Judo-pro sau contra?

Judo-pro sau contra? | Autor: katalina

Link direct la acest mesaj

Dupa ce m-am contrazis cu sotul meu, intru si aici sa ma sfatuiesc cu voi.
Baietelul meu cel mare are 7 ani, a insistat taaare mult sa mearga la antrenament la sala sa-l vada pe prietenul lui .Doar sa-l vada.Antrenorul , chiar in acea zi l-a si introdus in echipa(cu acordul nostru,evident), si a si inceput sa invete unele miscari.I-a placut extrem de mult, astfel ca merge de 3 saptamini.
Eu nu prea sunt de acord cu acest sport,cazaturile ii pot dauna.
Acum caut un antrenor la un club sa-l duc, de fapt, sa-l conving sa faca TENIS.
Aveti baieti care practica aceste sporturi?
Ce prefara? intii parintii,apoi copii?
Multumesc pt. raspunsuri(daca vor fi)

Catalina, ROBERT si CATALIN

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Catalina,iubita si eu ma gandeam sa-l dau pentru ca toata ziua imita batai prin casa si ma gandeam ca-i place.Dar am zis sa mai astept un pic sa mai creasca putin ca acum la aproape 5 ani e prea timid si nu se desparte de mine nici o clipa.Il dau la gradi. de la toamna sa se obisnuiasca in colectivitate si pe urme mai vedem.Asa ca daca baietelului tau ii place lasa-l in pace.Deja la varsta lui cred ca poate sa-si spuna parerea cat de cat daca vrea la batai sau la tenis.bafta!

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Trebuie sa-i mai ascultati si pe copii, ce vor si ce nu vor. Eu pledez pentru sporturile in aer liber, dar daca vrea judo, aia sa fie.
Din pacate, tenisul la varsta asta (desi stiu ca se incepe si mai devreme) il consider daunator pentru coloana si, in general, pentru sistemul osos. Se stie ca toti sportivii, de la o varsta, sufera de diverse afectiuni ale coloanei, datorate eforturilor majore de la antrenamente; faptul ca varsta de la care se incep sporturile (pentru ca performanta sa se instaleze timpuriu) este din ce in ce mai mica, nu face decat sa agraveze aceste probleme. Daca vorbim de sporturi usoare, este ok, insa tenisul este un sport foarte solicitant.
De fapt, regula generala este ca, la varsta mica, orice sport trebuie sa fie o joaca, in care sa nu existe solicitari fizice majore, ci sa se creeze deprinderi; nimeni insa nu va avea grija de sanatatea copilului mai bine ca un parinte responsabil. Antrenorii vor rezultate, copilul la fel, nu simte greutate, parintii se mandresc...
Si apoi, revenind la subiect, tenisul este extrem de costisitor; parintii care au copii tenismani, pot confirma.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput