Iritatie la fundulet

Iritatie la fundulet | Autor: coral

Link direct la acest mesaj

Bebelusul nostru de 3 luni a facut de la un kk-lice mai acid o iritatie urita si rosie la fundulet si putin pe bucute. Este a II-a oara, prima data i-a trecut cu Aveeno cu tarite si crema de galbenele. Acum o are de 2 zile, sta mai mult cu funduletul gol si in loc sa treaca a facut si niste bubite marunte si albe deasupra.
Va rugam frumos sa ne spuneti la voi ce a functionat.
multumim

mami de Aschiuta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura19 spune:

crema de galbenele cred ca foloseste,( la mine a functionat) , si multa crema Petrini ( eu n-am folosit altceva ) petru ca am vazut ca-i face bine si e si ieftina.
cu drag
laura si alexia ( 3 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns candy24 spune:

La noi intotdeauna a dat rezultate bephanten .Imediat ai trecea.Stiu ca se da gratuit la cei mici.

Ramona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Da, bephantene sau crema Johnson's baby cu zinc.

"Cine se amesteca in Legenda Personala a altuia, niciodata nu si-o va descoperi pe a lui." ~ Paulo Coelho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Tannosynt - daca se gaseste pe acolo - e tot cu oxid de zinc.

Cristina
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14.12.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_c spune:

daca gasesti acolo frezyderm, ia chamomille baby bath, sau mild wash, ii trec imediat orice fel de iritatii. daca nu, a-derma este sigur, incearca gelul de spalat si crema pentru bebei.
numai bine va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Lui Andrei al meu ia trecut cu Bepanthene .Acum il dau preventiv intr-un strat subtire si n-am mai avut probleme de luni intregi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

ii dadeam dimineata si seara cu violet de gentiana, o spalam la fiecare schimbat de scutec cu apa si sapunul ei obisnuit, apoi ii tamponam funduletul cu ceai de musetel in care dizolvasem si bicarbonat. Apoi ii dadeam cu o crema preparata in farmacie care continea printre altele vaselina, oxid de zinc, hidrocortizon, neomicina (un antibiotic) si nistatin sau stamicin (un antifungic). Da-i cu orice crema ce contine oxid de zinc si roaga medicul sa-ti prescrie o crema care sa contina si un antibiotic si un antifungic, eritemul fesier se suprainfecteaza f usor cu stafilococ sau cu candida, iar din cum ii descrii tu aspectul se pare ca asta s-a intamplat.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

La probleme mai grave am folosit violet de gentiana, Triderm si Bepanthene.

Aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Noi folosim Bepanthen (trebuie in strat foarte subtire) si Sanosan cu zinc, dar numai cind e putin grav. Vladut n-a facut niciodata bubite. Si noua doctorul ne-a recomandat violet de gentiana pentru bubite.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi! :)

Simona & Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axia spune:

Sanosan cu zinc este super !! Noi am folosit si am rezolvat o rana destul de marisoara provenita de la niste bubite care s-au spart si s-au extins.

Andreea, mama lu' Tiberiu
http://community.webshots.com/user/axia1
Spiritele mari discuta idei; oamenii normali discuta fapte;
spiritele meschine flecaresc pe seama celorlalti.

Mergi la inceput