Suzeta prea mare?

Suzeta prea mare? | Autor: sirimie

Link direct la acest mesaj

Vladut are aproape 4 luni si din cind in cind ii dau suzeta ca sa nu plinga. Am cumparat azi suzete pe care scrie ca sint de la 3 luni in sus dar pe prospect (pe care din pacate nu l-am citit in magazin) scrie ca cele mai mici sint indicate pentru copii mici pina la 6 luni. Vladut s-a nascut mic (2380g) si a crescut repede dar nu are dimensiunile unui copil de 4 luni (are aproape 6 kg si cam 60 cm). Oare are ceva daca ii dau suzeta mai mare sau poate fi mult prea daunator (pentru dantura) si nu are sens sa risc?

Multumim frumos!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi! :)

Simona & Vladut

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vivi.chiriac spune:

Daunator nu cred ca este insa nu-l obisnui cu ea decit daca e ultina solutie,incearca cu jucarioare speciale pt. dinti din alea pe care sa le bagi in frigider sa-i calmeze durerea cind ii erup dintii.De ce nu gasesti alta modalitate sa-l opresti din plins exemplu sa-i pui muzica la meu a tinut figura.Suzeta poate deveni obisnuinta care mai tirziu o poate schimba cu degetul si ii poate deforma mandibula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Marimea suzetei cred ca are, mai degraba, legatura cu bolta palatina decat cu aparitia dintisorilor.

Miha si puiul Robert

Pozele noastre

Cel mai frumos lucru din lume este lumea insasi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Nu pot sa-ti dau chiar un raspuns clar la intrebarea ta, adica nu stiu daca este daunator sa-i dai suzeta corespunzatoare varstei...
Insa vroiam doar sa-ti spun ceva legat de baietelul meu, care e fan suzeta de pe la 4 luni (inainte nici nu vroia s-o accepte!) varsta de la care a si renuntzat la san. Deci, el nu a acceptat niciodata o suzeta mai mare decat cea de bebelus nou nascut, adica prima marime, si numai din latex. Nu stiu de ce, i-am cumparat suzete mai mari, dupa ce a facut 7-8 luni, i-am luat de peste 6 luni, dar mi le scuipa de nu se vedeau. Si revenea la vechea lui suzeta. Bineinteles ca ne-am adaptat "cerintelor" si i-am cumparat vreo 3-4 de marime mica sa aiba de unde alege.
Nu-i un obicei laudabil, dar decat sa-si suga degetul...
Acum suntem baieti mari deja si in curand, dupa ce ne va iesi si ultimul rand de maselutze, parca vad ca o sa "pape" catelul toate suzetele



"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Si printesa mea, la 7 luni si ceva, tot suzetele de bbei mici le prefera. Celelalte sunt prea mari pt guritza ei.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Din experienta mea [ noi avem vreo 8 suzete ] el singur o accepta pe cea care-i convine. Si nu cred ca ai ales prost suzeta , chiar daca el este un pic mai mic daca scrie pe ea de la 3 luni .Si Dragos le prefera pe cele mai mici !

Mergi la inceput