Stimulare ovariana - CLOSTILBEGYT

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Draga Miro,

Eu am vb cu dr acum si mi-a spus sa ma duc si maine totusi la eco (z12) si joi (z14).

Ai grija mare cum le iei si de asem la regim, pt ca eu sunt ok (am 49kg la 1.65 m), in liceu eram plinuta, dar de cand muncesc si sunt stresata mi s-a schimbat metabolismul si am slabit (de la 58 la 50), iar de atunci nu am mai avut variatii atat de mari exc sapt trecuta :(( parul imi cade oricum asa ca nu pot sa iti spun daca imi cade mai mult sau nu.
Chisturi - eu din cate am inteles de la fetele care au mai facut ac trat, la majoritatea s-au resorbit in cateva luni, dar oricum poti duce sarcina la termen cu ele.

Bafta multa si sa ne tinem la curent.
Un ingeras care va iub si vrea si el 2!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catrinel_17 spune:

Draga Ionica, fii linistita, exact asa mi s-a intimplat si mie. Prima luna de stimulare, foliculi 20 mm, endometru 9mm, prestat Pregnyl, iar prestat. Dupa asta, niste dureri de ovare de numa’. M-am dus la control, a zis ca e OK, unul din ovare e putin marit, dar e normal in conditiile astea. NU am avut nici un semn, dar NICIUNUL in afara de durerile de ovare (intzepaturi) care au incetat dupa citeva zile. Si am facut test de sarcina la 10 zile dupa Pregnyl – negativ. Am mai facut altul cind trebuia sa imi vina CM – slab pozitiv, altul dupa trei zile, clar pozitiv. Asa ca fii optimista, Ionica, ai sa vezi ca va fi bine!!!
iti tin pumnii!

C

_
"After all, tomorrow is another day!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Catrinel 17,
Iti multumesc pentru incurajari si tot in acelasi timp te felicit pentru rezultat n sa va dea Dumnezeu multa fericire si sanatate!
Eu am facut prostia sa-i spun sotului meu cam tot;
Ba ce este pozitiv ,ba ca e negativ saracul este atat de bulversat ca ma doare sufletul.
Astazi sunt la Z10 dupa prestare si am urmatoarele simptome;
Sanii sunt foarte sensibili si foarte putin durerosi,
Nu mai pot manca la micul dejun fructe si cereale ,doar cafea.
Nu simt nici un fel de nozeea dar nu pot manca.
Am oprit tratamentul cu Urgestan ,nu-l mai sufeream mi se umfla ficatul in mine,trebuia sa iau 6 pe zi.
Iau in continuare microaspirina pt.Endometru si acid folic!Nu ma mai dor ovarele de loc ci doar din cand in cand cate o palpitatie!
Doamne sper sa fie cu ochisori ca prea mult am suferit asteptand(8ani)
Va pup si sa ne auzim cu bine



http://groups.msn.com/LeDumontauCostaRica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

In timp am facut trei serii de stimulare cu clostibegyt, una in 2001- 3luni, una in 2002-3 luni si una anul acesta.
In ultimele 3 luni stimularea a fost in zilele 2-7, cate 2/zi, cu pregnyl 10.000UI in ziua stabilita dupa monitorizarea eco.
Am raspuns foarte bine la stimulare cu foliculi pe ambele ovare de fiecare data, dar cu endometru cam subtirel (6-7mm, in ziua a 11-a).
O alta problema ca luca aceasta am facut si o a doua HSG, si se pare ca aveam sinechie uterina (pereti uterului lipiti), si e posibil ca acesta sa fi impiedicat nidarea ovulului fecundat (daca a fost).
Ca efect in lunile de stimulare au fost balonarea, dureri de ovare si lipsa mucusului la ovulatie plus o senzatie de uscaciune.

A mai facut cineva monitorizare in luni imediat urmatoare dupa stimularea cu clostibegyt?
Ovarele pot fi influientate pozitiv in continuare (ca si in cazul menogonului) sau dimpotriva ovulatia nu se mai produce?


Luna acesta, prima fara stimulare sunt in asteptarea rushilor si mi se intampla ceva foarte ciudat incepand cu dureri foarte mari de piept (si sigur nu sunt ), sau e posibil sa fie de la caldura.




Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catrinel_17 spune:

Ionica, suna bine, nici eu nu aveam pofta de mincare cine stie ce!!

Iti tin pumnii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

te pup,
C+

_
"After all, tomorrow is another day!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

annaa ceea ce simti tu e sigur de la caldura.
Nu are rost sa mai repet ceea ce auzim la orice ora ... cum sa ne ferim ... alea alea.

Nu uita sa te hidratezi si sa eviti soarele. Poate au fost si fluctuatii ale tensiunii.Nu strica sa verifici.
Exista o tinctura la plafare -> regulatoare de tensiune.
Sanatate multa.



Miro
My ticker

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

V-am promis ca va tin la curent:

Eco trans z12 rezultate: "Uter ANF (???) dimensiuni normale, com virtuala, endometro 10mm, ovar drept 1 folicul 23mm, ceilalti 5-6mm, ovar stang foliculi 5-6mm".
Dr a zis: endo ok, folicul ok, "uter pregatit", acum totul e sa se sparga foliculul meu de 23mm...si sa ajunga unde trebuie...
Mi-a spus ca "nu-mi da luna asta Pregnyl, ca e doar un folicul si de ob de la Clomifen se fac multi, bulgare, deci s-ar parea ca mama natura isi urmeaza cursul"...A mai zis ca daca luna asta nu e, luna viit imi da 2clomifen/zi+pregnyl, dar parca as vrea luna asta...
Voi ce ziceti, sa o ajut nitel pe mama natura si sa fac un Pregnyl?? Daca da, cat?
Voi ce parere aveti? Dr mi-a spus sa nu ma mai duc la eco in z14, sa ma duc de-abia in z17...dar daca foliculul nu se sparge si deja ovulez pana atunci??
Sfatuiti-ma, pls....
Va pe toate muuuuult si va multumesc din suflet pentru suport!!!
Aseara am , maine urmeaza iar. Azi fac pauza.

Un ingeras care va iub si vrea si el 2!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal_1995 spune:

Buna, fetelor!
Dupa cum vedeti, sunt incepatoare pe aici!
Imi pare foarte bine ca am gasit acest site, unde aflu raspunsuri la diverse probleme!
Dar sa va povestesc cate ceva despre mine: incercam de vreo 2 ani sa avem un bb. Am facut stimulare cu clostilbegyt, dar nimic...acum un an. Anul acesta, acum vreo 5 luni, mi s-a facut laparoscopie, avem trompele infundate, mi-au fost curatate in timpul operatiei, apoi 2 luni mi s-au facut perfuzii, o data pe luna... In a patra luna, histerosalpingografie si acum fac tratament cu Ova-mit, Pregnyl 5000 si Utrogestan. Abia am terminat prima luna din cele trei prescrise, dar am o stare f. proasta, rushii nimic, testul de sarcina negativ etc. Dezolant..
Si partea cea mai proasta e , ca la HSG am aflat ca o trompa mi s-a infundat din nou... De ce, doar in trei luni?! Medicul meu nu mi-a recomandat eco in timpul tratamentului... Nici asta nu inteleg...
Daca va gasiti putin timp sa-mi raspundeti la aceste intrebari.....
Sa ne vedem toate cat mai curand .
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Fetelor, azi, z14, 1 folicul de 28mm, ceilalti insignifianti. Endometrul de 10mm. Acum 2 zile, endo arata la fel, dar foliculul avea 23mm, deci s-a dezv cu 5mm in 2 zile. Am facut un Pregnyl de 5000 si maine .

Dupa care...asteptam...

Un ingeras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicol78 spune:

Bine ai venit Cristal si nu sta mult pe aici, fugi repede la si trage-ne si pe noi! Si eu iau Ovamit ziua 2-6 CM dar mie nu mi-a zis nimic dr. de Pregnil si luna asta dr mea este in concediu. Am si eu o intrebare pentru tine: tie ti-a zis medicul sa iei una dimineata si una seara sau le iei pe amandoua deodata.Te intreba asta pentru ca am auzit, tot aici, ca si-ar face mai bine efectul daca sunt luate amandoua odata, insa mie mi-a fost teama si, luna asta ( a treia luna de Ovamit) le-am luat tot una dimineata si una seara.
Ingeras sa-ti traiasca foliculul , ovulul sa se intalneasca cu si sa iasa un, un pui de ingeras.

Doamne ajuta!

Mergi la inceput