unde se poate face bine o spermograma

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Sorry! Recomandarea vad ca a primit-o sotul tau de la medicul de familie pt Parhon. Sunt convinsa ca dr. Matei nu te va refuza, din cate stiu nu lucreaza in circuit inchis (numai cu T sau cu alti medici).
Si la mine la cabinet vin unii clienti cu recomandare si altii fara, ci doar din auzite sau pt ca sunt la necaz,si am usa deschisa pentru toti. Cand vei suna, daca te gandesti ca la capatul firului va sta cineva care gandeste ca mine, totul va fi bine.
Nu trebuie neaparat sa sune sotul, eu am fost secretara sotului si a fost la fix. Femeile sunt mai sociabile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzycatBB spune:

Fetelor multumesc pentru sfaturi si pentru nr. Dr Matei bineînțeles ca voi sune eu sa-l programez si nu este neaparat daca are trimitere la Parhon sa si mearga acolo cred ca vom merge la Dr. Matei. Cred ca va fi o mare usurare pentru el cand ii voi spune ca recoltarea nu se face neaparat la clinica ci se poate si acasa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MickeyD spune:

Suzanna

Cum au spus si fetele pe Dr. Matei o suni pe mobil si ii explici situatia. Nu iti trebuie programare ci doar sa iti spuna cand o gasesti acolo si are timp sa faca analiza.
E drept, pentru sot e mult mai "acceptabil" sa vina cu proba de acasa insa daca tot o face poate e mai bine sa incerce la spital. Cu cat e mai recenta si mai ne-alterata cu atat mai bine. Sotul meu a incercat si acasa si la spital (de nenumarate ori) si de aceea iti spun. E vorba de temperatura la care se transporta, de conditii ... E doar o parere insa daca tot face treaba asta mai bine sa o faca bine de prima data. Pentru ca e posibil in functie de ce gaseste, sa ii zica sa mai vina o data si sa recolteze acolo ...
Cu banii, cel mai bine te-au lamurit deja fetele.
Noi nu am platit la spital ci i-am dat ei intr-un plic, in diferite ocazii (nu de fiecare data), cate ceva.
Ea mai lucreaza si la o clinica particulara Sabyc, unde are aparatura mult mai performanta deci e posibil sa va cheme intr-un weekend acolo.

Cum am ramas noi ... pai sotul meu are intr-adevar azoospermie. Am incercat si cu analize de urina in caz de ejaculare retorgrada dar ... nimic. Cauzele din "fericire" nu sunt genetice ci probabil de obstructie. Adica ei se produc insa nu reusesc sa parcurga traseul din testicole la exterior. Asa ca a facut o biopsie testiculara (se extrage tesut dintr-un testicol). Suna destul de rau dar am avut un medic de exceptie si oricum se face sub anestezie. Materialul extras nu a fost de prea buna calitate insa avem un invingator :)
Iti doresc mult mult succes si orice alte intrebari ai, aici e locul sa le pui. Eu nu stiu ce as fi facut fara acest forum.
3luni+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzycatBB spune:

Mickey sotul tau este de felicitat pentru toate prin cate a trecut ca sa puteti fi fericiti. Te rog sa ai grija de tine, eu pe propria mea piele am vazut ca este o mare victorie sa ramai insarcinata dar este la fel de important sa ai grija de tine si sa duci sarcina pana la capat, iti spun pentru ca eu pana acum am pierdut doua sarcini un la 6 luni si alta la 5, adica pentru mine fac eforturi sa raman insarcinata dar dupa aceea va fi un mare efort sa pastrez sarcina pentru ca dupa ultimul avort am ajuns la concluzia ca pentru a pastra sarcina trebuie sa fac cercaj si sa stau numai la pat.Asa ca ai grija de tine daca vreodata simti ca este ceva in neregula (Doamne fereste) mergi imediat la doctor nu amana si nu uita sa iei vitamine si acid folic sunt foarte importante. Eu la prima sarcina nu am luat Prenatale pentru ca mi-a zis o ruda ca se va face copilul prea mare si cand am nascut probabil ca daca era un pic mai grasuta ar fi trait.
Revenind la subiect pentru ca m-am cam abatut este deci mai bine sa-si recolteze la spital?. Dr. Matei se ocupa numai de spermograma sau se pricepe si la infertilitate?
De fapt trebui sa te lamuresc pentru ca ai sa spui ca de ce imi fac probleme ca doar am mai ramas insarcinata de 2 ori dar se pare ca dupa cele doua avorturi lucrurile s-au cam schimbat ca uite incercam de 8 luni si nimic, de aceea ne-am hotarat sa facem analize.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MickeyD spune:

Suzana
Dr. Matei este medic embriolog. Face o serie de analize si cercetari de laborator. Cunoaste foarte bine aspectele infertilitatii si nu va ezita sa stea de vorba cu voi sa va explice exact ce se intampla. Deja, din pacate sunteti la punctul la care un medic de familie nu va mai poate ajuta prea mult asa ca Dr Matei este persoana potrivita cu care sa mergeti mai departe si care va poate recomanda alti medici de incredere.
Totusi, incercati sa nu fiti prea stresati. Eu cred in continuare ca in mare masura stresul este un factor extrem de important in crearea unor astfel de probleme. Stiu ca 8 luni este mult timp, dar pastreaza-ti optimismul, pentru ca ai mai ramas insarcinata si deci exista sanse. Faceti ce analize trebuie si apoi cu rezultatele in fata puteti lua o decizie.
Incearca sa nu te gandesti de acum ca ai putea sa pierzi sarcina. de fapt incearca sa nu te gandesti la asta niciodata. Deocamdata primul pas este sa ramai insarcinata si deci sa faceti niste analize.
Sincer, Dr. Matei va poate explica pe intelesul "nostru" tot ce va este neclar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

poti face spermograma si la Medicover ,cel de pe Grozovici .Trebuie sa faci programare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musete spune:

Spermogramele de la Medicover lasa mult de dorit. Mie, mi s-a intamplat sa intalnesc medici care n-au vrut sub nici o forma sa se uite pe o astfel de analiza. mergi cu incredere la Matei. In plus, la ea este mult mai ieftin!
Pupici,Musete

Mergi la inceput