rezultate analize CMV

rezultate analize CMV | Autor: Crisu23

Link direct la acest mesaj

Buna,

Ma poate ajuta si pe mine cineva?
Am primit rezultatele de la analize si treaba sta in felul urmator:
anti CMV IgG=pozitiv
anti CMV IgM=pozitiv
La medic merg abia peste 2 saptamani, si nu prea mai am rabdare...
Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

IgM-ul pozitiv nu e de bine. Mergi mai repede la medic, da-i telefon, cauta-l la spital....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisu23 spune:

Multumesc...
Sper sa se poate face ceva, sa nu fie nevoie de o intrerupere de sarcina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Crisu, stai linistita. Daca ai IgG pozitiv inseamna ca ai anticorpi. Numai prima infectie este foarte grava pentru fat.
Si eu sunt in aceeashi situatie, si eu am murit de griji pana mi-am intrebat medicul. In cazul CMV-ului, daca ai IgG pozitiv, exista sub 1% sanse ca fatul sa fie afectat. Daca ai fi avut IgM pozitiv si IgG negativ, era intr-adevar foarte grav. Asha insa, nu e!

Linisteste-te si multa bafta in continuare.
Lordra

P.S. Spre edificare, iti pun un citat dintr-un articol care precizeaza tocmai ce ti-am spus eu mai sus:

However, these risks appear to be almost exclusively associated with women who previously have not been infected with CMV and who are having their first infection with the virus during pregnancy. Even in this case, two-thirds of the infants will not become infected, and only10% to 15% of the remaining third will have symptoms at the time of birth. There appears to be little risk of CMV-related complications for women who have been infected at least 6 months prior to conception. For this group, which makes up 50% to 80% of the women of child-bearing age, the rate of newborn CMV infection is 1%, and these infants appear to have no significant illness or abnormalities.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisu23 spune:

Multumesc mult
M-am mai linistit putin. Oricum la 16:30 voi vb si cu medicul si sper ca totul sa fie in regula.
Va tin la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

CRISU
ce ai facut? cum a interpretat dr analizele?
Eu am IgG pozitiv si Igm negativ. Si am inteles ca IgG pozitiv inseamna ca am avut infectia si am anticorpi, dar de IgM pozitiv stiam ca nu-i pea bine, dar nu stiu sigur in ce context.
DA un semn si spune-ne ce ai facut. Iti tinem pumnii oricum.


joy04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisu23 spune:

Am vorbit cu medicul...a spus sa nu ma agit prea tare ca nu este grav. Voi merge la el abia peste 10 zile cand va iesi si rezultatul de la lysteria. Mai ciudat este ca eu nu am mai fost racita de vreun an si jumatate...si nu inteleg de unde acel virus in organism (chiar si doctorul a ramas putin pe ganduri).
Oricum, altceva nu am de facut decat sa astept sa treaca cele 10 zile si sa incerc sa nu ma gandesc numai acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

N-are nici o treaba citomegalovirusul cu raceala. E alt virus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Crisu, CMV-u' este un virus din clasa herpeticelor pe care il poseda cam 85% din populatia globului. El se raspandeshte mai ales prin intermediul copiilor (probabil ca si tu l-oi fi facut cand erai mica, pe la vreo gradinitza/scoala, ceva). Virusul este total inofensiv pentru omu' negravid. Chiar si pt. cel gravid e destul de inofensiv, cu conditia sa-l fi facut inainte, deci sa fie posesor de anticorpi.
Pe fondul unei imunitati slabite, urātu' de CMV poate recidiva oricand, fara a avea manifestari concrete. Daca ai IgM pozitiv, e clar ca ai avut "bafta" unei recidive (ca si mine, de altfel. Acum 1 an imi iesise IgM-u' negativ, acum 3 luni insa se pozitivase).

So...stai matale calma, ca nu e nimic nasol. Daca ai IgG pozitiv, bebe nu va fi afectat.

Bafta si nashtere usoara!
Lordra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

off topic: lordra tu de ce nu mai treci pe la noi, la mamicutele de nov-dec? Te asteptam cu drag!

Mergi la inceput