Hepatita tip C

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbel30 spune:

Draga Lori,
Melatonina este un antioxidant puternic (cel putin asa scrie pe prospect)si e natural.Nu are ce sa-i faca rau sotului tau. Oricum, pentru linistea ta, intreaba doctorII (nu numai pe unul!). Ceaiurile hepatice de asemenea sunt bune.
Eu zic sa inceapa cu astea si pe urma sa se gandeasca la medicamente (gen Interferon, etc).Si de asemenea, sa intrebe dr. ce procent de vindecare exista daca incepe tratamentul cu Interferon, si, de ce nu, care sunt efectele secundare ale tratamentului...
Va doresc multa rabdare, dragoste si...CREDINTA!

"Sufletul n-ar avea curcubeul daca ochii n-ar avea lacrimi..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianne spune:

Mamei mele i-a fost depistat virusul hepatic B si C acum aproximativ un an. Nu va spun ce daramata a fost de aceasta veste pentru ca sunt sigura ca stiti cum e! Dupa o perioada de cautari,in special pe Internet, ale unor informatii despre hepatita de tip C cat si despre tratarea acesteia a ajuns la concluzia ca sub nici o forma nu va face Interferon. A ales sa se trateze "naturist" ...sau nu stiu cum sa-i zic. Personal n-am crezut niciodata in asemenea minuni dar spre norocul mamei mele minunea s-a produs. A urmat un tratament de aproximativ 4-5 luni cu un medicament de la dr. Ciuhri, ceva pe baza de insecte, plus alte remedii naturiste pentru protectia ficatului. Dupa acest tratament a facut de 2 ori determinarea virusului hepatic si virusul nu a mai iesit prezent. In mod sigur virusul a existat pentru ca si la vremea respectiva a repetat testul. Parerea mea este ca merita incercate si tratamentele naturiste...rau n-au cum sa faca...in cel mai nefericit caz nu au efect.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Si sotul meu a fost depistat cu Virus hepatita C acum cca trei ani.
Nu cunoastem exact momentul si modalitatea de infectare,i-a fost recomandat tratamentul cu Pegintron si Ribavirina. Efectele secundare pentru el au fost extrem de rele. Nu putea dormi, era vesnic obosit, iritat, anxios, avea febra, dureri musculare, greata, stare de voma, lipsa pofta de mancare, etc., etc. La inceputul tratamentului avea viremie -1 milion, dupa trei luni se redusese la 300.000. Totul parea a fi o reusita , la sase luni virusul nedectabil, la sfarsitul tratamentului (1 an) virus nedectabil, la trei luni de la incheierea tratamentului virusul a reaparut!

Deci tratamentul cu Interferon nu are reusite decat in unele cazuri. Am inteles ca mai ales la femei, cu varsta pana in 30 de ani si pentru hepatite descoperite foarte devreme.

El urmeaza de 9 luni un tratament cu bioenergie, regimul alimentar cunoscut. Nu mai are simptomele cunoscute si mentionate si de voi, se odihneste(doarme) foarte bine, urmeaza ca in cursul lunii decembrie sa faca o analiza a viremiei (transaminazele sunt in limite normale de cca 6 luni). Daca rezultatul va fi negativ asa dupa cum speram am sa va spun si voua.

Multa sanatate,






Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii


Exista unele femei care in loc sa-i faca sa sufere pe mai multi barbati, asa cum e firesc,
se concentreaza asupra unuia pana il extermina. Acestea se numesc "fidele".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adiadiadi spune:

pentru Dalia;

Am intrerupt tratamentul pentru ca raspunsul organismului meu nu a fost corespunzator; dupa 3 luni de tratament viremia trebuia sa fie la max. 10% din cea initiala, ori la mine dupa 4 luni viremia era la 50 %....

Cum bine ziceai, in cazul fiului tau hepatita a fost descoperita rapid - asta-i un mare avantaj -...plus varsta!! ...pai nu prea suporta comparatie sistemul imunitar al unui tanar de 18 ani, fata de cel al unui "tataie" de 44 de ani....plus ca la mine nu stie nimeni cand am luat virusul....sunt numai banuieli....imi venea sa-i dau una peste gura medicului cand m-a intrebat "cand ati luat hepatita?"
Cat despre transmisia prin sex...mie mi se pare o idiotenie...cati barbati fac sex cu femeile in perioada aceea din luna ?....pentru ca de fapt nenorocitul ala de virus se transmite prin sange !

Dianne;
medicii de enterogastro iau peste picior orice fel de tratament alternativ; aproape sigur dintr-un singur motiv: sa urmezi tratamentul prescris de el pentru ca in felul asta e sigur ca-si va primi "dreptul" de cate ori vei merge la el la control, aprobari, etc.
Deci motivul n-are nici-o legatura cu latura stiintifica...
Ziceai ca nu poti avea nimic de pierdut; in cel mai rau caz nu-si face efectul.......sigur e asa?....dupa ce am patit cu efectele secundare ale interferonului.....sunt cam sceptic...chiar nu ataca alte organe; stomacul, rinichii, ceva ?

Multa sanatate si bafta tuturor !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalia05 spune:

Pentru Adiadi

Daca tu esti un "tataie" de 44 de ani, atunci eu sunt o "supermamaie" de 46 de ani :). Nu am stiut ca dupa 3 luni de interferon viremia trebuie sa scada la 10%. Am gandit inginereste ca daca a scazut, atunci dupa 12 luni este foarte probabil ca virusul sa devina nedetectabil.
Ma ingrijoreaza ce a scris Cornelia, si anume ca la sotul ei virusul a reaparut la 3 luni dupa incetarea tratamentului. La fiul meu au trecut aproape 2 ani de la tratament si ma rog la Dumnezeu sa nu reapara, mai ales ca el are si diabet insulinodependent.
Oricum, stiu si persoane cu hepatita C care nu au facut tratament cu interferon si care cu un stil de viata adecvat, dieta si eventual, tratamente alternative mentin transaminazele in limite normale. Problema este rezolvabila.
Asa incat urez mult curaj si sanatate tie si tuturor celor care se confrunta cu nenorocitul asta de virus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loneanbianca spune:

Si prietenul meu(38 ani) are HCV...banuim ca de la o operatie la paroscopic acum 4 ani.....momentan face tratament cu Interferon si Ribavirina de 11 luni deci imediat ar trebui sa termine cu el. Asteptam rezultatele analizelor. Multumim lui D-zeu ca se simte foarte bine, efecte secundare cu greata si dureri de cap a avut la primele injectii doar, altfel pot spune ca a suportat foarte bine . El a facut foarte mult sport la viata lui si de fapt si acum face la fiecare sfirsit de saptamina, dar eu spun ca asta l-a ajutat, are un organism puternic.Lucreaza 10 ore pe zi si nu oricunde ci in constructii.....insa suntem optimisti si gindim cit mai pozitiv. La boala asta trebuie neparat sa ai grija de psihic, se spune ca marea majoritate a pacientilor cind descopera virusul intra in depresie(peste care pot spune ca am trecut si noi citeva luni).Nu stiam daca se transmite sexual sau nu?!Daca putem avea copi?! La carte se spune ca procentul e de 3 % iar medicii spun ca ei nu cunosc nici un caz in care unul sa fi luat de la celalalt dar.....nu se stie niciodata. Fiecare cu crucea lui si cum vrea cel de sus....
Sanatate multa la toti si fiti optimisti si plini de speranta.

Bianca
http://community.webshots.com/user/biancaloneanPoze[/url
"Traim intr-o era in care pizza ajunge la noi acasa mai repede decat
politia."
-- Jeff Marder.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanap spune:

Am primit si noi rezultatele la biopsie si viremie.sotul meu are hep cr de tip C cu activitate moderata dar viremia este 438000 si deci trebuie inceput interferonul si ribavirina.astazi vom depune dosarul la CSAS.stiti cumva cam cat se asteapta primirea tratamentului?

ce le mai faceti mancare de regim pt ca eu nu mai stiu ce sa-i fac.poate are cineva idei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Draga Loredana,
Referitor la intrebarea ta cu regimul:
Noi nu gatim lucruri speciale, doar ca am eliminat: carnea de porc,de vita in mare masura(consumam cel mult o data de luna) mezelurile si prajelile (snitele, chiftele); carnea de pui si pestele il pregatesc la gratar sau la cuptor, atunci cand pregatesc tocanite am renuntat la "calirea cepei", la salate nu folosim otet ci numai zeama de lamaie.
De Craciun de exemplu va gusta si el un pic de piftie, iar sarmalele le fac cu mai multa carne de vita si doar putina de porc.

Sanatate,

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii


Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adiadiadi spune:

Salut pe toata lumea !

Se pare ca nu va mai trece mult si vom putea cumpara vaccinul anti hepatita C care sa ne scape de boala !!!!

La ora asta se cerceteaza in SUA, Canada si Australia si se pare ca in Canada este intr-o faza foarte avansata !

cititi aici :
http://www.sciencedaily.com/releases/2006/01/060110231549.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceraseluta spune:

De obicei imi place sa surf-ez pe acest site ,si decate ori vreau sa gasesc un raspuns la intrebarile mele intai merg aici,si apoi pe google.Nu scriu niciodata nimic.Nici nu as avea nimic important de aratat lumii.Mi-a atras atentia acest subiect pentru ca si familia mea traieste clipe de cosmar si nu as mai dori nimanui sa treaca prin experienta noastra.Tata a fost depistat in urma cu aproape 2 ani, HCV.Mi s-a prabusit cerul in cap.luni de cercetari pe internet,luni de analize si para analize, drumuri Severin-Bucuresti.Tot ce mai simt acum la aproape doi ani de la diagnostic este ura,un sentiment acut de vinovatie,intrebarea retorica fiind acceasi "oare a gresit doctorul? oare as fi putu sa fac mai mult?"Acum a trecut o luna de cand a fost diagnosticat cu tumora hepatica gradul III,tumora adaugata la ciroza deja existenta, se pare, si de care nimeni nu a avut cea mai vaga idee in perioada in care tatalui meu i se faceau analize (pierdute in paienjenisul birocratiei caselor de asigurari care nu ar fi propus tratamentul pentru HCV daca nu ar fi trecut prin toate fazele lor--cretine si doar de ei stiute).Eu la cine sa tip acum cand pana si vocea ratiunii mi-a ragusit?????? la doamna doctor NU STIU CUM de la spitalul colentina care-l chema pentru analize la fiecare 2 luni spunandu-ne ca trebuie sa treaca o perioada de 6 luni de cand a fost depistat virusul????? Care 6 luni??? tata era "virusat" se pare de cel putin 20 de ani.Chiar mai era nevoie de acele 6 luni sa dea frumos la dosarul lor de propunere pentru tratament???Oameni buni,voi acestia care inca mai aveti o sansa sa va puteti bucura de copiii vostri,luptati va rog si urmati acest tratament pentru care eu m-am batut cu morile de vant de aproape 2 ani.Nu faceti dintr-un "naturist" vioara intai in lupta cu acest virus.
Eu am obosit.Sunt asa de pierduta incat ai caut tatalui meu motive sa-l iubesc mai putin sa incep sa-l urasc pentru ca imi inchipui ca in momentul in care o sa plece(cam 1 luna ni s-a spus pe 25 decembrie)o sa sufar mai putin.Acum sunt inca in faza de negare( nu pot sa cred ca l-am adus pe tata in Bucuresti acum o luna ca sa ma cert cu cativa doctori si sa-i intreb de ce tata de 2 aproape 2 ani nu are acces la biopsie si viremie---ca sa descopar defapt ca are cancer in ultima faza,e absurd,stupid,)Eu ce sa fac? ma uit la el si astept sa-l vad cazand sau orice altceva care-l va aduce mai aproape de moarte.E totul in regula la el,mananca bine,doarme suficient,nu-l doare nimic,nu-l deranjaza nimic,e nervos ca nu poate merge la serviciu din cauza noastra ca i-am interzis,nu intelege ce-i cu vanzoleala din jurul lui,prieteni ,rude care vin sa-l viziteze mai des.Oare asa arata un om care trebuie sa moara???Si de ce SA TREBUIASCA??? poate pentru faptul ca nu a avut acces la medicatia pentru HCV????O intrebare pe care va rog sa vi-o puneti cu totii atunci cand ezitati sa luptati cu birocratia,cand frica ca unul si altul a avut de suferit de pe urma medicatiei si au fost de preferat gandacii in locul medicatiei pentru care tatal meu acum isi da viata.
Sanatate

cela

Mergi la inceput