"Fimoza" la fetite????

"Fimoza" la fetite???? | Autor: Violeta Nicolae

Link direct la acest mesaj

Dragale mele,sper ca nu par caraghioasa,dar am fost acum o luna cu Maira(are 8 luni)la pediatru si mi-a spus ca la pasarel are o pielicica.Am intrebat ce este si mi-a spus ca asa cu baieti au fimoza si fetitele au.Mi-a dat o crema,am uns-o 2 saptamani,i-a trecut.Acum este ok!
Ati mai intalnit asa ceva?
Eu una nu am ai auzit?
P.S.daca pielicica aia era himenul?Daca da,cred ca am sa-l strang pe medic!
Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina costin spune:

Nu am auzit de asa ceva,dar nu sunt medic.Pentru linistea ta de ce nu mergi si la alt medic,sa mai ceri o parere.
Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

nu exista fimoza la fetite... exclus...
oricum e bine sa mai mergeti la un medic.

Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns o mamica fericita spune:

nu am mai auzit asa ceva si nici nu cred ca exista. cum adica sa uitat in p---rica fetitei la control? si ia trecut cu o crema? eu cred ca m-as duce si la alt doctor sa vad totusi despre ce este vorba

Lorelei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta Nicolae spune:

Am fost la medic pt controlul de 7 luni.Dupa ce a facut toate ce tin de acest control(cantarit,masurat,"ascultat" inimioara si plamani,s-a uitat in gat,in urechii,la dinti)s-a uitat la popou` sa nu fie iritata, s-a uitat si la pasarel(bineinteles pe dinafara) si undeva jos spre anus avea o pielicica foarte subtire.Nu a controlat-o inauntru!Doamne fereste!!!
Mi-a dat o crema,adica un unguent,am uns-o 2 saptamani odata pe zi si dupa am fost la control si a spus ca nu mai este.Am vazut si eu si chiar trecuse.
Nici eu nu am mai auzit,de aceea va intreb!!!!!!!!
P.S.de profesionalismului medicului nu ma indoiesc,am mare incredere in el.Doar sunt la al doilea copil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Cum adica o pielicica? Si unde a disparut? S-a topit de la crema aia?
Eu una n-am mai auzit asa ceva.

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza mea
Eliza de 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Si putin de distractie... Spune-le mamicilor de baietei cum se cheam acrema aia, poate scapa de stresul cu fimoza. Ar fi cam simplu.. Hm... ciudat

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza mea
Eliza de 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Nu cred ca e vorba de fimoza .. poate termenul e altul.. stiu ca am mai auzit de asa ceva, dar nu imi mai aduc aminte cum se numea


PS. Nu mai speriati fata..

----------------------------------------------------------------------------------
Adriana, mamica lui Codrin(19 aprilie 2002) si a Olgutei(6 decembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babisa spune:

Eu zic sa consulti si un alt medic...ceva oricum era,fetita mea nu are asa ceva,deci normal ca a trebuit tratat ceea ce a avut.Nedumerirea mea este cum de ti-a trecut prin cap ca acela ar putea fi himenul...ai spus ca pielicica se situa undeva inafara ,iar himenul eu una cel putin stiu ca este inauntru...deci macar grija asta scoateti-o din cap.Dar repet...otusi consulta si alt medic pt linistea ta.
Sanatate multa si pupicei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns araya spune:

Draga Violeta Nicolae, fimoza la fetite exista, asa cum exista si la baietei. Sunt o gramada de explicatii pe internet, trebuie numai sa "gugalesti" un pic.
Medicul care i-a tzinut sub observatie fimoza fiului meu este dr. Spataru, de la MedLife. De la el am auzit prima data de fimoza la fetite si baietei. Nu este nimic grav, stai linistita; trebuie numai sa urmezi sfatul medicului.
Uite aici un link despre acest subiect. Mult succes!


http://www.cirp.org/library/treatment/phimosis/index_ro.html

Mergi la inceput