Oare sunt deja hormonii de vina?!

Oare sunt deja hormonii de vina?! | Autor: Ana68

Link direct la acest mesaj

Sunt un pic nedumerita si ma vad nevoita sa va cer sfatul,dragi parinti.
Iata problema : am un baiat de 9 ani si 4 luni.De ceva vreme,cam 5 luni,a inceput sa ii miroasa transpiratia.I-au aparut si fire de par la subtioara.Mai mult,si picioarele au inceput sa ii miroasa atunci cand transpira.
M-am gandit ca gata,baiatul meu creste si incep sa urle hormonii in el.Totusi mi s-a pus un semn de intrebare in minte:nu e cam decreme pentru varsta lui?!In fine,am trecut peste asta.Se spala des,ii place sa fie ingrijit,lucru care m-a bucurat enorm,caci a constientizat importanta curateniei corpolare si a aspectului ingrijit.
Alt semn de alarma,ca sa zic asa ,a fost faptul ca mi-a cerut sa ii cumpar spray antiperspirant.I-am explicat ca e totusi prea devreme pentru el ca sa foloseasca deodorant.Ca sa nu il dezamagesc i-am dat voie sa foloseasca cate un pic din sprayul tatalui sau si numai inaite de a pleca la scoala.
Ce ma ingrijoreaza mai mult e ca de la o vreme are alte idei:vrea sa se dea cu gel pe par,sa isi faca o anumita freza.I-am explicat ca nu e cazul sa foloseasca inca gel de par,caci e prea fraged inca pentru asta.A zis ca vrea si el,citez,"freza cu parul ridicat".Cu toate ca am gel de par in casa nu i-am permis sa-l foloseasca.Drept urmare l-am gasit in baie,cu capul sub jetul de apa de la chiuveta.Se uda pe par ca sa isi poata face freza cum doreste.
Pe langa astea deja are pretentie la imbracaminte:daca pana mai ieri-alaltaieri pune un pantalon scurt si un tricou si pleca la joaca,acum nu vrea decat asortat sa se imbrace.Schimba tricourile zilnic,chiar daca nu s-a murdarit.
A inceput deja ,din ce imi povesteste,sa priveasca altfel fetitele.Are o colega de clasa,pe care o admira si pe care,mi-a marturisit ca o place si ca admiratia e reciproca.Mai mult,indirect,fetita respectiva i-a adus laude,cum ca il place ca e cel mai bun din clasa lor si ca e inalt si dragut.Toate astea le-a aflat de la alti baieti,prietenii lui de joaca.
Ce sa fac?Oare am imbatranit si m-am plafonat?Imi place sa cred despre mine ca sunt o mama moderna si pana acum am avut o relatie stransa de prietenie cu fiul meu.Si acum este aceeasi relatie,numai ca ma vad depasita de situatie si chiar nu stiu cum sa reactionez.Nu i-am reprosat niciodata nimic filului meu vis-a-vis de toate cele povestite mai sus.Nu vreau sa-l dezamagesc si sa isi piarda increderea in mine.Oare cum trebuie sa procedez si ce sa discut cu el?
Sunt deja hormonii in actiune in corpul lui?Ma gandesc :oare nu e prea devreme?Are doar 9 ani!!!!!!!
Va rog sfatuiti-ma cum sa procedez mai bine si cum ar trebui sa port discutiile cu el.Intotdeauna am fost sinceri si deschisi unul cu altul in conversatiile noastre.
Va multumesc si va doresc tuturor tot binele din lume!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

hormonii "sunt de vina"numai pentru aparitia pilozitatii la subrat,mirosul transpiratiei...Insa celelalte manifestari sunt consecinta a ceea ce vede in jurul lui: probabil ca asa fac alti colegi de ai lui,asa vede la tv,si vrea si el.Ideea e sa il faci sa inteleaga ce e permis pentru varsta lui,si de asemena orice ii permiti sa faca sa fie ca un fel de rasplata pentru anumite rezultate bune la scoala.Adica sa nu inceapa sa se preocupe mai mult de aspectul fizic decat de probleme de la scoala.Atata timp cat are rezultate bune si f bune la scoala cred ca ar trebui sa ii ingadui un pic de "cochetarie".Insa in anumite limite binenteles.Dar cel mai important este ca orice l-ai lasa sa faca sa inteleaga ca e rezulattul unui comportament bun al lui,si cum nu se mai comporta bine sa stie ca i se va lua acel avantaj
Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Ana,
Multumesc de raspuns.
Alex este un copil constiincios si cel mai bun,pana acum,din clasa lui.Niciodata nu mi-a dat motive sa inteleg ca si-ar neglija in vre un fel scoala,din contra.
Cu TV-ul....nu prea are acces la el.In afara de un film gen "Razboiul stelelor" sau altceva de genul asta....nu vede.Deci Tvul pica ,vcaci are interdictie.Probabil ca intradevar incearca sa copieze din comportamentul prietenilor lui.Ce ma bucura este ca e ascultator si tot timpul vorbim deschis.Intotdeauna ce i-am explicat a inteles si a respectat rugamintile si sfaturile mele.Din punctul asta de vedere nu imi fac probleme.
Dar sa fie intradevar hormonii?Deja???
Si ce se poate folosi la varsta lui,spray si altele.....cate putin il las sa incerce,nu sunt habotnica.Cu masura!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

quote:
Initial creeata de Ana68

Ce sa fac?Oare am imbatranit si m-am plafonat?



Da. Imbatranim si ne plafonam.
Dar picioarele "mirositoare" nu au cauze hormonale, ci de...ciupercarie. Exista o ciuperca careia ii place transpiratia din pantofi. Si pute...Atentie la igiena piciorului, unii au probleme, altii nu. Sunt si spray-uri in acest scop.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Multam' Rufus de raspuns...
Alex se spala aproape de cate ori se descalta de adidasi;ai dreptate :numai cand poarta adidasii ii miros picioarele,altfel nu.M-am uitat cu atentie la labele picioarelor lui,chiar si intre degete si nu am remarcat nici o schimbare suspecta a pielii.Ma rog,cum spuneam,se spala foarte des pe picioare.
Deci se pare ca pentru celelalte probleme,inteleg eu,sunt hormoni in culpa,bata-i vina!
M-am mai linistit!Se pare ca va trebui sa imi cumpar si sa citesc despre pubertatea la baieti...
Multumesc tuturor si sa aveti parte numai de bine!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput