despre henna

despre henna | Autor: com_sabina

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor! Am intrat pe ac forum pt ca aici am vazut vorbindu-se despre henna. Eu am o boala autoimuna (lupus) si nu pot sa imi vopsesc parul cu chimicale pt ca imi cade tot. Sg solutie ar fi cu naturiste. P{oate ma puteti voi ajuta: am parul f inchis natural aproape negru si vreau o vopsea saten deschis cat mai deschis cu atat mai bine, daca nu macar saten mediu. Eu am folosit henna golden blonde de la SIPA , Paris, se gaseste greu in tara asta (ghinion). Prooblema e alta: la prima spalare se duce toata culoarea. Am folosit bine praful dupa instructiuni, si l-am tinut pe par toata noaptea desi curgea pe perna si pe prosop. Parul s-a colorat destul de frumushel dar iese la prima spalare! Voi ati folosit cumva henna golden blonde? Crema inca nu am incercat-o, poate nu iese asa repede. Voi ce stiti?
Saby.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beatriced spune:

Salutare Sabina,

Am folosit si eu Henna de curand, pentru ca am fost insarcinata si am zis sa nu-mi fac parul cu chimicale, ci cu ceva natural. A fost destul de buna, atata ca mirosea a plante si oricat ma spalam mirosea rau de tot. Eu am tinut-o pe par cam vre-o ora dupa instructiuni, nu toata noaptea si am stat in cap cu o folie de aluminiu, ca prinde mai bine. Si a fost foarte faina pana cand am decis sa ma fac cu una chimica. Ca asta dupa vre-o luna mi se dusese...

Pupici,

Mami de Alex mancacios

http://photos.yahoo.com/piticii2003

beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Din cate stiu eu, henna care se gaseste in Romania nu e chiar de buna calitate. Ia legatura cu fetele care sunt in tari arabe sau care au rude acolo poate te pot ajuta cumva.
Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Unde e produsa henna de care zici? Cea mai buna este cea produsa in India si exista in 2 nuante numai: negru si rosu. Celelalte nuante-saten, mahogany, orange au aditivi de culoare tot naturali, dar nu henna. De regula se tine min 4 ore pe cap dar se pot adauga si altele pt. imbunatatirea efectului, cum ar fi ulei de masline, ceai negru, zeama de lamiie, mai exista si sampoane/balsam cu henna pt. par vopsit cu henna. Dar daca, dupa o vopsire sau mai multe cu henna, vrei sa treci din nou la cea chimica, e f. posibil sa nu mai prinda bine de la inceput vopseaua chimica, trebuie sa te faci mai des, pina trece efectul hennei

Mergi la inceput