Stimulare ovariana - CLOSTILBEGYT

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Mai spune-ne ileana, spermograma sotului era buna? Noi avem ceva probleme si aici. Nici mie la laparo nu mi-a gasit mare lucru, niste aderente pe care le-a indepartat, a zis ca sunt bine, dar tot asa nu ovulez si nu-mi creste endometrul.
Chiar ca ne dai sperante, mie cel putin mi-ai dat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Gata! E clar ca tre sa intru si eu in grupul celor stimulate.
Incep si eu stimularea cu clostilbegyt, mi-a dat 1cps/zi din ziua 3 pana in ziua 7. In ziua 12 in cep monitorizarile. Dar pana atunci tre sa iau utrogestan ca nu-mi mai vine ciclul asta nenorocit, sunt deja in ziua 52. Cum trebuie luat, cateva zile si pe urma intrerup? Si cate zile?
Si mai am o intrebare pt cele care ati mai facut stimulari: la un ciclu lung, neregulat ( 34-47, acum 52) in cazul in care faci stimulare cand ar trebui sa se produca ovulatia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

Dariana referitor la utrogestan, de obicei CM apare la 1-2zile dupa ce il intrerupi sau fiind cazul tau (si al meu ca la mine CM uneori este de 35zile dar a ajuns si la 58) iei pana apare.
Ovulatia se poate stabili in fuctie de ce vede la eco, eu de-a lungul celo 5 ani de inceracri am facut noua stimulari cu clomifen, din care patru cu monotiarizare eco si declansarea ovulatiei cu pregnyl in fuctie de marimea foliculilor vazuti de la eco.
In fuctie de asta am avut ovulatie in zilele de 13, 14 si 15, dupa care am luat utrogestan 10zile.
Daca ar fi fost sa fie sarcina ajuta la prinderea ei dar din pacare au venit uratii de fiecare data.


Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

da anna, exact asta ma interesa, daca in cazul unui ciclu f. lung pe fondul stimularii va veni ovulatia mai devreme decat in mod obisnuit, daci sa inteleg ca intradevar se produce chiar mai devreme, adica ca la un ciclu normal de 28 de zile?
Eu m-am apucat de utrogestan, ciclul inca nu a aparut dar il astept cu nerabdare ca sa pot incepe stimularea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Mii de scuze ca raspund asa tarziu. Abia ne-am mutat in Norvegia si nu am reusit sa mai intru de ceva timp.
Multumesc mult valiburu pentru urari. Da, aveam ciclu regulat de 28 de zile, doar ca dupa laparo mai venea si la 21-30 de zile. Dar venea lunar.
dariana, spermograma sotul a fost buna, nici o problema din partea lui.
Despre celelate probleme nu cunosc detalii, eu nu am facut monitorizare, nu mi-a spus cand ovulez sau ceva despre endometru, utrogestan nu am luat avand ciclu regulat.
Va doresc succes la toate. Sa de-a Domnul sa reusiti si sa aveti in curand 2 liniute.
Va pup

Ileana 14+
Ghindoaca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

am inceput si eu stimularea si sper sa ajung cat mai repede pe urmele ileanei.
Iau clostilbegyt de 2 zile dar nu am acele dureri de ovare de care pomeniti voi. Este obligatoriu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

ILEANA-ma bucur sa aud vesti despre tine!!eram ingrijoata ca ai patit ceva!!!ufff....ce face bebe?e bine? eu astept sa-mi vina ciclu si incep tratamentul pt FIV ....pupici pe burticutza!

fetelor care nu aveti ciclu regulta imi ziceti va rog si mie daca iau progesteron sa-mi vina ciclu si in a 2 zi dupa ce acesta vine fac analiza de progesteron se vede oare ca am luat?adica imi va iesi mai mare de normal?eu am ciclu fff neregulat intre 35-50 zile si nu am rabare sa mai astept ..as vrea sa-l provoc eu dara fara sa-i zic medicului si imi e frica sa nu-si dea seama din analiza ca am luat.....va rog din suflet daca stiti ceva ziceti-mi



"cand o persoana are un vis tot universul conspira pentru ca acest vis sa devina realitate"-Paulo Coelho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

dar kla, progesteronul se face prin ziua 21, pana atunci ce relevanta are? de ce faci analiza asta asa devreme, in a doua zi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

DARIANA-pt. ca sunt niste analize care trebuie facut cand incep FIV-ul...adica in ziua 2 a ciclului pe langa progesteron mai am alte analize de facut iar tot in aceasta zi imi va zice si cu ce injectii incep prima ddata .

"cand o persoana are un vis tot universul conspira pentru ca acest vis sa devina realitate"-Paulo Coelho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Pai atunci de ce nu-l suni pe medic sa-i spui ca ciclul intarzie sa ap[ara si ca te gandeai sa iei niste utrogestan? Poate chiar el te va sfatui asa.A, si crede-ma ca stiu ce inseamna sa-ti intarzie la nesfarsit ca luna asta mie mi-a venit la 67 de zile, ce sa mai zic!

Mergi la inceput