dintii

dintii | Autor: nastasie

Link direct la acest mesaj

sunt adriana si baietelului meu de 7 luni si 3 saptamani i-au aparut de la 5 luni dintii de jos.acum de cateva zile era umflata gingia de sus si in acelasi timp alba.am zis ca ii apar cei de sus, dar cred ca i-a iesit un canin, pentru ca nu este in fata ci mult intr-o parte si a iesit prin gingie deja.a fost toata ziua marait si i-am luat colagel.e normal sa-i apara caninii inaintea celor de sus?stiam ca caninii apar pe la 1 an.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

nu ,nu cred ca sunt caninii.fetita mea are 1 an si 8 luni si abia acum ii ies .e tare miriita ,mi-a slabit ,nu prea maninca dar ii ies si toti odata .
imi dau seama ce dureri are mititica

nistor gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza13 spune:

Da,este posibil.Am o prietena buna ce are un bb la care i-au iesit caninii,chiar au fost primii dintisori.Eu zic ca nu asta conteaza prea mult.Important este ca bb sa fie sanatosi,ca dintii o sa-i iasa ei toti.
Sanatate multa si pupici.

Alinutza si
ingerasul Fabiana Alexia
http://photos.yahoo.com/alina13fan


"Cand altii te cred fericit si tu crezi ca nu esti, ia-te dupa ei!"-- Raymond Ruyer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andries daniela spune:

Nu cred ca sunt caninii,spun asta pt ca si l-a fetita mea i-au iesit la fel dintisorii si la fel am crezut si eu.Ai sa vezi un pic mai incolo.Ei i-au inceput sa-i iasa de la stanga la dreapta iar acum e pe cale sa iasa cel de-al 4-lea(ma refer la partea de sus).Si sa stii ca sunt destul de durerosi ca intr-una se maraie si a mea.La cei centrali nu a facut prea mare zarva dar la astia laterali(pe care spui tu ca sunt canini)imi mananca sufletul....
Multa sanatate!

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Danut are 10,5 luni si inca nici un semn ca i-ar iesi vreun dinte...nu are nici unul....care sunt cauzele oare? ar trebui sa intreb medicul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Eu stiam ca caninii apar destul de tarziu fata de ceilalti dintisori, dar am avut prietene la copii carora au aparut inaintea incisivilor laterali si, mai tarziu nu a fost nici o problema. O doctorita mi-a explicat chiar ca schemele pe care le vedem prin carti referitoare la ordinea si varsta la care apar dintisorii sunt orientative, la fel ca si curbele de greutate si inaltime.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tunitza spune:

Caninii apar ultimii sau cel putin asa stiu eu...cine stie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

in primul rand, dorsilia stai linistita.am o prietena care mi-a spus ca i-au aparut primii dinti la 1 an si o luna.cica sunt mai sanatosi.in al doilea rand, dintii sau dintele care i-a iesit nu este in dreptul celor de jos.poate nu sunt caninii, d-aia v-am si intrebat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Sunt incisivii laterali, si nu-i nici o problema ca au iesit inaintea centralilor. Si baietelului meu i-au iesit cei 2 incisivi inferiori la 10 luni si o saptamina , apoi un central superior, si eu eram cu ochii pe el sa-i vad si al 2 lea central , si cum ridea cu gura pina la urechi intr-o seara, ii vad lateralii superiori [ isi permite ca-i copil de stomatolog]...apoi la ceva timp a iesit si centralul [ intr-o luna avea 6 dinti].Era haios cind avea dinte, pauza,dinte, dinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankgratiela spune:

Ma bag si eu in vorba ca tot e subiect de despre dintisori.
Lui Teo care are acum 1an 1 luna 1saptamana i-a iesit primul dinte la 1o luni , cel de jos, la 11luni cel de langa el, la un an primul de sus, la 1an si 3 saptamani cel de langa el. Pana aici relativ normal, dar nu mai are nici o urma pe gingii cum ca s-ar apropia altii.. Sunt ingrijorata, cand am vazut ca ies asa tarziu, toti m-au linistit ca vor iesi repede unul dupa altul si va ajunge repede in grafic, dar nu are nici o urma.
Inseamna ca are lipsa de calciu sau de vitamina D? S-a mai intalnit cineva cu aceasta situatie?

Anca si Teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Si noua ne ies dintii greu.Primii 2 au iesit la 9luni si apoi pauza 3 luni dupa care au mai iesit 2.Dupa 1an si o luna ia iesit un dintisor pe luna.Acum are 1 an si 3 1/2 luni si 6 dinti.Nu ne mai facem probleme ca or sa iasa ei candva....

Mergi la inceput