Crize de nervi la 1an si 2luni????

Crize de nervi la 1an si 2luni???? | Autor: KULTA

Link direct la acest mesaj

Nu mai stiu ce sa fac, de citeva zile bune, fetita mea de 1an si2 luni face pur si simplu crize de nervi: se trinteste pe jos, urla ca o disperata daca nu i se fac poftele. Ba mai mult, nici pe scaunel la masa nu mai sta linistita si ma imbolnaveste. Mi-e foarte greu pentru ca mai sunt si graviduta in luna a 7a si nu ma mai tine nici fizicul nici psihicul. Va rog sa-mi spuneti daca v-ati mai confruntat cu asa ceva si daca a trecut si..........cind ca-mi iau lumea-n cap
Va multumesc pentru raspunsuri.

Kulta graviduta si BB Daniela (15,04,2004)

Poze cu noi
"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lena spune:

Kulta in primul rand sa-ti traiasca puiutza si stai linistita ca trece, poate vrea mai multa atentie dar tocmai aici e spilul ca sa zic asa..nu o zic eu, am vazut pe BBC...la o emisiune cu copii problema, toti avem teroristi mici deci ei zic asa in momentul respectiv cea mai buna metoda este: ignorarea, adica nu o bagi in seama nu incerci sa o ridici, ma rog daca se agraveaza o ridici, o tii in brate, si nu ii vorbesti si nici nu te uiti la ea...pana se potoleste! Sa stii ca la mie a functionat si stai linsitita ca au perioade si perioade!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Asa face si a mea.Dar nu cedez la santaj(n-o las sa faca ce nu e voie,poate sa se tavaleasca pana la anul)si o ignor cand face crize.Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."
www.kosson.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

TOTI fac asa.
Incearca metoda time-out.
Cand face scandal, o izolezi in camera ei pana se potoleste.
Daca nu da rezultate, cu riscul de a-mi lua niste rosii, iti recomand o palmuta la fundulet...
Dar time-out merge cu cei mai multi copilasi. Daca nu are o personalitate extrem de dominanta, o sa te descurci.

Raluca, Emi bebelusa si bb2 din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri. Se pare ca ignoranta este ceea ce trebuie sa-i servesc domnisoarei. Daca trece in timp util(pina iese bb2), e ok.
Raluca, vad ca si tu ai bb2 in burtika. In ce luna esti?
Va pup pe toate si va voi urma sfaturile.
K30+

Kulta graviduta si BB Daniela (15,04,2004)

Poze cu noi
"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

Evusorul meu a facut la fel, drept raspuns a fost tacerea mea si nicidecum nu am alergat repede sa o iau de josd sau sa cedez, dupa ce crizele treceau o certam un pic si incercam pt o perioada de timp sa nu ii indeplinesc dorintele ..daca voia aia sau aia, nnepare rau , avem parte de ceea ce semanam....cu alte cuvinte cind vedea ca nu are nici unrezultat criza ei, ca nu dobindeste nimic, a cedat cu timpul, acum e la batut din picioare sau iubirit mamaica sau taticul..foc mare.
Te santajeaza si ei cu ce pot, vad ca gurita lor concureaza megafonul si ca tu faci mai orice sa dai sonorul incet si prind avint.
Multa rabdare si iubiire, intelegere si tactica

http://community.webshots.com/user/lavinia295

18+ Evusorul

Lavi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Daca cedezi, esti mancat, cum se spune. Fazele astea sunt perfect "normale" pentru puiuti, chiar daca sunt cat de poate de suparatoare, mai ales in situatia ta (nastere usoara si un bb sanatos iti doresc). Incep sa-si exprime dorintele, care incet, incet tind sa devina din ce in ce mai multe si de multe ori exagerate. Este cel mai bun moment sa ii incepi educatia legata de ce e voie si ce nu e voie, ce e bine si ce e rau, ce e frumos si ce e urat. Mirunica mea stie cel mai bine de rusine. Daca ii spun ca e rusine, pune ochii in pamant, bolboroseste ea printre dinti, dar ma asculta. In nici un caz nu ceda, nu-i fa pe plac in ceea ce priveste lucrurile care nu iti convin in comportamentul ei, pentru ca santajul se invata cel mai repede la varsta asta, si te asigur ca-l va folosi pana la epuizare (a ta, bineinteles).

Va pupam

Mama Ana si Mirunica (16.05.2003)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/slippers76/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Kulta, am vazut la tv la "America's funniest videos" cum o mama isi ignora copilul cum ti s-a recomndat si cum pustiul o urmarea din camera in camera si se trimtea efectiv pe jos si incepea sa scinceasca. Cum se ridica maica-sa sa plece, se potolea urgent, se ridica, se uita in jur sa vada unde e mama si ... dupa ea. Nu ceda daca cedezi vei avea de suferit toata viata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Eu am citit pe undeva ca ei se poarta asa si pentru ca nu stiu exact cum sa comunice si sa isi exteriorizeze sentimentele. Nepitand sa vorbeasca, apeleaza la metoda asta. Si e si un cerc vicios, de tare ce plange, se sperie si el (sau ea) de el insusi si ii da si mai tare inainte.

Fata mea (aproape 2 ani) mi-a facut recent o astfel de criza care a durat cred apropae 30 de minute. Se zvarcolea, urla, se trantea pe jos si se rostogolea. Parea posedata . Pot sa iti spun ca am incercat cu binisorul, cu uratul, cu lasatul singura (eram in aer liber), si nimic nu a linistit-o. S-a calmat singura si a adormit de efort.

Nu trebuie sa cedezi. Nu trebuie sa tipi la copil. Trebuie, pe cat posibil, sa o ignori -- dar asta este foarte greu de pus in practica.

Mai era un sfat bun care zicea sa incerci sa previi situatiile care declanseaza crize -- de exemplu daca face urat cand vede ciocolata din frigider si la care nu are voie (dau exemplul meu), pur si simplu nu mai tin ciocolata acolo, sau nu deschid frigiderul cu copilul de fata.

Cand trece? Cred ca abia inspre 3 ani. Inca nu ati ajuns la "terrible twos" , stai sa vezi atunci.


The Answer to the Great Question of Life, the Universe and Everything Is Forty-two.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Kulta, scuze pentru raspunsul intarziat (job solicitant, ce sa-i faci).
Sunt in 19 saptamani, luni fac 20.
pentru voi toti,


Raluca, Emi bebelusa si bb2 din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

Kehleyr...foarte intelept ai zis-o...exact asa zic si psihologii, ma uitam la emisiunea aia de pe BBC nu va mint era un kinder manca numai ciocolata si biscuiti cu lapte...acuma eu va intreb, stiu ca ii iubim ca pe ochii din cap, dar cateodata nu trebuie sa facem numai ce vor ei...parintii aia pur si simplu cedau, si de frica ca nu mai mananca altceva ii dadeau macar ciocolata sa aiba pustiul ceva in stomac, si nu era baiat rau, si nici ei saracii, numai ca ajungi cateodata intr-o situatie de numai stii cum sa iesi din ea... incet-incet tipa-psiholoaga, l-a dat pe brazda, dar a facut si un fel de terapie cu parintii, in primul rand le-a interzis sa mai cumpere dulciuri rafinate, adica, vedea pustiul ca asta cumparau, exact ce-i placea lui, normal ca cerea asta, asa daca nu vedea, asta e! manca sandvis cu branzica si unt! ca doar nu era sa moara de foame!

Mergi la inceput