Ajutor!-Posibila sarcina cu gardnerella si e. coli

Ajutor!-Posibila sarcina cu gardnerella si e. coli | Autor: maria carmen

Link direct la acest mesaj

Ciao!
Am 2 saptamani de intarziere a menstruatiei (prima zi a ultimului ciclu 21 mai), 2 teste de sarcina negative la interval de o saptamana, la ecografia cu sonda vaginala facuta la 7 zile de la intarziere nu s-a vazut nimic si nu am simptome de nici un fel; cu vreo saptamana inainte sa-mi vina ciclu, intr-una din zile am avut dureri de burta ca de ciclu si o usoara scurgere maronie. Mi s-au dat 3 zile injectii progesteron pentru declansarea ciclului, de atunci sunt 7 zile si nimic. Este posibil sa fie sarcina extrauterina? sau poate fi dereglat de la stres sau de la niste pastilute homeopate(pulsatilla) luate de o luna? Dupa mai multe tratamente am facut dinnou candida, pentru prima data haemophylus (gardnerella) si a 4-a oara din vara trecuta infectia urinara escherichia coli (pana acum aveam 100germeni/ml urina, iar de data asta am 1milion./ml urina). Cat de grave sunt aceste infectii si ce efecte ar avea asupra sarcinii? Sunt tare ingrijorata, mai ales ca ne dorim asta de aproape 2 ani. Ma poate ajuta cineva?
Va multumesc! Carmen
PS:Ma poate indruma cineva spre un dr bun in Timisoara?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Maria, cred ca pentru inceput ar trebui sa lamuresti problema printr-un test beta-hcg, pentru a fi sigura ca e sarcina. Se poate face in cateva ore la orice clinica particulara. Apoi mergi fuguta la medic pentru a trata infectia urinara. Se poate duce sarcina cu brio la sfarsit, dar la fel de adevarat este ca exista anumite riscuri atunci cand exista o infectie urinara in sarcina. Nu ma refer la efecte asupra fatului (ele nu exista), ci la posibilitatea aparitiei complicatiilor (pielonefrita etc) si deci a sigurantei de a pastra sarcina. Cat despre Gardnerella, nu cred ca ar trebui sa-ti faci griji majore. Multe gravide habar n-au ca au asa ceva. Cu atat mai putin Candida. Oricum tot medicul te va sfatui ce sa faci si cu astea. Dar cauta un medic ca lumea !
Iti urez multa sanatate si o sarcina usoara !

Anemona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musete spune:

Parerea mea este ca ar trebui sa mergeti amandoi la medic. Escheria coli, daca o ora si sotul, poate fi unl dintre motivele infertilitatii voastre. In timp, poate afecta, grav spermocultura.
Nu te speria, pentru ca exista tratament f. bun.
Scuze, n-am inteles prea bine. Esti insarcinata? E o certitudine?
Pupici, Musete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria carmen spune:

Ciao!
Va multumesc din suflet! Nu sunt insarcinata, (ieri mi-a venit CM -la 2 sapt. si 4 zile intarziere)si este mai bine asa ca sa pot trata infectiile.Totusi sunt ingrijorata in continuare din cauza acestei infectii urinare e.coli pt faptul ca nu reusesc sa scap definitiv de ea si am inteles ca poate fi periculoasa pt sarcina. Stie cineva vreun tratament eficient? Pana acum am luat de fiecare data 10 zile antibioticul din antibiograma( sotului i-a iesit o singura data si de asemenea a luat si el antibiotic).Am auzit ca se ia antibiotic mai multe luni de zile, insa nici in cazul asta nu e sigur ca trece de tot.
Va pup!Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musete spune:

Noi am luat amandoi Summaed.
Pupici, Musete

Mergi la inceput