ce anuleaza efectul anticonceptionalelor

ce anuleaza efectul anticonceptionalelor | Autor: lyvya

Link direct la acest mesaj

Mai exista pe undeva subiectul acesta? Ma tot intreb ce anume anuleaza..adica cel putin eu consider ca ar fi de ajutor fiecare sa spuna ce stie ca ar putea sa anuleze efectul anticonceptionalelor...am citit pe aici cateva cazuri in care se spunea ca fetele au ramas insarcinate desi luau pastile...poate s-a intamplat ceva...si nu si-au mai facut"treaba" pastilele.De exemplu daca uiti sa iei o pastila e adevarat ca trebuie sa iei inca 6 zile...si dupa e totul in regula? Am mai auzit o chestie ca daca ai pb......de genul diaree este posbil de asemenea sa nu-si mai faca efectul..la fel si cu antibioticele..e adevarat? Voi ce stiti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nane spune:

Antibiotice, carbune medicinal si varsaturi sau diaree in interval mai mic de 4 ore din momentul luarii pilulei. Daca uiti o pastila tre sa folosesti alte metode contraceptive pana la urmatoarea folie. Daca citesti instructiunile din cutie o sa vezi ca scrie acelasi lucru.


Nane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyvya spune:

chiar nu stiam si nu scrie de carbune medicinal si diaree...dar e bine daca e doar la un interval de 4 ore...
Am vazut ca mai se discuta despre acest lucru si la contraceptia hormonala,insa acolo sunt mult mai multe probleme...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

quote:
Originally posted by Nane

Antibiotice, carbune medicinal si varsaturi sau diaree in interval mai mic de 4 ore din momentul luarii pilulei. Daca uiti o pastila tre sa folosesti alte metode contraceptive pana la urmatoarea folie. Daca citesti instructiunile din cutie o sa vezi ca scrie acelasi lucru.


Nane



Exact. Sau daca uiti o pastiluta...

Pupici,
Angelique
http://community.webshots.com/user/kristina_deppner
Nu te incrancena, lucrule bune vin cand le astepti mai putin Tine minte:
tot ce se intampla are un scop!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albi` spune:

Uite ca eu chiar nu stiam despre carbunele medicinal... De fapt care-i faza? Carbunele in sine contine substante care neutralizeaza pastilele? sau e doar vorba despre faptul ca el se ia in cazul in care esti deranjat la stomac - caz in care oricum scade efectul...

Dar de diaree si varsaturi scrie pe prospect (cel putin eu asa am vazut pe toate prospectele de anti-baby ce mi-au picat in mana). Iar despre antibiotice scrie ca pot influenta eficienta anticonceptionalelor, dar fara detalii... cica trebuie intrebat medicul...

lyvya, ne explica exact Catalina (in cap. 1 "Despre contraceptia hormonala") exact cum sa ne protejam suplimentar si pentru cat timp, in functie de saptamana in care am uitat pastila/am avut pb cu stomacul/am luat antibiotice

Auzisem intr-un timp ca si antihistaminicele (pastilele ce se iau contra alergiilor) ar diminua efectul anticonceptionalelor, dar am citit prospectul de la Claritine (antihistaminic) si nu scrie nimic de genul asta... Voi ce stiti?



hey.. I could be wrong ! ..but at least I'm breathing..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nane spune:

Din cate-mi aduc eu aminte, scrie chiar pe prospectul carbunelui ca poate scadea efectul anumitor medicamente. El de fapt "absoarbe" tot ce gaseste prin stomac, incluzand aici si orice fel de pastile... Din cauza asta e bine sa lasi 2-3 ore intre carbune si anticonceptionale.

Nane

Mergi la inceput