Poate sa fie lipsa de fier???

Poate sa fie lipsa de fier??? | Autor: Calinescu Lucia

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,
De la un timp mi se pare ca fetita mea este cam "galbena". Am fost la medic dar mi-a spus sa stau linistita ca nu are nimic. O prietena insa mi-a spus ca ar putea fi lipsa de fier. Poate sunt un pic cam exagerata. Mai are cineva astfel de problema?
Cu multumiri


Cristina si bebe Maria

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Cristina, pentru linistea ta cere medicului trimitere sa -i faci analize la sange si acolo se vede daca e sau nu anemie.Iti spun din proprie experienta pentru ca eu l-am indopat cu fier cateva luni pentru anemie degeaba si pana la urma avea talasemie minora.Asa ca cel mai bine fa-i hemograma si electroforeza si acolo se vede.sanatate multa.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_radu spune:

Si fetita mea era cam galbena si i-am facut analize si intr-adevar i-a iesit lipsa de fier. Sa nu te speri ca aceasta carenta de fier se poate recupera in 2-3 luni cu un tratament pe baza de picaturi cu fier haussman, plus si un meniu bogat in spanac, urzici , ficat, creier, banane si piersici.

Dar ca sa tratezi corect mai intai sa ii faci analizele pt. anemie, sange si urina ca sa fi sigura ca este lipsa de fier si nu altceva o infectie sau o hepatita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Calinescu Lucia spune:

multumesc pentru raspunsuri, asa am sa fac, am sa merg sa-i fac analize de sange pentru a nu trata gresit. va multumesc mult inca o data

Cristina si bebe Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Doctorul nostru ne-a spus ca alte semne de anemie sint daca are unghiile mai galbene decit normal, daca nu este rosu intens sub pleoapa de jos, daca are lobii urechilor subtiri, daca ii cade parul si bineinteles daca e palid. Dar cel mai bine este, bineinteles, sa faci analize.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi! :)

Simona & Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Calinescu Lucia spune:

sirimie: nu are nimic din ceea ce mi-ai scris, doar ca mi se pare mie ca are pielea mai galbena, mai ales la degetutele de la picioare. Oricum mergem saptamana viitoare sa-i facem analize. Multumim pentru ajutor

Cristin si bebe Maria

"Heaven is not a place, it is a feeling"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_dumitrescu spune:

La anemie cred ca ar trebui sa fie mai palid, nu stiu poate la asta zici tu galben desi este o diferenta de nuante. Cred ca stii si tu, eu iti reamintesc doar ca morcovul dat zilnic (in supe, dar mai ales crud) poate da o nuanta de galben pielii, mai ales la extremitati (nas, urechi, degete). Dar sa stii ca si mie mi se parea ca baiatul meu are degetelele mai palide , i-am facut analize, l-a consultat medicul si s-a dovedit ca nu are nimic. Bine ca te duci la medic si te lamuresti.Sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladhana spune:

Pana nu-i faci analizele(care nu sunt deloc dureroase,o mica intepatura in degetel pe care nici nu o simte)nu gasesti raspuns la aceasta intrebare.Poate fi anemie,care se trateaza dupa cum ti-au spus fetele,sau poate asa e tenul ei.Succes!
Hana&Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Calinescu Lucia spune:

Aveti dreptate la medic cu noi


Cristina si bebe Maria

"Heaven is not a place, it is a feeling"

Mergi la inceput