Bube ciudate :((((( HELP!!

Bube ciudate :((((( HELP!! | Autor: spic de grau

Link direct la acest mesaj

Am nevoie de ajutorul vostru!
Joi seara cand am venit de la munca, David arata ca un dalmatian.
Cand l-am vazut la pranz era ok (ca l-a adus sotul in oras, si am mancat impreuna), iar seara - era tot pictat. Pediatra ne-a dat 2 siropuri sa ii dam: Primalan (contra alergiilor), si Maxilase (cica antiinflamator).
Prima data am crezut ca e varicela, sau pojar... Cica nu e. Si pediatra era un pic incurcata - ca ar fi poate o urticarie, ca daca nu ii trece pana luni sa venim iar la ea. Am impresia ca cu tot tratamentul, petele se largesc tot mai tare!!
Stau si ma gandesc care ar fi cauza! In ziua aia a mancat un borcanel de mancare (luat din comert, ca nu puteam sa se plimbe prin oras cu mancare gatita - se altera!); apoi a mancat un desert de vanilie (ma gandesc sa fi fst ceva cu oul din el?...desi nu era prima data cnd manca, si era in termen)..Ar mai fi soarele, sau vantul..(eu faceam alergii d-astea cnd eram mica).

Ce ma inspaimanta f tare e faptul ca acum 3 saptamani David a fst in internat, (a fst operat) - sa nu fi luat ceva de acolo.. Sau: sa nu fie o reactie adversa la vaccinul contra Hepatitei B (rapelul l-a facut acum o saptamana!). Ca am auzit numai chestii de groaza despre el - d-aia nici nu am vrut mult timp sa i-l fac! Acum imi vine sa ma dau cu capul de pereti!


Ce sa fac? Sa merg la spital acum? Sau sa astept pana luni?


Aici aveti o poza cu el: http://pg.photos.yahoo.com/ph/lucaluminita/detail?.dir=/d422&.src=ph&.dnm=7101.jpg&.view=t

Multumesc mult ptr sfaturi,


Luminita si www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">DAVID - 11.03.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David

"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Eu te-as sfatui sa dai fuguta la spital cu el...
Dar sa stii ca petele de "dalmatian" exact cum are DAvid, am vazut intr-o revista la un bebelus (taifasuri parca se nume revista) si iti citesc din ea "alergodermina sau urticaria "este o alergie cu manifestare cutanata sub forma unei euptii de piele ca niste cuipturi de tantari. Poate aparea de la : medicamente (penicilina, ampicilina, amoxicilina) infectii virale sau parazitare (girdia) alimente cum ar fi (laptele de vaca, fructe (capsuni piersici) legume carne de peste nuci arahide, expunerea indelungata la soare sau frig, contactul cu diversi factori chiici cum ar fi detergent sau sapun (chiar si de pe hainutele copillui)
Urticaria apare imediat si creeaza o s stare de agitatie micutului cauzata de mancarimea bubitelor. dispare fara sa lase urme in 3-4 zile dar este necesar un tratament. se recomanda prezentarea la medicul de familie care poate prescrie copilului o solutie de uz extern adica pt ungerea pielii in scopul eliminarii mancarimilor precum si un medicament antialergic. iin toate cazurile se incearca evitarea unui contact ulterior cu factorul care a produs alergia.

Exista insa si situatii in care pot aparea complicatii , respectiv un angiodem (umflarea pleoapelor si a buzelor si ingreunarea respiratiei) sau edemul de glota, adica blocarea cailor respiratorii. in aceste cazuri se recomanda deplasarea de urgenta la spital pt ca exista periolul de sufocare...

Bubele din poza din revista seamana perfect cu cele a le lui DAvid...
Scuze pt greselile pe care le-am facut, dar am copiat repede cu ochii in revista

". A man should treat all creatures in the world as he himself would like to be treated.
Janism"


Sinzi si David
Poze de la prima noastra serbare si excursia din Timisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Multumesc mult Sanzi!
Tocmai am venit de la spital. Ne-au spus ca e un virus, si ca in pana sambata viitoare nu va mai avea nimic. O sa continuam tratamentul cu siropul pe care i l-am dat pana acum.
Sper sa dispara repede.
Mi-am facut multe probleme cu vaccinul pe care i l-am facut saptamana trecuta...Ma gandeam ca el e responsabil ptr bubele astea! Stiind cat de mult am ezitat inainte sa i-l fac, acum - vazandu-l pe David cat e de pictat, imi veneam sa ma dau cu capul de pereti!

Sanatate multa la puiuti!



Luminita si www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">DAVID - 11.03.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David

"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Scuze ca intreb, Luminita, dar de ce i-ai facut vaccinul antihepatitic B? Se face doar la grupele de risc, respectiv la cadrele sanitare, la cei care au sau pot avea de-a face cu secretii ale corpului uman, nu numai cu singe, la homosexuali. Dar la copii, de ce? Iti dai seama ce-i acum cu sistemul ala imunitar al lui? Nici in US nu se face la toata lumea asa un vaccin.



Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Simina hep B se propune sistematic oricarui copil si aici desi parintii o pot refuza. Adultilor li se face doar daca au un risc crescut.

Luminita fatuca mea arata exact ca a ta. A facut trei zile febra oribil de mare si apoi la o zi... s-a facut un dalmatian roz. Diagnosticul pus aici a fost un virus de roseola. E din familia rujeolei si rubeolei dar total inofensiv,. Problematica poate fi febra de dinainte.
Mi-au spus ca petele ii puteau aparea inclusiv la o saptamana dupa febra.

Nu are de aface cu Hepatita B. Absolut deloc. Reactiile secundare la Hep B nu includ spuzeala de vreun fel. Poti avea alte minunatii dar nu pete.

Andreea si galusca si ghemotocul asteptat pe 4 iulie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Asa este, Andreea, nu are de-a face cu vaccinul. Eu doar ma mirasem si intrebasem, pt. ca pe noi, la 2 gradinite pina acum nu ni l-a "propus" nimeni (nu ca am fi fost de acord) si stiu si de la altii mai vechi pe aici, dar cu copii de virste apropiate ca nu li s-a facut asa ceva. Nici nu vad care ar fi logica. Sa nu confundam cu vaccinul antihepatitic A, ala-i altceva.



Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adjadyn spune:

ce virus???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Simina,in Ro vaccinul antihepatita B a intrat in schema de vaccinari obligatorii; baietelului meu i s-a facut la cateva zile dupa nastere, la 2 luni si la 6 luni.
Vaccinarea anti-hepatita A e optionala.


Cu o anumita parte a fiintei noastre traim cu totii in afara timpului.(Milan Kundera)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Asta de cind s-a bagat?!? Ca Deiu al meu sigur nu are si l-as fi refuzat oricum!



Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Simina, si aici Engerix-ul e optional. Primul vaccin i l-am facut in februarie parca (la 11 luni), desi inca de la 6 luni pediatra ne tot sfatuia sa i-l facem. Nu ptr ca nu ar fi putut intra in colectivitate. Ci ptr ca, spunea ea, copilul e protejat apoi toata viata contra unei maladii ingrozitoare, ca nu putem stii ce va face el la adolescenta si ca exista riscul sa regretam mai tarziu. In fine. Si eu si sotul ezitam sa i-l facem ca citisem pe internet toate istoriile cu scleroza in placi.
Pediatra ne spunea insa ca nu e adevarat, ca sunt supozititii. Si ca - un bebe nu va face niciodata asa ceva, ca toate cazurile fusesera cu subiecti adulti (vaccinati la varsta adulta).

Dupa primul vaccin nu a avut nimic (si asta i l-am facut ptr ca stiam ca David urmeaza sa fie internat in spital si ne temeam ca ar putea sa ia hepatita B din spital - mai ales ca el urma sa fie operat). Altfel - nu cred ca i l-as fi facut!
Acum o saptamana i-am facut rapelul ptr ca vazusem ca dupa primul vaccin nu se intamplase nimic...si ptr ca deja ii facusem primul vaccin..in fine.
Joi cnd am vazut petele de pe el primul lucru la care m-am gandit a fst: "asta e vaccinul!"
Ieri cnd am fst la spital (la Necker - am inteles ca e f cunoscut in Europa), medicul ne-a spus ca e un virus, ca nu are nici o legatura cu vaccinul Engerix, si ca intr-o saptamana nu va mai avea nimic.
Intr-adevar - azi dimineata parca petele incep sa treaca..

Andreea (AC) - David nu a facut deloc febra! Tocmai asta era curios!

multi tare!

Luminita si www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">DAVID - 11.03.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David

"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Luminita dar intrebarea este dupa vaccin tu nu i-ai dat ceva care continea paracetamol? Pentru ca daca i-ai dat el putea avea febra si tu sa fi ascuns simptomul.

Altfel efectiv arata cum arata fetitza mea. In general alergiile se lasa cu eruptie care si mananca usor..


Andreea si galusca si ghemotocul asteptat pe 4 iulie 2005

Mergi la inceput