idee de plan de afaceri

idee de plan de afaceri | Autor: carola

Link direct la acest mesaj

daca ar fi sa va deschideti un salon de coafura,manichiura.... (teoretic)care ar fi pasii de urmat?
eu ma gandeam la :- inchiriat spatiu
- amenajat
apoi cautat aparatura,produsele,personalul.....

ce ar mai fi?


Bau!
Cum ignor user-ul musafir?
http://community.webshots.com/user/carolaeu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jone spune:

uiti ce este mai important
forta de munca adik personalul!
si ca totul sa fie maimult decat ok
ambianta

jo si alexandra

campania impotriva soferilor care parcheaza aiurea pe trotuar.
******************
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10722;30/st/20050206/n/alexandra/dt/7/k/18cf/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaZ spune:

studiaza zona si vezi in ce locatie merita ... ca daca sunt cinci pe aceeasi strada aproape unele de altele si mai vii si tu ...

ce oferi in plus fata de cele care exista, care e avantajul sa vina oamenii la tine? baga ceva nou ... de exemplu, abonament la tuns cu reducere pentru un an sau pentru toata familia, vezi tu ... Mie personal mi-ar place sa merg sa ma tund si sa stea cineva cu copilul meu in acest timp, ce zici? Salon + babycare ...

cum iti vei face relcama, cum iti atragi clientii? ce procent investesti in asta? pe ce canale faci reclama: fluturasi, afise, radio, reviste, ziare, etc ? Aplici afise in scarile blocului? Studiaza si legislatia, sa nu te trezesti ca faci ceva ilegal fara sa stii, sau ca trebuie sa platesti o taxa la primarie ( cum e cea pentru reclamele luminoase) si tu n-ai stiut de asta. Studiaza preturi din timp

pe ce criterii faci angajarile? ce salarii le dai ? ce program? ce servicii incluse ?

mergi la expoziti, saloane de coafura sau din domeniu,cauta pe internet, reviste de specialitate, consultanti, vezi care sunt tendintele in materie de aparatura, sa nu te trezeesti ca investesti in aparate care la anul nu mai sunt la moda.

in cat timp iti scoti investitia? fa un fond pentru situatii neprevazute temporare sau definintive (se inchide circulatia pe strada respectiva, de exemplu) ca sa ai o marja de fonduri cu care sa te poti reorienta la nevoie.

mai vezi tu si altele! Succes si curaj !

Mihaela si Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Si eu cred ca resursa umana e foarte importanta, cauta profesionisti chiar daca le platesti mai bine dar ei iti vor face afacerea.
Si oare profesionistii nu sunt deja invatati cu produsele, cu aparatura...plus ca mai vin si cu clienti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Afacerea cu salonul merge doar daca esti in domeniu si cunosti secretele meseriei, sau daca le inveti extrem de repede. Si mai ales daca supraveghezi personal (tu sau un membru al familiei) afacerea. Altfel coafezele vor face in asa fel incat sa castige mai mult decat tine. La produsele consumabile (vopsea, solutii, sampoane, balsamuri etc) mare atentie, daca nu esti acolo nu vei stii unde au disparut. Plus ca poate sa nu taxeze bon decat dupa plecarea cleintei si poate taxa mai putin decat costul, diferenta ghici ce face cu ea? O cleinta poate sa ceara tuns, vopsit, coafat si ea poate taxa doar vopsitul (ca a consumat vopseaua). Si poate sa-ti spuna ca a folosit doua vopsele si sa foloseasca doar una.
Asadar daca stai permanent acolo sau ai pe cineva disponibil (mama, tata, frate) la supraveghere e cel mai bine. Altfel... Va fi afacerea coafezei.
Iti spun asta pentru ca cunosc caz.
Succes maxim !

Mergi la inceput