Nasterea la Municipal

Nasterea la Municipal | Autor: Mugur

Link direct la acest mesaj

Despre nastere...
Sotia mea a nascut la Spitalul Municipal cu Dr.Mircea Dumitru.Un om extraordinar. Am ajuns la dansul dintr-o intamplare: sotia mea este asistenta la un Cabimet Medical Particular si incepand cu luna a 7-a nu s-a mai dus la servici. Intre timp, i-a predat stafeta altei asistente care nascuse cu Dr.Mircea Dumitru. De la ea am aflat nr de telefon si alte informatii despre nastere. Am luat legatura telefonic si am fost programati la control. ==vorbesc la plural pt ca am fost alaturi de sotia mea Florina pe tot parcursul sarcinii si dupa== Aveam la noi toate analizele necesare (era luna a 7-a), inclusiv ecografiile (2). Sarcina era ok, am mai fost la cateva controale si in ultima luma (decembrie) am facut si ultima ecografie la recomandarea doctorului. Ecografia a fost ok, bebe era bine pozitionat, cu capul in jos, capul era un pic mai mare. Era baiat!!!!!! Bucurie mare! Cu o saptamana inainte de nastere ne prezentam la un nou control...pe 6 ianuarie 2003 si ne spune ca s-ar putea sa nasca prin cezariana. Daca nu naste pana vineri(10ian) sa ne prezentam la cezariana. M-am intors si am recitit toate articolele despre cezariana, refacerea dupa cezariana si altele de pe www.desprecopii.com pe care le aveam listate acasa!!!(la servici nu m-am mai dus deoarece Flori era foare speriata ca naste prin cezariana de credeam ca nu mai sta pana vineri...Zilele treceau greu de tot ... mai ales joi spre vineri...Nu am dormit toata noaptea de stres...d-abia spre dimineata. A sunat si ceasul. Era 8. Bagajele, drumul pana la Municipal, aglomeratie, Flori era terminata.Am ajuns pe la 9.30. Echipa doctorului ne astepta, anestezistul, doctorita pediatra...Ne-am internat. Mai erau in ziua aia inca 6 cezariene. Flori era ultima. Pe culoar am stat de vorba cu un tatic. Cunostea o asistenta care ii filma nasterea. Intre timp sosise si fratele meu si cumnata. Ma batea gandul sa asist la nastere. Fratemi-u :bai, tie ti se face rau si daca vezi o picatura de sange!vrei sa te adune aia de pe jos? Gandul nu-mi dadea pace...Simteam ca pot sa ma concentrez sa nu-mi fie rau.Din vorba in vorba cu Mihai(baiatul cu camera) imi spune: Nu vrei sa filmezi nasterea? Ba Daaaaaaaaaa! Cat ma costa? Nimic! URAAAAA!!!!
Ma hotarasc rapid si intre timp sotia mea e condusa la etajul 4(eram la 5)Trec repede pe langa fratemiu...Ajung la 4. Cu camera. Un tip ma opreste la intrare:nu amvoie sa filmez!Dar la 5 s-a filmat...Bine, ca asa si pe dincolo...intra sa-mi aduca un halat si nu mai apare (apoi am aflat ca era un amarat de brancardier) Eu vorbisem cu asistenta de la 5 care si a aparut cu halat si tot ce trebuie.
Asistenta ma intreaba daca am vorbit cu doctorul.Nu.Pai vorbeste!
I-am explicat in cateva cuvinte ca am facut rost de camera inopinant.E de acord sa filmez de alaturi(o camaruta mica cu un geam imens de unde vedeam toata sala de operatii).
Flori ma vede in ultimele secunde inainte de anestezie (generala) si vat cum fata ei devine foaaaaaarte mirata. Anestezicul isi face efectul si Flori e in lumea viselor.Nici nu am timp sa ma obisnuiesc cu camera de filmat.Apas doar pe record si pe stop.Acumulatorul e pe sfarsite si risc sa pierd marele eveniment. Filmez pe bucati...Record si stop.Record si stop. Au trecut vreo cateva minute de cand a inceput operatia: Doctorul si 2 ajutoare taie de zor, foarfeci, clesti, ce mai... simt ca mi se face rau.Ma cuprinde o caldura pe dupa ceafa si imaginea incepe sa devina neclara... As, am vazut niste sange, asta era. Respir adanc si ma uit numai prin camera(se vede alb-negru) si asa e mai bine. Ma uit la ceas 13:25 deja vad o mogaldeata iesind.E liniste .Se aud doar ustensilele. Si e concentrare maxima. Inca putin si gata... l-a scos. Bebe e plin de o substanta alba (ca o crema) pe tot corpul. Se aude primul OOOOeeeAAAAAUUU, OOOeeauuu. Cineva ma felicita dar nu reactionez, ma uit pri camera la bebe. S-a potolit. E preluat de niste asistente si curatat, aspirat si infasat. I se leaga buricul si se taie din bucata de 50cm de raman numai 2. Apoi dispare cu teancul de asistente dupa el... La fix, acumulatorul cedeaza si ma lasa in ceata. Nu pot sa vad ce am filmat, dar am incredere in mine. Dureaza o jumate de ora de chin(pt mine) in care sotia e cusuta si para cusuta de am crezut ca fac aia goblen nu alta.
Atmosfera e relaxata pentru medic si anestezist care vin sa ma felicite. Ajutoarele (2 doctorite) cos in continuare.
Din cand in cand ma mai uit si eu. Vad capatul mainilor lui Flori care parca e rastignita. Ma bucur pentru fiul meu dar imaginea sotiei ma face aproape sa plang.Parca e moarta!
in sfarsit se termina totul si sotia e trezita din anestezie. O doare putin operatia. Sufar alaturi de ea...Mergem un etaj mai sus cu liftul care parca nu mai vine...O cara brancardierul care nu ma lasa sa intru sa filmez.. ii dau si lui un bacsis si parca mai merge.

Ajungem inapoi la 5. Sotia e dusa in camera lauzelor. O asistenta draguta, cu suflet a insotit-o si i-a pus un calmant in perfuzie. O ia somnul. Apuc sa-i spun ca e baiat(stia deja), ii spun ca e totul in regula, bebe seamana cu mine si cu nasul ei si are 2 cm de par in cap-a avut niste arsuri in ultima luna-! Adoarme fericita! Eu sunt husuit de asistente. Bebe e in camera de alaturi. Nici nu l-am vazut prea bine.

---------------------
Am stat in spital 12ore pe zi cu sotia si am invatat sa-l schimb si sa-l tin in brate si mi-a fost foarte usor cand am venit acasa.
Eu si Flori i-am facut si prima baita (la 2sapt) can i-a cazut buricul.

In rest suntem fericiti si ne bucuram de bebe (Alexandru-) cum creste. E un baiat tare cuminte si e foate linistit. Mananca si doarme sau sta cu ochii pe pereti, dar nu face galagie decat cand ii este foame sau trebuie schimbat. Si la baita e foarte cuminte. Nu zice nici pas. Apoi il apuca foamea si mananca in forta. Apoi cade lat si doarme cateva ore bune.

P.S. Cred ca nu m-as fi descurcat fara ajutorul site-ului desprecopii.com si a membrilor acestuia! Va multumesc mult ca existati si imi sunteti de mare ajutor. Va pupic pe toti!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Felicitari dragi parinti proaspeti!!
Ne-a placut tare mult descrierea emotiilor ... dorim sa o publicam pe prima pagina - la Destine. Taticul a reusit sa ne transmita si noua emotiile - cu har. De aceea - cerem respectuos o pozica cu toata familia!

va dorim multa fericire si sanatate!




Pentru parinti... despre copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:


Bine ai venit Alexandru Ionutz:-)



Sä fim senini!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

FELICITARI TATICULE CURAJOS!!!
SA VA TRAIASCA MINUNEA DE FLACAU,SA FIE SANATOS SI MINCACIOS
!!!
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Felicitari taticule! Frumoasa povestirea ta! Si sa va traiaska bebelashul cumintzel Alexandru Ionut, sa fie sanatos si sa aiba mult norok!
SI sotiei tale putere si sanatate maxima!
Sa va bucurati din plin de bb si sa fiti ericiti!

danat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina spune:

FELICITARI!!!!!
Sa-ti traiasca baietelul,sa fie sanatos .
Numai bine va doresc!!

gianina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michidutza spune:

Am o mare rugaminte.Vineri pe 21 febroarie urmeaza sa nasc la Municipal prin cezariana tot cu Dr.Dumitru si m-ar interesa daca ai putea sa-mi spui cat ai dat la doctor pt. ca mie mi-e tare frica si as vrea sa fie multumit.Sanatate multa pt. Bebe si toate cele bune tie si proaspetei mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

SA FITI SANATOSI!

Dana si Diana-Maria http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Esti cu adevarat un tatic model!
Bravo tie pentru toata contributia ta si pentru toata compasiunea ta exprimata in cuvinte!
Asa ceva mai rar la un barbat.
Toata admiratia mea pentru tine si va doresc multa sanatate si nopti cat mai linistite!

Delia si Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Bine ai venit pe lume Alexandru Ionut, sa ai parte de tot cei mai bun pe lume, sa fi sanatos si voinic, iar parintilor multa bafta in continuare pentru urmatorul copilas.
Felicitari si numai bine pentru intreaga familie!
Va pup, Cary

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica spune:

Bun venit pe lume, Alexandru Ionut! Sa fii sanatos shi sa ai parte de o viata senina, lipsita de griji!!! Pupici!!

Iar tzie, Ionut - taticul - felicitari!!! Din toata inima te felicit pentru cum ai stiut sa fii alaturi de sotia ta!!

multa sanatate si refacere rapida mamicii!!

Monica

Mergi la inceput