somnifere

somnifere | Autor: anne`mary

Link direct la acest mesaj

buna
am cautat un subiect asemanator dar nu am gasit ce ma interesa pe mine. problema mea nu sunt insomniile. sa va povestesc. sunt intr-o stare mai mult decat stresanta datorita licentei. stilul meu de a invata este de la 8 dimineata (cand invat cel mai bine) pana la 7,8 dupa-amiaza cu pauzele de rigoare bineinteles. numai asa dau randament caci nu pot sa invat 2 ore pe zi. seara pic moarta va dati seama. ma pun la 21 in pat si la 22 deja sforai. insa acum am o problema numita ,,o sora nebuna". vine la 22.30 de la munca si deschide tv, mananca in dormitor, fasaie pungi etc. si ma trezeste. inceteaza activitatea asta dupa 12 noaptea cand nu reusesc sa adorm decat dupa ce ma calmez (1, 2 noaptea) drept urmare ma trezesc la 9 dimineata, obosita si nu sunt buna de nimic..dorm cu cartile in mana. din cauza stresului nu mai reusesc sa o mai suport.
daca imi spuneti sa vorbesc cu ea, degeaba imi spuneti. am incercat de 1.000 de ori si nu am reusit sa o conving macas sa ia sonorul la tv.
asa ca ieri seara mi-a venit o idee. daca as lua somnifere? ceva slabut, fara reteta si fara sa provoace dependenta. nu am nevoie decat de 1 luna de ele ca dupa ce termin cu licenta nu mai am nevoie/
stie cineva ceva sa imi recomande?

anne`mary

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mica-mica spune:

Parera mea este sa renunti la aceasta idee. Somniferele nu-ti fac bine
Te inteleg ca stresul la care ai ajuns este maxim si te poate enerva chiar si un tantar.Daca ai fii obosita-moarta si nestresata cred ca s-ar putea taia si lemne langa tine si n-ai avea nici o greata.
Trebuie sa incerci sa te calmezi tu singura , sa sa iesi din starea de panica in care ai intrat si sa nu te mai enervezi din orice .
Poti sa apelezi la ceaiuri calmante pe care sa le bei inainte de culcare.


"Nimic nu costa mai mult decat nestiinta!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

buna
dupa citirea raspunsului tau mi-a venit usor mintea la cap si am zis ca totusi sa nu recurg la masuri asa drastice. insa dimineata m-am dus pana in piata sa imi cumpar niste fructe si am trecut pe langa un plafar. si am zis sa intru sa intreb de ceva ceaiuri sau altceva care sa provoace somnolenta (somnifere oricum nu gaseam la plafar). si doamna, care ma cunoaste si e o draguta, mi-a aratat mai multe sortimente de patile. insa mi-a recomandat ceva, naturist pt tulburari de somn dar si un ceai. trecem peste faptul ca tulburarea mea de somn se numeste sora-mea. un prieten mi-a zis ca are el un tratament pt mine: un ciomag. :P:P
referitor la ce ai spus... eu adorm f greu dar si atunci cand sunt pe cealalta lume (a viselor) poti intradevar sa tai lemne la capul meu ca nu ma trezesc. insa acum sunt super mega nervoasa. incerc sa nu mai fiu asa stresata mai ales ca mie examneul final nu imi face probleme pt ca stiu ca am sa-l iau, insa vreau sa-l iau cu nota mare iar emotiile la mine sunt inerente.

anne`mary

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

quote:
Initial creeata de anne`mary
fara sa provoace dependenta.



Orice iei iti vor provoca dependenta. Asta e problema. Apoi vei tot avea nevoie de ele ca sa dormi.
Nu inteleg de ce nu ii explici surorii tale cum stau lucururile. Trebuie cumva sa inteleaga ca ai nevoie de liniste, macar in aceasta luna, pana termini cu licenta. E vorba de respect pana la urma.
Somniferele iti dau o vesnica stare de somnolenta, asa ca nu vei da randament mai bun daca apelezi la ele. Trebuie sa iti creezi confortul necesar pt a invata, nu sa "te droghezi". Scuze, dar eu asa inteleg apelatul la somnifere. Apoi nici un medic nu ti le-ar prescrie pt acest motiv, si fara reteta nu se dau. Cel mai bine ar fi sa gasesti o alta solutie si sa nu te mai gandesti la asta.
Spor la invatat si bafta la examene!

POZICI:
Omuletul_meu_drag
Omuletul_meu_drag_2




Rici, cea mai fericita mamica si omuletul ei drag



„Dumnezeu să te tină în palma mâinii Sale, iar îngerii Lui să te îndrume mereu.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

buna
atat de bune au fost pastilutele cumparate ca la ora 2 dimineata colindam prin casa. asa de bine mi-a calmat somnul ca nu-l mai gaseam (si cand pe la ora 3 atipisem a inceput nebunul meu de caine sa latre ca nu-l mai potoleam si imi venea sa-i leg limba). azi am vorbit cu o viitoare farmacista si mi-a zis sa renunt la ideea si ca nu are rost sa ma supun riscului doar pt o luna.
asa ca planul meu a esuat
anne`mary

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Bea un pahar cu lapte caldut inainte cu o jumatate
de ora de a te duce la culcare, la mine a functionat !
Bafta la examene!

Carmi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

buna
carmi eu beau lapte in fiecare zi si seara..caldut mai rece, in stare lichida sau solida (mama il mai face iaurt). sunt dependenta de lapte desi stiu ca nu ebine sa consum asa mult.
aseara pe la ora 12.00 sora-mea s-a apucat de citit...drept pt care a aprins lumina, dar a aprins si tv ca nu se putea altfel, incepuse sa-i sune telefonul, si peste toate astea si-a luat cereale sa le manance in dormitor. imi venea sa o leg de lustra. ca sa nu iasa un scandal asa cum se intampla din ce in ce mai des, am plecat in sufragerie si l-am lasat pe fratimiu sa doarma cu ea. insa in sufragerie tata sforaia de zor. cu toate astea in 30 de minute dormeam profund. fie am sa-mi fac un obicei sa dorm in sufragerie fie am sa rog o prietena sa ma lase sa stau la ea pe o anumita perioada caci eu una in dormitor nu mai pot sa dorm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Anne'Mary, daca nu ai renuntat total la idee, incearca un ceai de valeriana inainte de culcare. Pute rau... Poate pastilutele de somnifer ar trebui sa le pui in chipsurile lui sora ta!!


Gabici
'I tried to sniff coke once...the ice cubes got stuck up my nose!'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

quote:
Poate pastilutele de somnifer ar trebui sa le pui in chipsurile lui sora ta!

cat de tare ai putut sa fii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

quote:
Originally posted by anne`mary
sunt dependenta de lapte desi stiu ca nu e bine sa consum asa mult




OF topic
Mey, da de unde ai scos-o??
Si eu sunt si nu am patit inca nimic!

POZICI:
Omuletul_meu_drag
Omuletul_meu_drag_2




Rici, cea mai fericita mamica si omuletul ei drag



„Dumnezeu să te tină în palma mâinii Sale, iar îngerii Lui să te îndrume mereu.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

quote:
Originally posted by rachel owen

quote:
Originally posted by anne`mary
sunt dependenta de lapte desi stiu ca nu e bine sa consum asa mult




OF topic
Mey, da de unde ai scos-o??
Si eu sunt si nu am patit inca nimic!



buna
off topic de asemenea
eu am invatat la anatomie ca sucul gastric contine o substanta care ajuta la digerarea laptelui. se gaseste in cantitate mare la sugari caci laptele e felul 1, 2 si desertul la ei. insa cu timpul scade cantitatea acelei substante si digestia laptelui intr-o cantitate mare se face greu. eu beau lapte in loc de apa..cand vin vara insetata beau 1/2 de litru de lapte fara probleme si nu e bine..cel putin asa stiam eu.
acum asteptam sa se pronunte alte persoane
anne`mary

Mergi la inceput