Caratul de sub umeri nu e la fel de "nociv" ca ...

Caratul de sub umeri nu e la fel de "nociv" ca ... | Autor: Dorsilia

Link direct la acest mesaj

Buna!

Puiul meu a implinit 10 luni de putin timp (10 zile) si de cand se trezeste dimineata se intinde sa-l las pe jos sa "mearga" dus de sub umeri. La asa ceva el nu are limita, ar face asta toata ziua. Face nervicale cand il iau si-l mai asez in fund pe covor la jucariile lui ... in 4 labute sta insa nu se prea descurca sa se deplaseze inca, mai mult taras si incearca mereu sa se ridice in picioare dar ar cadea daca l-as lasa.

Acum, intrebarea mea este daca nu e nociv pentru piciorusele lui fragede sa mearga atata de mult sustinut de sub umeri, eu nu cred ca-l sustin cine stie cat ca nici nu as putea sa-l tin suspendat la cat vrea el sa umble, in plus e si greut, are ~ 11 kg. In rotobil pe treapta cea mai inalta tot ajunge bine cu picioarele jos. Si oricum nu l-am mai pus in rotobil demult, am crezut ca e mai bine fara. L-am folosit vreo 1-2 saptamani cate 30 de minute pe zi.

Hamul nu ne ajuta mai deloc ca se apleaca in el si se balangane deci tot aplecata ar trebui sa-l tin si din scurt. In plus se trage intruna de cureluse, nu ii place.

Deci cum sa fac? sa-l las pana va putea sa se invete singurr sau e ok sa-l SPRIJIN doar de manute sau de sub umeri sa mearga singurel ? (lasand la o parte cocoasa mea).

astept cu interes sfaturile voastre
va pupam
Lia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Yasmin nascuta pe 2 augusr 2004 sta numai pe jos, merge in 4 labe cu o viteza uimitoare, se ridica singura in picioare shi merge pe langa perete sau mobila. Parera mea sa-l lashi sa se ridice singur, pune-l pe covor, shi lasa-l sa deprinda mersul in 4 labe, care e foarte important pt. dezvoltarea centrilor de echilibru, cind o sa poata singur sa se ridice in picioare o s-o faca.
Eu asha am facut shi cu cel mare, care acum are 2,5 ani, el s-a tarat pe jos pana la 1 an, shi doar apoi s-a ridicat in 4 labe, shi de mers a mers singur la 15 luni; fiecare copil are ritmul lui.

Corinna, Andreas Noel, Yasmin Serena shi Alexandru http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

Al meu are 6 luni si 3 saptamani. Face si el istericale cand in pun in fund, asa ca mergem la plimbarica din sufragerie in bucatarie.. .Eu am fost si sunt deparere ca bb al meu nu e un masochist, daca vrea inseamna ca poate. Si-l las. De la 4 luni jumate sta in fund nesprijinit, a inceput de la 2 luni jumate sa faca scandal ca vrea ridicat, il lasam cu toate ca mi s-a spus ca fortez copilul...dar care fortat? daca el plangea ca vrea putin ridicat? acum ce ar trebui sa fac? Sa-l las sa planga in fundulet?
O mai ia si de-a busilea, dar nu se deplaseaza mai mult de un metru dupa care incepe spectacolul. Se linisteste doar cand il ajut sa se ridice in piciare si incepe sa paseasca. Eu zic sa-l lasi, stie copilul mai bine decat noi cand e pregatit. Eu ii dau doar degetele aratatoare si se prinde el de mine, nu-l sustin eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Are bunica mea o vorba "Daca copilul vrea sa se arunce in fantana, il lasi???"...si e tare adevarat...pentru ca pe mine mereu m-a atras fantana din curtea ei si tare as fi vrut sa fac o baie in ea, daca as fi avut voie...
Pentru ca tu esti parintele, deocamdata tu stii ce e mai bine pentru bebe, ca el bineinteles ca vrea sa faca orice, de toate...sa fie si el "ca oamenii mari".
Poate ca psihic sunt pregatiti si vor, dar fizic inca nu "ii duce"...
De asta nu trebuie sa ne luam dupa ce isi doresc, pentru ca ei nu constientizeaza de ce sunt capabili si de ce nu sunt capabili...
Asa ca il tii de sub umeri un timp, ca e normal sa vrea sa paseasca si sa ii placa, nu ii face rau sa se sprijine pe picioruse si sa paseasca, dar destul de putin, apoi il lasi sa mearga de-a busi-lea...iar il mai ajuti sa se ridice, si iar pe cont propriu...
Pana la urma are si mersul de-a busilea rolul lui si de asta "s-a inventat" inaintea mersului in picioare...
Invata-l sa se bucure de realizarile lui si nu de ajutorul tau!!!!

Mai ales daca e solid, baietelul prietenilor mei (un copil foarte inalt si solid) a suferit o modificare a oaselor glenzei din cauza greutati...

". A man should treat all creatures in the world as he himself would like to be treated.
Janism"


Sinzi si David
Poze de la prima noastra serbare si excursia din Timisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_dumitrescu spune:

Sunt perfect de acord cu ce a spus sanzi_ana. Si al meu vrea multe...dar eu decid ce este cel mai bine pt el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

bine fetelor...ptr. voi!
am doar cateva intrebari: ce sa fac, sa-l las sa planga ca un descreierat? stau langa el cu picioarele incrucisate, el in fund, se sprijina cu mainile de genunchiul meu si se ridica, ii duc o mana in fata, lasa incet genunchiul si se prinde de mana mea, chiuie, incet ii intind si cealalta mana. eu din spatele lui ma ridic si incep sa-l urmaresc.
daca nu-l las plange, poate o fi o solutie pentru voi, dar cu siguranta nu pentru noi.
azi in parc mi-a stat in picioare tinundu-se doar cu o mana de mine, cealalta o balansa in aer pentru cateva secunde.
copilul poate si eu am sa-l secondez, altii n-au decat sa procedeze conform celor stiute de ei.
apropous de aruncatul in fantana, nu vrea sa se arunce in fantana, in schimb face baie in lac de munte, se distreaza de minune in apa in timp ce persoane adulte nu intra pentru ca li se pare rece apa.
sanziana, copilul asta n-a racit niciodata pana acum, nu s-a imbolnavit niciodata, oare chiar gresesc?
inca o intrebare, de ce se pot pune in premergatoare la 6 luni si nu poti sa-i lasi sa paseasca dandu-le ca sprijin mainile la 6 luni si trei saptamani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Gazzela, nu ma intelege gresit...eu nu sunt de acord cu premergatoarele...
David se balaceste in apa marii chiar cand nu e nimeni inca in apa si nici el nu a racit (nu de la apa...)
DAr faptul ca el plange ca vrea nu e un motiv sa il lasi sa faca ce vrea...pai daca ar fi sa ma iau dupa capul lui David!!!!!!!!!!!!
In primul rand as merge o viata cu trenul, apoi i-as cumpara toate trenurile din magazine, ar manca numai pizza, usturoi, capsuni si danette (noroc ca nu ii place ciocolata!!!), ar baga degetele in priza, s-ar sui cu picioarele pe pervazul de la geam (eu stau la et 10!!), ar spala pe jos cu apa din wc (si inca muuuuuuuuuuuuulteeeeeeee)!!! Toate astea cand ii le interzic zbiara ca descreieratul si se da cu fundul de podea ,...si daca suntem pe afara e un adevarat circ...
Mintea lor e plina (e plina a noastra daramite a lor!!!) si ei vor sa faca de toate...e de datoria noastra sa ii supraveghem sa faca ce le e si lor bine...ca altfel la ce suntem noi parintii buni??????

". A man should treat all creatures in the world as he himself would like to be treated.
Janism"


Sinzi si David
Poze de la prima noastra serbare si excursia din Timisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

Sanziana, avem copii de varste diferite.
Acum Felix isi dezvolta abilitatile neuromotorii, eu nu pot sa-i impiedic asta. Sincer, nu doar ca accept progresele lui Felix ci sunt chiar si foarte multumita. Azi l-am vazut ca prinde cu degetul mare si cu cel aratator un fir de iarba, folosea degetul opozabil! tot azi l-am vazut ca loveste 2 obiecte. Si asta face parte din dezvoltarea sa neuromotorie, dar ca-i vorba despre cea fina. faptul ca se ridica singur, se agata de ce are la dispozitie si are tendinta sa plece (miscari motorii grosolane) inseamna ca e bine dezvoltat dpdv neuromotoriu. Prin toate actiunile sale el invata, la nivel cerebral formeaza conexiuni. E importanta dezvoltarea creierului in primul an de viata si nu voi fi eu aceea care-i va impiedica asta. Atat doar ca il secondez pentru a nu-si face rau. Ajutorul meu incerc sa fie cat mai putin perceptibil. Il las chiar si cada atunci cand consider ca nu are cum sa-si rupa ceva. la controlul de la 5 luni il vazuse doctorita ca statea cu dexteritate in fund si te asigur ca nu m-a certat ca am suprasolicitat feciorul:-)).David e la varsta la care daca vrea danone nu-l vrea pentru ca face neaparat parte din procesul de cunoastere, iar lui David i se poate spune nu, are format conceptul de nu.
p.s. consider ca acele tabele, grafice referitoare la ce tip de actiuni poate sa faca un bb la anumite varste sunt orientative. pot doar spune ca este o naivitatea sa crezi ca nu poti lasa cate putin un bb sa stea in fund inainte de 6 luni, iar la sase lui sa ai pretentia ca la un semnal sa stea cu naturalete in fund. a sta in fund e o pozitie cat se poate de complexa ptr un bb de 6 luni, trebuie sa-si gaseasca centrul de greutate pentru a o face. ori asta se face prin exercitiu (trebuie sa "asculti" semnalele copilului), iar cum unele mamici nu-l lasa pe bb sa exersese chiar daca acesta manifesta dorinta de a o face se trezesc la sase luni si ceva saptamani cu un bb care nu poate inca sa stea in fund.
muschii se cer construiti, tonificati ori asta se face tot prin exercitiu.
sunt copii care la 9 luni au inceput sa mearga nesustinuti, n-am sa cred ca au facut-o brusc, spontan si dintr-o data
constient sau inconstient tot si-au exersat capacitatile neuromotorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

circ, circ, circ, am cedat si i-am dat jos premergatorul din cui macar jumatate de ora. Cat sa-l mai fi plimbat sustinut sau cat sa-l mai fi auzit plangand cu ditamai lacrimile ???? Doamne, sa mearga odata pe picioarele lui singur sa nu mai aiba nevoie sa fie sustinut !!! si sa nu avem probleme cu gleznele, ca el e greut bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

Dorsilia, daca pe voi va tine spatele sa mergeti aplecati dupa bebe..e bine,el nu pateste nimic.Si sigur il sustin gleznele:)
chiar daca e mai greut.
Eu l-am pus pe Marc in premergator la 8 luni si pana la 1 an ..a fost o fericire pentru el,nu a avut nici o probleme si crede-ma ca a stat destul de mult pe zi.Noroc ca dormea bine de doua ori/zi,in rest acolo era,la cotrobait prin casa.
Si marc era greu,avea vreo 11-12 kile la 10 luni.
La 1 an a inceput sa mearga,am venit de Craciun in ro(fara premergator-si a inceput sa mearga singur) si din ianuarie am dus premegatorul in boxa.
Lasa copilul linistita ca nu pateste nimic,ba o sa fie chiar foarte fericit.

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Buna!

Trebuie sa recunosc ca nu stiu sa raspund direct la intrebarea ta, dar am si eu o parere despre acest subiect. Si Stefania ar sta in picioare toata ziua daca o tin, dar eu sunt pe principuil ca trebuie sa se chinuie un pic ca sa obtina ce vrea. Pentru ca in timp va invata ca daca vrea ceva este de ajuns sa planga si va obtine. Iti dau un exemplu. Intr-o zi (cam pe la 7 luni) era pe jos in sufragerie. Inca nu stia sa se ridice singura in fund, se rasucea de pe o parte pe alta, dar era in general cam lenesa. Eu m-am dus la baie si am lasat-o pe jos, in mijlocul camerei. Cum am disparut din raza ei vizuala a inceput sa urle (nu sa planga, sa urle). Dar efectiv nu am putut ajunge la ea citeva minute bune, asa ca dupa ce a urlat un minut, s-a facut liniste. Cand m-am intors in camera am ramas cu gura cascata. Domnisoara mea era linga canapea, in genunchi. Morala mea? Incearca sa nu mai raspunzi foarte prompt la orice cerere. Nu-ti spun sa-l lasi sa planga minute in sir, dar mai lasa-l macar citeva minute (uite-te pe ceas. O data 1-2 minute, apoi 2-3 minute si tot asa. Ei sunt foarte smecheri si invata foarte repede cum sa ne manipuleze). Si vei vedea ca va incepe sa mearga in patru labe si va incepe sa mearga singur mai repede.
Pupici multi lui Danut!

Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)
Stefania - printesa mea

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44241" target="_blank"> O poveste despre o raza de soare

Mergi la inceput