Urgent: pete rosii pe corp!

Urgent: pete rosii pe corp! | Autor: oake

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici,

Bubulacului (1 an si 3 luni) i-au aparut dimineata niste pete rosii mari pe tot corpul si pe pielea capului. Inghinal era chiar f. mare dar acolo am pus pe seama faptului ca i-am pus alt tip de scutec azi noapte si am crezut ca l-a strans. In timpul zilei au disparut, dar acum i-au aparut altele, aproape instantaneu. Cam in 30 de secunde, pe gat in partea stanga, dupa urechiusa si pe pielea capului.
Am sunat-o pe doamna doctor si mi-a spus sa nu fie o alergie, numai ca nu i-am dat nimic din ce nu a mancat el pana acum si nici ceva alterat. I-am dat Claritin, dar nu stiu ce sa fac... sa ma duc cu el la Grigore Alexandrescu, la camera de garda? Am sanse sa dau peste un medic bun?
Nu are febra, mananca bine, bea apa, are chef de joaca, doar azi noapte a fost mai marait.

Voi ce ma sfatuiti? Ca eu sunt tare speriata.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvia_c spune:

du-l imediat la medic. este cea mai buna solutie. un medic il va vedea si va determina sigur cauza petelor, si de asemenea tratamentul. nu are sens sa te iei dupa sfaturi date orbeste...
este important ca bebe mananca, se joaca, bea lichide...asta inseamna ca nu e nimic grav. dar..la medic, cel mai bine.
va doresc numai bine.
p.s. nu da claritin fara sfatul medicului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oake spune:

Multumesc mult Silvia pt. incurajare. Am fost intre timp la medic, nu e nimic grav, probabil ceva alimentar care nu i-a priit. Asa ca 10 zile trecem pe legume si fructe . Claritine oricum ii dadusem la indicatia doctoritei pediatru, si doctorita de la urgente tot Claritine i-a prescris.

M-am mai linistit.

Mergi la inceput