Dezlipire de placenta - Cat timp stau in pat?

Dezlipire de placenta - Cat timp stau in pat? | Autor: monica70

Link direct la acest mesaj

CE stiti despre dezlipirea de placenta ? Sant in saptamana 9 si am o mica zona de dezlipire...Cum luati utrogestanul vaginal sau oral? Cat timp ati stat in pat pana s-a rezolvat - daca s-a rezolvat?
ASTEPT RASPUNS URGENT SI VA MULTUMESC INAINTE. ORICE INFORMATIE MA AJUTA SA MA CALMEZ...

molisa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

monica, in primul rand incearca sa te linistesti, e f important acum.
despre dezlipire, prea multe nu stiu, nu am avut asa ceva, am avut eu alte probleme mult mai naspa (sarcina oprita in evolutie), dar utrogestan iau si eu de la 7 sapt preventiv, 4/zi, 2 cu 2.
important e acum sa stai cat de cat in pat, sa nu faci efort, dar mai ales, nu te stresa, nu faci bine, nici tie, nici lui bebe...
nu ne-ai scris daca ai avut sangerari...
ai grija si tine-ne la curent
iti tin pumnii
xandra, 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

a, si inca ceva, scuze
eu utrogestanul il iau vaginal, pt ca am inteles ca asa se asimileaza mai bine, dar daca sangerezi, s-ar putea sa fie mai bine pe cale orala, pt ca pe cale vaginala s-ar elimina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Scumpa utrogestan iau si eu 4/zi...vaginal inca din sapt. a-4-a desi nu am probleme....o sa iau pina zice doctorul...maine intru in sap. 7...sanatate multa si ia-l vaginal!

Sa nu depunem armele si vom reusi!
Cafeluta
6 +
Simburica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Monica, stai in pat Cat Zice doctoru, acuma e important pt bebe sa il protejezi cat mai mult si sa-l ajuti.
EU iau progesteron vaginal si nu am auzit ca nu se asimileaza, asa ca asculta ce spune medicu, mai cere o parere eventual.
Ai grija de voi si tin pumnii sa fie bine

Denisa
6+
http://lilypie.com/days/060126/1/22/1/ 10/.png[/img
BEBIK [url]
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Am uitat sa iti spun ca eu iau 2 /zi progesteron de 200 mg din sapt 4-a si stiam ca asa se asimileaza cel mai bine..
Ai grija si mai suna doctoru, vezi ce zice.
Ti-am scris si la mamici de ian-febr.2006.

Denisa
6+
http://lilypie.com/days/060126/1/22/1/ 10/.png[/img
BEBIK [url]
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

fetelor, eu tot vaginal iau, am vrut sa zic ca daca sangereaza cumva de la dezlipire e posibil sa-l elimine si sa nu se asimileze, atata tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

xandra28, stai linistita am inteles, nu am dat cu rosii, da
aici incercam sa ne ajutam, numai bine la toate fetele, fug la cabana acuma, la lac, pescuit si
Pupicei grasunei si sanatate multa!

Denisa
6+
http://lilypie.com/days/060126/1/22/1/ 10/.png[/img
BEBIK [url]
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Monica70, eu am avut placenta dezlipita. Dar de fapt nu placenta este dezlipita ci sacul embrionar dezlipit. La 9 saptamani e prea devreme sa vorbim de placenta care abia acum se formeaza. Am avut sacul dezlipit cam de pe la 7 - 8 saptamani. Am luat Utrogestan de 2 ori pe zi. Doctorul mi-a zis sa le iau cum vreau, oral sau intravaginal. Eu luam seara oral (pentru ca da somnolenta si eu trebuia sa merg la serv) si dimineata vaginal. In pat nu am stat deloc, decat seara cand ajungeam acasa. Nici nu mi-a prescris doctorul repaus la pat. Am mers in continuare la servici si am stat in picioare. Am avut si un cheag care pana la urma s-a resorbit. In afara de Utrogestan, am luat No-Spa de 2 ori pe zi, seara si dimineata. Utrogestan am luat pana pe la 14 saptamani. Pana atunci s-a format placenta si a produs ea progesteronul de care este nevoie pentru sustinerea sarcinii. Tot atunci la ecografie a vazut dr. ca nu mai e dezlipita, s-a fixat foarte bine si acum am 20 saptamani si totul este foarte bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Multumesc mult fetelor,sper sa fie ok!
Deja tampesc dupa 2 zile de stat in pat!
Karmenuta sa stii ca tocmai am citit raspunsul din site-ul dr.Tutunaru "INFERTILITATE.RO" si el mi-a confirmat ca la varsta asta nu exista placenta ci trofoblast sau asa ceva, ca utrogestanul se absoarbe 100% vaginal, ca trebuie sa stau in pat doar noaptea...
Multumesc in ca o data, dar acum sant si mai derutata!!!

molisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amparo spune:

Monica,stiu ca e usor de zis dar greu de facut!!Nu intra in panica!!O mica dezlipire de placenta nu e foarte grav daca iei tratamentul imediat!!
Eu am patit de 2 ori,o data la 9 sptamini si a doua oara la 11 saptamini,aceeasi placenta(la mine sint 2,am gemeni).
Tratamentul meu a constat si consta inca in injectii cu Gravibinon (in perioada singerarii,care singerare la mine nu a fost foarte mare,cam ca in ultima zi de ciclu si nu rosu; deci in perioada singerarii o injectie la 3 zile si apoi 1 pe saptamina).
Plus Utrogestan 6 pe zi INTRAVAGINAL PENTRU CA AJUNGE CEL MAI USOR LA UTER!!E FOARTE IMPORTANT SA IL IEU VAGINAL!
Am mai luat Nospa si supozitoare cu scopantil.
La mine singerarea sa oprit dupa citeva zile de fiecare data si bebeii sint bine.
Trebuie sa nu faci efort,sa nu ridici nimic si cit poti tu sa stai in pat!
Succes si un bebe sanatos!
Amparo 15 saptamini+

Mergi la inceput