Varicela~Zona Zoster

Varicela~Zona Zoster | Autor: Cary

Link direct la acest mesaj

Va rog daca s-a mai discutat acest subiect sa ma ajutati cu link-ul.

Fetita mea Rebecca are 6 ani si jumatate si a facut VARICELA(de abia dupa masa voi avea confirmarea,cand voi merge la doctor),i-au aparut bubite rosi cu lichid,DAR nu a facut vebra.

INTREBARE:
Eu nu am avut varicela si la varsta asta am inteles ca este POSIBIL sa fac Zona Zoster?Cum se manifesta si daca sunt remedii care sunt acelea???

Multumesc frumos pentru orice informatie.
Multa sanatate tuturor!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Multumesc frumos Tiara.
Ce fel de alifie se foloseste?
Cat despre ZZ nu prea stiu nimic,acum incerc sa aflu,dar asa mi s-a spus ca eu care nu am avut in copilarie varicela,e posibil sa fac ZZ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mammy2706 spune:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48217
a mai fost un subiect de curand - complicatii la varicela - cu fel de fel de sfaturi utile.
Insanatosire grabnica si nu te panica!
Am o prietena care a facut Zona Zoster la ochi - a fost ca un fel de herpes dar a trecut cu bine si fara complicatii.

mamica lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Cary, multa sanatate Rebecai!

Daca nu ai avut in copilarie, e posibil sa faci acum varicela nu ZZ. ZZ se poate face, pe fondul unui sistem imunitar slabit, de catre o persoana care a avut varicela.

Dar nu e obligatoriu sa faci varicela, asa ca iti tin pumnii sa nu te imbolnavesti.

Pupici!
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mammy2706 spune:

Revin pentru ca am intrebat-o pe prietena mea despre Zona Zoster. Ea a avut intr-adevar un fel de herpes dar intr-o forma mai grava la ochi. Trebuia sa evite atingerea si in orice caz sa fie mereu curata pe maini pt ca exista riscul sa se intinda. I s-a dat un unguent f bun, Zovirax - dar depinde e partea corpului unde poate sa apara. Cel mai bine e sa mergi la doctor de indata ce observi ceva in neregula.
Dar nu e obligatoriu sa faci ZZ; o asistenta de spital a facut varicela la 20 si ceva de ani - mi-a povestit cat am fost internati in spital. Si a fost si bb diagnosticat cu varicela, tot in spital, dar nu era decat o alergie la capsuni.
Asa ca bafta!

mamica lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Nu faci Zona Zoster daca intri in contact cu cineva cu varicela, faci varicela. Zona Zoster fac doar cei care au avut vreodata in decursul vietii varicela si asta doar in anumite conditii care scad imunitatea organismului, fara sa fie nevoie sa fie in contact cu cineva cu varicela. Oricum, mai mult ca sigur ca vei face si tu varicela, este o boala extrem de contagioasa. Asta e, nu mai ai ce face, decat sa te resemnezi cu ideea si sa astepti sa apara eruptia...

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Cary, nici o grija - nu faci ZZ.
Eu am avut acu un an si ceva... a fost ingrozitor! Am facut pe trigemeni si am avut dureri cumplite dupa care am paralizat la fata pe partea stanga.
ZZ este varicela reactivata. Deci, tu daca nu ai facut varicela nu ai de unde sa faci ZZ... de unde sa o reactivezi daca nu o ai???
Cum a mai spus cineva mai sus - in cel mai rau caz poti sa faci si tu varicela.
Pana una alta, sanatate multa Rebecai si multi pupici nazdravanului fratior.
Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Varicela o sa faci, pt. ca e foarte contagioasa. Zona zoster e o recurenta a varicelei facuta o data, in caz de imunitate scazuta. Eu am facut Zona zoster la 3 luni dupa ce am nascut iar bebelusa mea a facut tot atunci varicela (luata de la mine).
A nu se confunda Zona Zoster cu Herpes Zoster, sunt 2 virusi diferiti.In general Zona Zoster este foarte dureroasa, eu am avut doar 3 vezicule pe abdomen care din fericire n-au durut ci m-au mancat ingrozitor. Abia tarziu, cand fetita mea a facut varicela m-am dezmeticit ca am avut Zona Zoster, credeam ca m-a muscat ceva, veziculele erau foarte apropiate, dispuse intr-un triunghi.
Din fericire, bebelusa a suportat bine varicela, n-a facut aproape deloc febra si a avut doar cateva vezicule.

Mire-mama de fetita frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Mii de multumiri tuturor!

Acum nu mai am nici un dubiu,Rebecca are VARICELA,caci am fost la doctor,sper sa nu faca si fratiorul Axel,dar daca e asa de contagioasa,o sa scap cu amandoi o data!

Mamamariana sper sa nu ajung la vrea pareza ca atata imi trebuie!
Cum eu nu am facut VARICELA,curand va avea toata familia!

Multa sanatate tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vlada spune:

Cary - multa sanatate ! Si vegheaza cu grija la scarpinaturi...

Andreea si Vlad
Iubirea mea

Mergi la inceput