Dacie SuperNova - consum benzina?!

Dacie SuperNova - consum benzina?! | Autor: danat

Link direct la acest mesaj

Mai oameni buni, am si io o amarita de SuperNova, de 3 ani, merge bine saracutza, da' parca mi se pare ca dispare benzina cam rapid de la un timp...daca merg in oras cu aerul conditionat consuma in medie 11 l/ 100 km, iar fara cam 9,5-10 l. Mi se pare cam mult, mai ales ca nu o turez aiurea si incerc sa merg cat mai economic. Pe deasupra, parca miroase uneori a benzina, dinspre motor. Am ridicat capota, m-am uitat si eu ca vitelul la poarta 9 si nu am vazut nici urma de ceva care ar semana cu benzina sa curga pe acolo. Inca nu am ajuns la vreun mecanic, dar as fi vrut sa stiu de la alti detinatori de asenmenea masina daca au idee ce poate fi? Sau poate e normal asemenea consum? Dar totusi parca altadata consuma ceva mai putin...Si parca dintotdeauna mi-a mirosit a benzina, dar doar in ziua cand alimentam si venea mirosul dinspre partea din spate...
Haide va rog, poate ma luminati si pe mine!!!



"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

vezi ce s-a mai discutat pe www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=3026" target="_blank">aici
si mie mi se pare cam mare...
mergi la mecanic, curatare injectoare, schimbat filru de aer si maruntisuri din astea...

...Life's tragedy is that we get old too soon and wise too late...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigA spune:

A mea consuma intre 7 si 8 in oras (depinde cum o conduce sotzul), cu aerul conditionat nu stiu cat consuma, iar afara putin..5..tot 3 ani are. Du-te la service.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

Trebuie neaparat sa mergi la un service sa iti faca reglajul. Mie imi lua sub 6 in afara orasului, cu tot cu aerul conditionat si undeva in jur de 8 in oras. Mi s-a parut a fi una dintre cele mai economice masini ( ca raport consum/performante). La a ta sigur e ceva in neregula.

Mergi la inceput