La cat timp se vede sarcina la ecograf?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iube2001 spune:


ola!
La mine draga Ada cand am facut eco transvaginal la 6 saptamani si 4 zile s-a vazut sacul gestational si ceva alburiu cam neclar saracu........ala era bebitzu! Am o colega care a facut eco abdominal
la aceeasi varsta si s-a vazut doar sacul!
SAnii m-au durut de cand am ramas dar devreo saptamana si ceva nu ma mai dor1
10+

diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatriced spune:

Felicitari pentru sarcina! s-au cum spun danezii TILLYKKE
Eu am fost la eco la 7 saptamani, am facut eco abdominal si s-a vazut foarte bine oul si inauntrul lui un bob mic de mazare... Ce misto! Ma uit acum pe eco si-mi aduc aminte ce emotie cand l-am vazut!

Pupici

Mami de Alex mancacios

beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Eu am facut o eco transvaginala la 8 saptamini si s-a vazut si sacul amniotic si embrionul. Am auzit si inima. Pina acum cel mai impresionant moment al sarcinii.
Cred ca sinii au incetat sa ma doara ca la carte, cind am intrat in trimestrul al 2-lea.

DPN 2.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Felicitari pt sarcina! Stai calam , ca mie dr mi-a zis ca dupa 6 sapt se vede si embrionul si are activitate cadiaca si asa a fost. AM facut eco si abdominal si transvaginal la 6 sapt si 5 zile si s-a vazut tot, si activitate cardiaca de 130/min, ceea ce e bine. O sa se vada cand mergi la 7 sapt.sigur.
Sarcina usoara si un bebe sanatos!

Denisa
8+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Eu va pot spune ca la 3 saptamani jumatate nu s-a vazut la ecograf. Poate daca faceam o transvaginala se vedea ceva.In schimb la 7 saptamani deja i-am vazut inimioara cum batea.

Codruta & 29 saptamani

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mysweetest spune:

Eu am fost la 6 saptamani la ecograf si s-a vazut sacul si embrionaul care avea doar 8,6 mm pe atunci. Nu s-a vazut in schimb inimioara la ecografie normala atunci.

Marlena & Alexandra Maria ..saptamana a 29 a
album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

La mine s-a vazut la 5 saptamani si ceva.
Peste o saptamana se vedea si activitatea cardiaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

dragelor, saculetul stiu ca se vede mai tarzior, dar alte modificari ale uterului (ale mucoasei sale, de ex) nu se vad mai repede? adica la eco facuta la scurt timp dupa presupusul moment al fecundatiei, nu se vede sac/embrion, dar mucoasa nu e modificata sugestiv?
concret: am facut, din cu totul alt motiv, eco la vreo 12 zile dupa ce am facut dragoste intr-o zi fertila...fara intentia clara de a ramane gravida..s-a intamplat doar....dr mi-a zis ca mucoasa e deja de faza luteala, deci degenereaza...
kittycat, stii cumva cum se modifica aspectul mucoasei la scurt timp dupa implantare?in primele zile? mai bine zis ..se modifica? (desigur, e vorba si de ochiul ecografistului si de cat de performant e ecograful)

"Cand timpul masoara cu anii pacatul/in el e sentinta, nu-n judecatori!" (Vali Sterian)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Eu stiu ca se ingroase endometru.

Monica si Bocanila de 37 sapt din burtica
AMR 14 zile

Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

La 6 saptamani s-a vazut la un ecograf normal la medsana (nu vaginal).

Ana Maria si bebe Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput