Inseminare artificiala

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

Oana,, eu dupa am stat un sfert de ora pe masa ginecologica in aceeasi pozitie, ca la expozitie, dupa care m-am ridicat, am simtit ceva cald, dar nu a iesit nimic. am mai stat in pat vreo ora, cu o patura sub fund, tot in spital, iar cand m-am ridicat din pat, pic, pic, pic, pe pat pretiosii...dupa care am zis " cu Dumnezeu inainte " si gata !
Aysha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

Eu am facut ieri inseminarea cu nr.7. La Giulesti am facut doar o inseminare restul la cabinet particular. La Giulesti costa in jur de 1.700.000 lei iar la cabinet 2.500.000 lei. La prima inseminare am avut ceva roziu dupa ce m-am ridicat, in rest nu mi-a curs nimic si nu am stat pe masa mai mult de 3-5 minute. Din cate am inteles sperma prelucrata se pune exact unde trebuie, adica este impinsa cu ajutorul unei anse spre trompe. Normal nu ai avea cum sa pierzi materialul.
Procentul de reusita difera de la organism la organism. Sunt fete care au reusit din prima, a doua chiar a treia procedura. Sunt fete care au reusit sa aiba gemeni prin inseminare. Am auzit de cazuri de reusita si din incercarea nr. 14. Acum fiecare fata cu norocul ei.
Mult succes fetelor care vor face inseminar. Daca nu incerci nu ai de unde sa sti daca iti reuseste.
Pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

quote:
Originally posted by Chi

Adica nici cu M.?
Intrebarea este pt Anca Wish.

Eu nu am facut nici una, dar as vrea luna asta sa incerc.In ce constau, mai exact, diferentele in prelucrarea spermei? Adica la ce se da rasol?

Niciodata sa nu spui niciodata.
D.a.



Chi, iubita. Nu se compara inseminarile facute de Moisa cu cele facute de Matei si Mihalache (CFR2).
Ce mi se pare super e ca Matei iti arata inainte de prelucrare cum arata spermatozoizii, si cum arata dupa prelucrare.
Chesti aia rozalie care se pune in spermograma in timpul prelucrarii conteaza foarte mult.
Dupa prelucrare iti arata rezultatele. E emotionant, am inteles. parca te simti partas. Chiar vezi rezultatele.
Nu-ti face niciodata inseminare pe foliculi mai mici de 20 mm.
Si nu te ridici de pe masa mai devreme de 45 minute, timp in care stai intr-o pozitie super ciudata. Adica masa aia se lasa cumva, incat sa stai inclinata pentru ca sperma sa ajunga si sa stea acolo unde trebuie.

Mie toate astea mi-a povestit Mura, una din pacientele lui Matei si a lui Mihalache. Si, sincer, m-a impresionat.

Ca sa nu mai zic ca ultima inseminare la Moisa mi-a dat ceva emotzii si ca m-a dezamagit rau.

Chestia asta "pe banda" nu suna bine.

Nu vreau sa va influentez. Dar asta cred.

Bafta tutror!

anca...poate intr-o zi
http://community.webshots.com/user/ancawish

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chi spune:

Prelucrarea spermei inseamna ca ii alege pe cei buni iar chestia rozalie cred ca e vreo solutie nutritiva, de vreun PH potrivit spermatozoizilor, care sa ii ajute sa traiasca mai mult in uter.
Tehnica insa difera si la alceva ?

Multumesc, esti promta ca de obicei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Chi, nu numai ca-i ajuta sa traiasca mai mult, dar pe cei lenesi, ii trezeste un pic.
Conteaza calitatea acestei substantze.
Eu ma bucur cand cineva reusseste cu inseminare.
Acum pot s-o amintesc si pe Catalina care a ramas cu inseminare facuta de Moisa, din prima (daca inteleg bine).

Asta da sperantza multora.
Lasati-ma sa cred ca ce ti-e scris pana la urma e decisiv.


anca...poate intr-o zi
http://community.webshots.com/user/ancawish

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

Mai este o fata care a reusit in urma cu 1 - 2 luni tot prin inseminare la Moisa sa aiba gemeni. Pai eu vad ca reusite cu dr. de la Giulest exista.
Eu mai cred ca norocul si-l mai face si omul cu mana lui.
Multa bafta tuturor fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musete spune:

Fetelor cochetelor, vreau sa va spun ca in unele state, mult mai avansate decat noi la capitolul infertilitate,(de ex. Italia, SUA) se fac chiar doua inseminari in aceeasi luna. Adica, 2 zile consecutiv. Se pare, ca sansele sunt mult mai mari! Ce, v-am dat idei????
Pupici, Musete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Da Anca, iata-ma!
Totusi, hai sa nu ne bucuram inainte de vreme. Sunt numai in ziua 17 DPO si alaltaieri Bhcg era 467,77. Doctora care m-a trimis la Moisa zice ca sunt cel putin gemeni. Io sunt cam beata, nu imi dau prea bine seama ce mi s-a intamplat mai ales ca era prima incercare.
La Giulesti treburile au fost intr-o nebunie generala. Dupa ce am recoltat, Moisa a luat recipientul si a venit dupa vreo trei sferturi de ora, mi-a introdus ce trebe si am stat fix 5 minute pe masa ba era si cam frig. Dupa aia am mers la serviciu. Am stat 20 de minute intinsa in masina (cat poti sa stai pe un scaun de masina intins si in miscare ...). Nu am mai prestat ca nu ne-a zis nimeni si imi era sa nu deranjez pe acolo. :-)

Acuma, cum o vrea Dumnezeu, sper sa se pastreze sarcina si sa iasa bine.
Mentionez ca eu sunt pacienta drei Neamtu de la Parhon si a lui Niculescu de la Giulesti. Nu am vazut-o pe Moisa decat in momentul in care m-a trimis Neamtu la ea pentru inseminare.
Va doresc mult succes tuturor

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

musete, acest procedeu se practica si la noi nu numai in strainatate. Moisa de ex. practica si aceasta metoda. Eu am incercat-o intr-o luna si degeaba. Costurile sunt si ele duble. Depinde foarte mult de organismul fiecareia.
Dupa cum vedeti exista succese si din inseminarile facute la spital.
Catalina, inca o data felicitari! Si nu iti face probleme ca totul o sa fie ok.
Multa bafta tuturor fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Chiar asa, cat costa o astfel de interventie? Si nu spuneti ca depinde! Spuneti macar o suma, in jur de... Pliiiiz!

Laura

Mergi la inceput