Varicela - vreau sa ma pling !

Varicela - vreau sa ma pling ! | Autor: Mirupati

Link direct la acest mesaj


Ce belea am patit: ne-am luat acum o luna si ceva o vacanta in Grecia, sa mergem la un all inclusive cu gemenii nostri, Horia si Martin, de aproape 2 ani.

E, doua saptamini inainte de plecare Horia a luat de undeva o varicela de toata frumusetea. Nimic grav totusi, a trecut usor peste, dar cind ma uit in carte, inghet !: zice ca perioada de incubatie e 2 saptamini, adica Martin urma sa se imbolnaveasca in ajunul plecarii.
Asa ca am stat zi si noapte cu ochii pe Martin si tare ne-am bucurat cind am observat joia trecuta una bubitza de varicela, care a si
disparut a doua zi. Toata lumea ne-a spus atunci ca unii copii trec f usor peste varicela asa ca, crezind ca am scapat, am inceput sa ne facem bagajele... Bineinteles ca exact luni, doua zile inainte de plecare, bubitzele pur si simplu au explodat pe tot corpul... Iar marti, mai putin de 24 de ore inainte de plecare, doctorul ne-a dat verdictul: adio mare ... Inca tot nu ne vine sa credem ... In sfirsit, una peste alta, am reusit sa ne refacem concediile, ne luam aceeasi vacanta la inceputul lui iulie ... Noroc ca am avut asigurare de calatorie si ne luam banii inapoi pe vacanta asta ... Dar tot nu-mi vine sa cred ce ghinion, aveam asa nevoie de putina vacanta acum, ca tocmai le-am schimbat patuturile, le-am luat din alea de om :) din care se dau jos tot timpul sa vina sa se joace, mai ales dimineata pe la 6, cind intra lumina la ei in dormitor...
Si cind am fost in iarna acasa am tot vrut sa le facem vaccin de varicela, ca la englezi nu se face, si am tot aminat pina cind a fost prea tirziu ...



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Nu te plange, ca si David a facut-o de ziua lui, cu toata organizarea noastra si cu invitatii, si cu tot cu vaccin facut!!!!
A durat putin ce-i drept, dar a avut febra foarte mare 39-40!!!!
Asa ca se poate intampla!!! hihi...
Nu am amanat nimic, la 8 dimineata a venit pediatra si i-a dat verdictul de varicela si pana sa sunam copiii sa nu mai vina deja sunau la usa...
Desi s-au jucat cu totii, nu a facut nici unul (erau toti vacinati) in decurs de 2 sapt (a mai facut un baietel dar dupa 2 luni, asa ca nu noi am fost "sursa")
Petrecere placuta in iulie!!!!

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi si David
Prin Mamaia si tati cu naufragiatul

La marea Neagra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

mirupati, imi pare rau pt. ce ati patit! insa priveste partea buna a lucrurilor: au facut acum si au scapat, au imunitate pt. toata viata!

si noi am patit exact la fel, cu diferenta ca am facut varicela si eu, si sotul meu si exact la 2 sapt, a facut si alex!!! nu mai zic ca aveam totul aranjat sa plecam pt. o sapt. la mare...asa ca... am reprogramat vacanta pt. sf. lunii august. Doamne ajuta sa nu se mai intample nimic!

Sanatate maxima!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

mirupati,nu cred ca nu se face vaccin in anglia...poate nu e in schema obligatorie.Nici aici nu e,dar poti sa.l faci suportand costul de 50 de euro.
pediatrul mi-a spus ca s-a introdus totusi o masura,pentru copiii intre 11 si 14 (sau 16,nu mai stiu exact) e gratuit.-aviz nemtoaicelor!!!
eu nu stiu daca o sa-l vaccinez pe marc(nu din cauza banilor,Doamne fereste)..la copii nu e chiar asa nasol..decat daca se intampla tocmai cand te astepti mai putin.
insa ma gandesc serios sa ma vaccinez eu,ca n-am avut si am inteles ca nu e tocmai placut la adulti.
Distractie placuta in iulie...lasa ,ca tot raul e inspree bine,o sa fie apa in mare mai calda

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

ma refer intre 11 si 14 luni,nu ani.

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Foarte bine ca nu ai apucat sa ii vaccinezi; vaccinul nu este deloc grozav, imunitatea pe care o ofera nu e prea buna, nici macar pe perioada copilariei, iar la maturitate cu atat mai putin, existand riscul sa faca boala cand sunt adulti, ceea ce e muuuult mai rau (atat ca forma de boala, cat si ca posibile complicatii); din contra, imunitatea oferita de boala este pt tot restul vietii. Asa ca priveste jumatatea plina a paharului, mai ales ca nu ati pierdut banii si v-ati putut reprograma vacanta. O mica amanare nu mai conteaza, dupa parerea mea.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

noi pe 8 iulie facem vaccin si e gratuit.
e optional.

"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Legat de vaccin, sa stiti fetelor ca nu garanteaza nimeni ca nu va mai face varicela, oreionul si nu mai stiu ce e in vaccinul ala. Sunt copii care nu le mai fac de loc, si sunt copii care fac forme foarte usoare, care trec aproape neobservate. Si nu vorbesc din folclor, ci din spusele pediatrului cand m-am dus cu copilul plin de bube si cu gura mare la ea ( eu si gura mea mare...). Oricum, varicela n-a fost, a fost o dermatita :) produsa de Vick Vaporub (aviz mamicilor de bebiti cu pielea foarte alba si sensibila!).


Pupam,

Mama Ana si Mirunica (16.05.2003)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/slippers76/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Englezii nu fac vaccin nici daca ceri pt ca zic ei asa a hotarit ministerul sanatatii, care e de parere ca adultii sint expusi unui mare risc daca copilul e vaccinat cu varicela ... E posibil, cine stie ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

Miruna, daca nu ati plecat la mare inca, intreaba doctorul daca acum puteti pleca. Cand a avut Ana varicela, doctorita noastra ne-a interzis plaja toata vara.
Cat despre imunitatea cu si fara vaccin: noi am facut varicela in familie - tata, mama si copil. Tatal a facut o forma foarte grava si a fost internat la spitalul de boli infectioase. Medicii de acolo sustineau ca au vazut destule cazuri de varicela facuta a doua oara si ca, in general, cei care fac varicela dupa ce au fost vaccinati ar face o forma mult mai usoara.

madishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Mamica dulce, eu am avut anul trecut vaicela si n-a fost chiar asa de rau. E adevarat ca pot sa apara complicatii la adulti, dar eu am avut o forma usoara, si mai stiu vreo doua persoane care tot "ieftin " au scapat. Imediat dupa mine a facut si Robert. Marc, daca nu face intre timp sau nu-l vaccinezi, are toate sansele sa ia varicela cand o sa mearga la gradi sau din alte surse. Mie pediatrul mi-a zis ca in fiecare primavara si toamna e epidemie, se imbolnavesc multi copii, si cand am avut noi doi era. In schimb e obligatoriu ca tu sa-ti faci vaccinul daca vrei sa mai ramai o data gravida - exista riscuri mari, din cate-am auzit, daca faci boala in sarcina.

Cristina
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14.12.2002

Mergi la inceput