Dereglari hormonale

Dereglari hormonale | Autor: Mia.

Link direct la acest mesaj

Care ar fi solutiiile?Tratamente naturiste as vrea..alimente care sa ajute la echlibrarea sistemului hormonal..

www.lucavasile.go.ro" target="_blank">Poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

si eu astept sugestii, ca am si eu dereglari hormonale...
mia, poate totusi ar fi mai bine sa detaliezi ce anume ai.
uite niste tratamente naturiste:

Dereglari menstruale

-Tinctura de marar in 100 ml alcool de 45°-50° se pun 7 lingurite de planta uscata rasnita. Se lasa la macerat 7 zile dupa care se strecoara si se pune in sticlut e mici inchise la culoare. Se ia o lingurita de tinctura diluata in jumatate de pahar de apa de 3 ori/zi pe stomacul gol.
Tratamentul dureaza minim 21 de zile.
- Pulberea de seminte de marar
Semintele se macina fin cu rasnita de cafea. Se administreaza o lingurita rasa de 3 ori/zi. Pulberea se tine sub limba 15 minute, apoi se inghite cu putina apa. O cura dureaza minimum 21 de zile.
Ambele tratamente cu marar (tinctura sau pulbere) au drept efect reglarea ciclului menstrual, remedierea amenoreei , cresterea sanilor, incetinirea ritmului de crestere a pilozitatii la femei, cresterea secretiei de lapte la femeile care alapteaza.

Reglarea activitatii hormonale

Se ia sublingual o lingurita de pulbere de radacina de lemn dulce de 3 ori/zi si se tine 10 minute, dupa care se inghite cu apa.

sursa
http://www.vindecare.go.ro/reteta/ap_genital.htm




Ramonika si pisicile Vladutz Tigrutz Alina Bubulina Fetitza Maritza
Cei trei muschetari Bebelusii
Omul traieste pentru bunastarea pisicii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyvya spune:

mai este un subiect asemanator deschis de danyella..cautati-l si pe acela ca s-a discutat destul de mult acolo.ce pb aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyvya spune:

Am gasit pe net si un tratament naturist ce a ajutat pe cineva in privinta hirsutismului..tot o dereglare hormonala...poate te ajuta...nu stiu dc ai si problema asta .Uite:
"Intern: amestec de pulberi de naprasnic, cretisoara, zmeur, marar - 2 lingurite din fiecare planta, de 3 ori pe zi, administrate sublingual si apoi inghitite cu putina apa plata. In plus, cate 1 lingurita, tot de 3 ori pe zi, din amestec de branca-ursului si anason. Tinctura de plop negru (cate 15 picaturi, de 3 ori pe zi), tinctura de propolis 30% - 20 de picaturi pe zi, precum si miere de albine. Cura cu sucuri (din nr. 633 al revistei) m-a ajutat foarte mult (200 ml morcov, 100 ml telina, 50 ml ceapa - se beau pe parcursul unei zile, cu mici pauze). Apa - 2 l pe zi, fara carne (doar peste), germeni de cereale, interzis tutunul, iar hrana cat mai naturala. "
Sper sa fie de ajutor! Sa ne spui daca ia rezultate,oki?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Pai m-am umplut de cosuri peste tot,si pilozitate..dar asta asa e de cind ma stiu...Plus ca sint deprimata,am o stare aiurea ...
Mersi pt retete dar nu stiu daca fac rost aici de toate plantele astea...Nu fumez...

www.lucavasile.go.ro" target="_blank">Poze

Mergi la inceput