Hepatita tip C

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adiadiadi spune:

quote:
Originally posted by carmenp

nevoia ma-mpinge sa dau cu batu`, mamica a fost depistata cu virusul c, medicul spune ca este in faza incipienta a bolii. vin c-o intrebare la voi, stiti vreun linc unde-as putea gasi mai multe despre regimul alimentar adecvat acestui tip de hepatita? si m-ar mai interesa, poate stie careva dintre voi, cam cit ar costa medicamentul dr.Ciuhri?

Carmen, Ilinca, Ionut
tzucurei de tzucurei 1, 2, 3




uite un link serios:
http://hepatita-c.myforum.ro/index.php

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anima spune:

buna adiadiadi,
mama mea e diagnostica cu ciroza hepatica de aproape 4 ani; la inceput ne-a fost tare greu, pana am gasit medicii in care sa avem incredere; dupa ce a facut toate analizele, inclusiv viremia si endoscopia - in urma careia s-a constatat ca are si varice esofiagiene de nivel 1, a intrat pe un tratament care, cel putin pana acum, ii merge bine. Interferon nu a avut voie sa faca (si aici Doamne Doamne ne-a ajutat, eu oricum nu eram de acord cu intf...) din cauza varicelor esofagiene, insa am internat-o la Babes o data la o luna si jumatate, pentru o ''cura'' de perfuzii cu albumina si glucoza.Dupa fiecare cura de albumina se simtea foarte bine, intre timp a inceput sa consume (mai in scarba la inceput) si gandaceii de la Ciuhrii, iar transaminazele au scazut de la 800(111) la 100-120 cu unele variatii acum. Tratamentul dr.Ciuhrii e aproximativ 1mil-1,2millei/luna, depinde - mama are si un punct sangvinic pe limba, ca o complicatie a bolii, care mai sangera spontan uneori si pt asta i-a dat un gel pt mucoasa bucala si de atunci nu a mai avut si problema asta. De vreo doua luni a renuntat insa la gandacei, s-a gandit sa mai faca o pauza, in schim mai consuma suc de aloe vera 2-3 linguri/zi, a pastrat tratamentul recomandat de medic (daca vrei, pot s-o intreb in ce consta) si ceaiuri fffff multe, iar regimul este destul de variat, dar fara carne si fara prajeli. Virusul asta C e fff periculos, mai ales ca a dat semne foarte tarziu, semne pe care noi le-am pus ba pe seama oboseli fizice, ba pe seama stresului, etc, dar cine s-ar fi gandit la ciroza cu virus C... Fii alaturi cat poti mai mult de mama ta, incurajaz-o sa treaca peste ideea de boala, desi ii va fi greu... incearca sa nu o privesti ca pe un om bolnav, pentru ca altfel se va identifica cu proiectia asta si numai bine nu va fi... iti spun din proprie experienta...ii doresc mamei multa sanatate si tie sa-ti dea Doamne Doamne forta sa o sustii!


... esen#355;a unei ore nu st#259; în orologiul care d#259; semnalul trecerii ei #351;i nici în nisipul clepsidrei; ci în intensitatea timpului scurs...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anima spune:

scuze, din viteza am adresat msg pt adiadiadi, dar era pt carmenp. sanatate multa!

... esen#355;a unei ore nu st#259; în orologiul care d#259; semnalul trecerii ei #351;i nici în nisipul clepsidrei; ci în intensitatea timpului scurs...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

multumesc, anima, deocamdata se comporta bine, este in tratament si regim alimentar iar la inceputul lui mai vine la control, sper sa fie bine. sanatate mamei tale!

tzucurei de tzucurei 1, 2, 3,

Mergi la inceput