Vaccin BCG repetat?

Vaccin BCG repetat? | Autor: crinuta

Link direct la acest mesaj

E posibil sa nu prinda vaccinul BCG? Daca da, care sunt semnele?
La noi nu se vede nimic, Rayan are 6 luni iar vaccinul nu a copt, ba mai mult, abia se vede.
Din ce am citit trebuia sa fie rosu, sa se vada, de aceea am ajuns la concluzia ca nu a prins.
Unde si cand pot face acea analiza pt determinarea anticorpilor? Nu i-as repeta totusi vaccinul daca nu as fi sigura ca nu a prins.
Voi ce stiti?




Crinuta si Rayan


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Robert are 7 luni si la fel este.Nu are decat un semn mic rosu.Dar chiar nu m-am gandit ca ar fi o problema ca nu a copt.Maine ar trebui sa merg la pediatra pentru controlul periodic si chiar am sa intreb.Pana atunci poate aflam niste vesti bune,sper,de la alte mamici.

Miha si puiul Robert

Pozele noastre

Cel mai frumos lucru din lume este lumea insasi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Noi l-am repetat, l-a vazut medicul de familie si ne-a dat trimitere undeva pe langa piata Gemenii. Din pacate nu mai stiu cate luni avea copilul cand am repetat vaccinul, parca in jur de 1 an.mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasterii Super-desenele lui Liviu - iunie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

L-ati repetat fara sa faceti analiza? Care a fost motivul, nu se vedea?

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

In cazul in care "nu a prins", se face IDR si numai in functie de rezultatul la IDR se face sau nu revaccinarea. Dar nu va agitati, se prea poate sa fie doar o pata mica si rosie, dupa care in timp sa se vada o foarte mica cicatrice (mica precum le este si manuta, dar in timp creste). Fetita mea a avut o patutza mica de 3-4 mm sub care la un moment dat se simtea un micut nodul si abia acum, la 11 luni am vazut ca s-a transformat intr-o cicatrice albicioasa micuta. Nu e obligatoriu sa fistulizeze in exterior, deci se poate sa treaca si mai neobservat. Pediatrul decide daca face sau nu IDR si ulterior revaccinarea, asa ca nu ezitati sa-l intrebati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Aha, deci asa se numeste.
Oricum eu nu i-as face vaccinul iar doar " dupa ochi", ca mi se pare mie sau pediatrului. Stiu de existenta acestei analize si ma intrebam unde se face.

La noi de la bun inceput nu s-a vazut mai nimic, iar acum abia se vede un punct mic acolo, si la atins se simte ceva ciudat, dar chiar ieri am vazut cum aratat semnul la alti bebei, iar diferenta e uriasa.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Crinuta, la inceput e normal sa nu se vada nimic. Nodulul se formeaza la o perioada intre trei saptamani si trei luni de la vaccinare. Si nu arata la toti copiii la fel. La unii se exprima in exterior o colectie purulenta, la altii nu. Dar daca are un mic nodul si o pata rosie de cativa mm, eu zic ca e ok. Mai urmareste si vezi daca in timp se face cicatrice. Daca esti nelinistita, vorbeste cu pediatrul sa ii faca IDR (cred ca se face la orice cabinet de pediatrie) - este acea mica "floricica" in antebrat, si se masoara dupa 48 de ore pentru a vedea daca este sensibilizat sau nu la tberculina. Daca reactia este negativa, se face revaccinarea. Dar nu te grabi, vezi ce se mai intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Merci mult Anemona.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pd spune:

Cristina are 1 an si o saptamana si abia de vreo 2-3 saptamani a inceput sa se vada asa ca o cicatrice, pana atunci era doar ca un punctisor un pic mai rosu.
In fiecare luna, pediatrul a verificat si asta si a zis ca e in regula.
Asa ca poate si la voi e aceeasi situatie si nu mai e nevoie de alt vaccin.

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)
http://community.webshots.com/user/paloma297
http://community.webshots.com/user/cristina040614

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Daca se vede putin inseamna ca "a prins" vaccinul,cicatricea ar trebui sa nu fie mai mica de 3 mm.Sunt copii la care nu se vede deloc,nu a prins si trebuie revaccinat intre 5-10 luni fara testare IDR la PPD.

Alina & Dragos (11.04.2002)
pozici
Dragos la 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Cum fara testare? Nu pot intelege. Totul mi se pare foarte relativ.
La el abia se vede, si numai daca te uiti f atent, deci pentru mine e egal cu 0.
Sincera sa fiu nici dupa medic nu m-as lua. Eu prefer testarea respectiva sa fiu sigura.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput