste!!



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana spune:

Varicela este contagioasa incepand cu o zi inainte de eruptie. Deci daca au trecut trei zile pana i-au aparut fetitei bubitele, ar fi trebuit sa nu fie contagioasa in momentul contactului cu fetita ta. In teorie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

maine facem vaccin anti varicela. nu avem voie la mare cit timp??????
taman facem bagajele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Eu am facut varicela la 21 ani. O forma foarte grava. Dupa 3 saptamani parca eram mutilata. Credeam ca nu mai scap in veci. Si in acel an am mers la mare. Cei drept dupa vreo 1-2 luni.Inca mai aveam semne pe corp. Chiar venise una de la Avon sa-mi dea ceva produse pentru acnee.

Nu am avut nici un fel de probleme. In schimb nu am stat cu fata la soare. Am folosit creme cu factor de protectie mare. Acum nu mai am nici un semn pe corp.
Ma gandesc ca la copii trece repede, in 2 saptamani e gata. Eu stiam ca boala e contagioasa cand e in faza de coaja. Eu atunci am luat-o de la nepotica mea.
Daca medicul zice ca nu e voie la mare ...nu stiu ce sa zic.

"Plangi cu sufletul, fara a ti se umezi ochii. Razi pentru a putea reusi. Iubeste pentru a-ti putea umple inima cu adevarata dragoste.E tot ce-ti trebuie pentru a putea fi fericit."

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=381

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by Ana

Varicela este contagioasa incepand cu o zi inainte de eruptie. Deci daca au trecut trei zile pana i-au aparut fetitei bubitele, ar fi trebuit sa nu fie contagioasa in momentul contactului cu fetita ta. In teorie...



Eu stiam de o zi- chiar doua, atunci cand e febra care precede eruptia. Oricum, daca s-a molipsit, o sa faca boala in doua saptamani, cat e in medie perioada de incubatie.

Cristina
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14.12.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramba spune:

Am intrebat si un medic pediatru. Iata ce mi-a spus: dupa varsat de vant (varicela) sistemul imunitar este slabit de aceea nu este recomandat sa mearga departe de casa (nu numai la mare), dar daca merge impreuna cu parintii si are conditii bune acolo unde merge nu ar trebui sa existe nici o problema.

Mergi la inceput