despre tampoanele interne

despre tampoanele interne | Autor: iarina

Link direct la acest mesaj

Voiam sa stiu daca folositi tampoane interne si daca utilizarea lor in timp poate duce la ceva probleme. Am citit chiar pe aici ca exista riscul unor rani pe col. Eu le folosesc de jumatate de an, ma simt extrem de confortabil cu ele, nici nu vreau sa-mi amintesc ce stresant era cu tampoanele obisnuite, insa as vrea sa stiu daca e indicat sa fie folosite timp indelungat.
Asadar : folositi de mult imp? Ati avut neplaceri?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nane spune:

Folosesc de vreo 12 ani si n-am avut nici o problema.

Nane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

draga iarina,
eu folosesc o.b de cand sunt impreuna cu prietenul meu, adica de 8 ani si pana azi nu am avut nici o problema cu ele.Pe langa ca sunt foarte confortabile nu iti da ca femeie acea senzatie de umezeala cand esti la ciclu ca celelalte tampoane.Eu am ramas o data fara tampoane si mi-am cumparat alta firma, dar tot care se introduc si nu le-am suportat.De atunci cumpoar doar ob.Eu acum nu stiu ce m-as face fara ele.Sunt practice, comode si poti sa te imbraci cu orice, ca nu patesti nimic.
Eu miaduc aminte ca in prima vara cand le-am folosit am fost la mare si cumnatul meu imi spune la un moment dat" ai grija ca ti-a iesit ata" la care eu uitandu-ma ca o proaspta sa vad daca e adevarat.
Asa ca nu iti fie frica, eu cel putin nu am auzit cazuri de acestea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Eu folosesc de cativa ani buni si ma simt excelent cu ele. Nici nu se compara cu absorbantele externe.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

multumesc fetelor, m-am lamurit. Chestia e ca sunt foarte multe prejudecati cu tampoanele astea. Mereu aud: vai, eu nu folosesc, nu cred ca sunt sanatoase, din moment ce trebuie sa le introduci in vagin....ajungi sa nu mai stii ce sa crezi.De aceea ajunsesem sa am dubii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Eu stiam ca nu se folosesc doar in cazul unor probleme, rani pe col etc, dar, in acest caz cred ca medicul ar trebui sa-ti atraga atentia ca nu sint indicate...
Eu folosesc de ani de zile si n-am avut nici o pb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Fetelor, eu trebuie sa recunosc ca am folosit mult timp tampoane interne, pana intr-o zi cand am uitat sa scot ata inainte sa-l introduc.
Acum rad, dar atunci eram intr-o mare panica.

Ma rog, acum vreau sa va intreb pe voi: ati incercat sa intrati in apa cu tampoane interne. Imi spusese cineva ca se poate. Eu n-am incercat..inca..dar se poate sa fie OK?



anca...poate intr-o zi
http://community.webshots.com/user/ancawish

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

quote:
Originally posted by Anca Wish

Fetelor, eu trebuie sa recunosc ca am folosit mult timp tampoane interne, pana intr-o zi cand am uitat sa scot ata inainte sa-l introduc.
Acum rad, dar atunci eram intr-o mare panica.

Ma rog, acum vreau sa va intreb pe voi: ati incercat sa intrati in apa cu tampoane interne. Imi spusese cineva ca se poate. Eu n-am incercat..inca..dar se poate sa fie OK?



anca...poate intr-o zi
http://community.webshots.com/user/ancawish




Da, se poate...e ok, eu am incercat. Nu mai tii minte reclama , la OB parca cu tipa care era in piscina??Ideea e ca nu se intimpla nimic rau, te simti un pic "ciudat" dar merge...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Ancuta, eu am intrat de multe ori in apa avand o.b.-ul pus si nu "s-a unflat", asa ca fata frumoasa, intra fara grija ca nu patesti nimic.

Subscriu si eu la ce au spus fetele, fol o.b.-urile de vreo 7 ani si nu am avut niciodata pb, doar seara le fol pe cele externe si mai ales in primele 2 zile.

A sti, a putea sa te opresti exact unde trebuie, iata marea putere in arta, ca si in viata!" - Al.Vlahuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

Atata vreme cat se schimba la timp sau cat nu il uiti pe acolo nu e nici o problema. E adevarat ca pe instructiunile de folosire scrie ca poate duce la o boala (nu mai retin exact cum se cheama)
Totul tine de igiena pana la urma

PS: Da, si eu am probat si poti sa intri linistita cu el in apa. De preferat e totusi sa nu fii chiar in primele zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Eu am folosit in mod constant, insa numai atata timp cat n-am luat si contraceptive. Pentru ca de la contraceptivve, consistenta menstrei se schimba nitel. Cel putin la mine n-au mers impreuna...
Acum, pentru ca inghit pilule, folosesc tampoane interne numai ocazional - plaja, tanga, fusta scurta, intelegeti voi.
Nu-i nici o problema sa intri in apa (fie dus, fie la plaja) cu tamponul, atata timp cat l-ai fixat bine. Ca daca il lasi la "intrare", risti sa ai "accidnte"...
Aaa, si inca o chestie gresit aplicata: durata lasarii tamponului. Unele il schimba la fiecare pisu, chiar daca nu e nevoie. Altele, il lasa acolo pana se umple bine, .... Gresit in ambele cazuri. Fiecare tip de tampon intern (dimensiune) are o durata medie de utilizare - suna ca la electrocasnice?

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza mea
Eliza de 2005

Mergi la inceput