sarcina si varicele

sarcina si varicele | Autor: romana

Link direct la acest mesaj

Sint insarcinata in saptamina 30 si mi s-au facut varice foarte pronuntate la piciorul sting, mi s-au spart si niste venisoare.
E voie sa dau cu lioton gel sau cu lasonil ? Pe prospect nu scrie nimic despre utilizarea lor in perioada de graviditate.

Multumesc.


http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003

si mail pentru poze
bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com

******************************************

Nulla dies sine linea!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

am fost in aceeasi situatia ,sigur ca poti ,da-ti fara pb.

.mult repas la pat cu picioarele sus

sarcina usoara!

nistor gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Da, poti sa-ti dai, nici o problema. Poti purta si niste ciorapi elastici speciali , care cred ca se gasesc in centrele cu produse medicale.Nu abuza cu statul in picioare, stai cat mai mult cu picioarele in sus, roaga-ti sotul sa-ti faca masaj.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Va multumesc pentru raspunsuri.

De odihna nu poate fi vorba , cel putin deocamdata, deoarece sint singura toata ziua cu coi copii, unul de un an si altul de doi ani. Ce sa-i faci daca nu am fost cuminte si am facut copiii unul dupa altul.

Ma ingrijoreaza cum arata piciorul si se pare ca nu o sa scap de operatie de varice dupa ce nasc.

Gabi: Dupa ce ai nascut ti-ai mai revenit? S-au mai tras? Te mai doare piciorul?

In privinta masajului... nu ma pot baza pe sot cu asta ( din pacate).

Romana, Cristian (22.06.2003), ALin (25.06.2004) si burtica de 29 saptamini si 5 zile

http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003

si mail pentru poze
bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com

******************************************

Nulla dies sine linea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Buna Romana!

Am patit acelasi lucru la sarcina cu Stefan. Mi-au aparut varice pe piciorul stang, dar, din pacate, nu le-am bagat in seama, fiind preocupata de alte lucruri. Dupa nastere s-au agravat si au aparut si la piciorul drept. Le-am dat cu tot felul de geluri, am luat si ceva pastilute (de capul meu), dar nici o ameliorare. Ma gandesc si eu cu groaza la operatie.

Stiu pe cineva care s-a tratat ce geluri in timpul sarcinii si nu s-au agravat. Cred ca cel mai bine iti intrebi medicul ce poti folosi si sa nu le lasi sa se agraveze.

Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Romana, cand mergi la urmatorul control, vorbeste neaparat cu medicul despre problema ta.
Eu am luat Ginkor Fort toata sarcina (e un produs pe baza de ginko biloba) si am folosit Lioton si Ginkor gel. Nu pot sa spun ca au facut vreo minune, insa eu aveam probleme de foarte multa vreme, iar cele doua sarcini au agravat putin situatia. Ca sa fiu sincera, ma asteptam la mai rau.

Din nefericire, daca esti predispus catre varice (respectiv mostenesti aceasta problema pe cale genetica) nu prea ajuta gelurile, in timp tot la operatie vei ajunge.
Eu deja strang bani la ciorap, ca la toamna vreau sa merg la Jianu, la clinica particulara sa tai uratanille alea (a doua oara, ca am mai avut o interventie). N-am mai purtat fusta scurta de ani de zile, acu' mi-e nu stiu cum sa merg si la inot sau la plaja.

Oricum, principalul remediu, dupa cum spunea si Delia, este sa stai cu picioarele ridicate, in special noaptea (daca reusesti sa dormi asa, cu picioarele pe o perna) dar si ziua, de cate ori ai ocazia. Si incearca sa nu stai foarte mult in picioare, nici picior peste picior.

http://community.webshots.com/user/r0isin/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Sigur ca te poti unge cu asa ceva. Si poti lua si detralex tablete, este permis in sarcina, bineinteles nu inainte de a cere acordul ginecologului tau.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

dupa nastere numai ma deranjeaza.s-au retras ,abia se mai obs.
multa sanatate la bebei.

nistor gabi

Mergi la inceput