Lucian , la 2 ani si 10 luni cu leucemie

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladybug spune:

pashosha, la tine e speranta. Nu stiu cit timp ai la dispozitie - probabil ca nu foarte mult, ca vad ca esti implicata in multe chestii - si nu stiu cit tupeu, dar te rog mult, incearca poate cu dr. Arion.
Trebuie sa incercam orice usa.

Si din cite vad eu, medicii din Romania inteleg gresit notiunea de "trimitere". Ei nu fac trimitere, fac "negatie". Se tem de negatie, pentru ca implicit arata ca ei sint incompetenti si nu pot face tratementul/operatia respectiva. De parca lumea intreaga s-ar astepta de la ei sa poata face orice minune. Nu trebuie sa dea negatie. Trebuie numai sa spuna ca a venit la ei Lucian Grigore, l-au diagnosticat cu leucemie, i-au facut asta si asta ca sa-l stabilizeze, dar ca recomanda transplant de maduva.

Daca apuci sa vorbesti cu cineva de la Fundeni, crezi ca ai putea sa pui problema in felul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

promit solemn lady sa ma duc iar maine acolo sa vad ce reushesc..nu e vorba de tupeu, ca am cat casa, diplomatie la fel; dar cand unu zice nu, te duci la altu si zice nu, nu pot sa ii dau cu capul de pereti...
Promit solemn ca maine ori eu ori sora mea, mergem una din noi acolo.
wish me luck

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

Pashosa, cum a zis si ladybug, la tine e speranta. Asteptam vesti.

Nu stiu cum e posibil asa ceva...
In legatura cu negatia, nu stiu ce sa zic pentru ca ea era totusi de acord cu spitalul din Italia.


Poate ca fiind insistenti cum au fost parintii Sabinei, vor reusi.

_
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53434" target="_blank">
Teledon Sabina - 5 Euro pentru a salva viata unui copilas de 6 luni



Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!
- Web
Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladybug spune:

In urma articolului postat aici care pomenea de Sabina, am citit si eu toate articolele pe tema aceea si am vazut ca deja s-au dus in Scotia, unde tratamentul ar costa 50000 de lire, si - important - ii primeste fara sa aiba toti banii in mina. Oare pe Lucian nu l-ar putea primi? Leucemia e tot cancer. Am putea oare sa intrebam acolo? Poate prin parintii Sabinei.

Lucia, cumva tu stringi bani pentru Sabina aici in SUA? Daca da, let me know. As putea sa-ti trimit si eu un check, sau sa-ti dau banii chiar personal, pentru ca locuiesc la 20 de mile de Baltimore.

Pentru Lucian stringe cineva bani? Nu e mult cit putem noi dona, dar e singurul lucru pe care il putem face. Si chiar daca nu putem stringe toata suma de $150000, saracii oameni tot au nevoie de bani pentru cheltuielile curente, cu medicamente si mersul la Bucuresti.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

Ladybug, ideea parintilor de a merge inainte de a avea stransa suma cred ca-i va aduce salvarea micutei.
In acest caz a fost foarte bine ca spitalul i-a admis numai cu un avans, daca nu aveau avansul nu reuseau.

Ar fi bine sa sunam la clinica sa vedem daca-l accepta pe Lucian cu banii care-i are, daca ii are. Am speranta ca o data admis in spital, nu-l vor scoate afara pe motive financiare.

Da, pe SUA strang eu banii pt Sabina. Daca doresti, cea mai buna modalitate si comoda si pentru tine este cec-ul, am sa-ti pot trimite adresa prin mail sau ma poti suna la 1-410-889-5567. Duminica pleaca cineva spre Romania si vreau sa trimit banii pe care-i am pentru Sabina, daca-mi zici ce suma doresti sa trimiti, eu am sa pun de la mine pana primesc eu cec-ul de la tine.

Pentru Lucian nu am vazut sa se stranga, dar daca doresti, aceste persoane pot depune o suma si in contul lui Lucia, daca are unul deschis.

_
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53434" target="_blank">
Teledon Sabina - 5 Euro pentru a salva viata unui copilas de 6 luni



Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!
- Web
Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

Acum a plecat sora mea la spital. Sper sa rezolve. Am trimis-o pe ea, caci ea e in stare sa stea sa faca circ cu ei acolo. A zis ca ea fara hartie nu vine...sper si ma rog si eu alaturi de voi...
Nu imi vine a crede ca este lasat sa moara. I-am scris Mihaelei,sora mea, exact ce sa ceara, respectiv ce ai scris tu in mesaj lady.
Nu ramane decat sa asteptam

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

Gabi, daca sora ta nu reuseste, eu zic ca ar fi bine ca niste ziaristi sa faca un acticol cu ce se intampla acolo. Acest copil poate avea sansa sa traiasca si este lasat sa moara din motive care nici nu se cunosc...

_
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53434" target="_blank">
Teledon Sabina - 5 Euro pentru a salva viata unui copilas de 6 luni



Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!
- Web
Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

Buna,
Mihaela, s-a intors foarte optimista de la spital ieri. A vorbit cu D-na doctor, care s-a aratat dornica de colaborare. Nu stiu ce sa zic, are soramea un stil aparte. ori ca mine ori ca mine!!Sper sa dea si roade. Doctoritza, a zis ca ea nu ii refuza sansa copilului si ca trimite referat dar sa ii dam adresa unde anume. Adica ce a cerutMihaela de la d-na doctor a fost

quote:

[b]ca a venit la ei Lucian Grigore, l-au diagnosticat cu leucemie, i-au facut asta si asta ca sa-l stabilizeze, dar ca recomanda transplant de maduva[/b]
Deci, maine,am sa pun totusi si nr de fax de la spital in adresa ei cu sectia la care merge faxul, plus unabucata copie la mine pe mail, sau aici pe forum cu adresa spitalului, si eventual, numele doctoritzei romance, ca sa il trimita in atentia cuiva. Sora mea insista sa mearga ea personal la doctoritza sa se asigure ca primeste informatia cat mai repede..sper sa nu fie tarziu, sisper sa rezolvam cumva...

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

Am uitat sa va spun ca s-a dus mai intai sa il vada p Lucian, ca ii luase 2 banane, si asistentele i-au zis ca l-au externat joi...
????
Stiti cum sa dam de ei?

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladybug spune:

Incredibil! Sa ne grabim, pina nu se razgindeste. Spune-mi si mie ce email iti citesti frecvent, ca sa-ti forwardez discutiile cu doctorita de la St. Jude, adrese, telefoane, etc. Daca trimite referatul direct la St. Jude, trebuie facut in engleza. Daca e de acord, fac eu traducerea.

E un contact person la St. Jude, la care poate sa-i trimita si numai email, ca sa fie mai repede. In fine, ai sa vezi, da-mi numai emailul tau.

Probabil Lucian e acasa la Tg. Jiu. Legatura cu ei este prin directorul statiei de radio locale, care e plecat in Germania pt. vreo 10 zile. E plecat de ceva vreme, asa ca trebuie sa se intoarca in curind.

Sa nu mor prost, ce i-a spus sora ta de a convins-o? Cu frumosul, sau...

Mergi la inceput