Vaccinul la 2 luni

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Babisa spune:

Eu l-am ales pe cel cu plata si nu regret.Sunt destul de rari bb care nu fac febra ,diaree si alte alea dupa vaccinul gratuit...multi spun ca aceste reactii adeverse sunt normale si chiar bine venite pt copil...eu sunt total impotriva acestor idei...cum sa cred eu ca starea de rau a copilului e ceva bine venit? Posibilitatea de a ii face copilului meu un vaccin care sa nu ii dea nici o stare de rau,eu o consider o binecuvantare...nu am vrut sa risc nici o clipa si sa il fac pe cel gratuit.Este singurul meu copilut si credca macar atata merita (protectia mamei)si asa nu stiu cum sa ii multumesc lui Dumnezeu pt minunea care mi-a dat-o
Multa bafta si sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Eu i le-am facut doar pe cele gratuite in Ro - pediatra nici nu mi-a spus ca ar exista si alte variante - dar i-am mai facut aici, tot gratuit, anti meningita C si inca ceva, nu mai stiu ce in clipa asta, in plus fata de ce se facea la noi si care in Irlanda sunt obligatorii, nu optionale.
Oricum, n-am avut probleme cu el, pana acum (aproape 2 ani si jumatate) a racit de doua ori, in rest nimic, slava Domnului, nici reactii la vaccinari, nici altceva.

Claudia si Cristi (16.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Reactia la vaccin nu trebuie sa fie mare, ci mica si de obicei doar locala. Si este normala, pt. ca vaccinurile sint facute din tulpini de virus atenuate, deci creeaza o reactie a organismului, a sistemului sau imunitar.
Nici Deiu nu a avut nici o reactie la nici unul dintre vaccinuri, si i le-am facut pe cele gratuite, in afara de Priorix, care este optional.
Se poate decala data vaccinarii daca copilul este racit sau are alta boala, pt. ca nu se fac vaccinari in timpul bolii.


Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Infanrix costa in jur de 1500000 si este fabricat de Glaxo SmithKlime. Mai exista o varianta ceva mai ieftina, in jur de 900000 fabricata de Aventis, se cheama Pentact HIB, dar se considera putin inferior Infanrix-ului din pdv al imunitatii oferite. Engerix nu trebuie sa il cumperi, ii fac tot Engerix gratuit.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Noi le-am facut pe cele cumparate, incepand de la doua luni. Nu cred ca ar fi diferenta mare intre ele, dar ne-a fost mai usor asa, pentru ca le-am facut acasa, si nu am mai traumatizat copilul prin dispensar. Cat despre antipolio oral, intr-adevar, teoretic poate da reactii urate, dar cazurile sunt extrem de rare. Problema este a se da pe gurita si efectul nu este garantat. Copilul mai scuipa, chiar daca nu ii dai nimic sa inghita doua ore. In asta chiar nu am incredere. De rest, cred ca porti linistita sa le faci pe cele gratuite. Si de ce nu ai beneficia de gratuitate daca se poate?

Pupici

Mama Ana si Mirunica (16.05.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Noi i-am facut vaccinurile injectabile astfel imovaxpolio l-am cumparat (deoarece vomita si nu a putut sa il dea pe cel pe cale orala) si era vreo 300.000 lei, iar celalalt, tot injectabil, care era gratuit. Dupa ambele vaccinuri, si la 2luni, si la 4 luni si la 6 luni, mi-a facut febra. Nimic altceva.
Depinde si de organismul fiecarui bebe in parte.

O mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Ana, din pacate da reactii grave nu doar teoretic. O nepoata a sotului meu era sa moara din cauza acestui vaccin, a facut paralizie acuta; deci se poate, iar teoria si cu practica nu se prea suprapun in medicina...

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mammy2706 spune:

Noi le-am facut pe cele gratuite fara nici-o reactie. Sincer am aflat ca ar exista si contra cost abia dupa primele doua - la 2 luni, respectiv la 4 - si imi venea sa-i dau in cap cu ceva doctoritei ca nu mi-a zis. Dar slava Domnului nu mi s-a imbolnavit pana acum puisorul (are 11 luni). Poate ca la inceput le-as fi facut pe cele care costa dar acum nu-mi mai pare rau. As vrea totusi sa le fac pe cele suplimentare: in afara de antimeningita care ar mai fi?

mamica lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Noi l-am facut pe cel gratuit. Pentru ca sa nu faca febra (efect secundar) ni s-a spus sa ii dam supozitor (Novocalmin) chiar in ziua cind i-a facut vaccinul, seara.

Vladut nu a mincat bine 2 saptamini si ceva dupa vaccin, dar am citit ca asta se intimpla destul de des. Si in continuare le vom face tot pe cele gratuite, nu cred ca e vreo problema cu ele.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi! :)

Simona & Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by Kittycat

Ana, din pacate da reactii grave nu doar teoretic. O nepoata a sotului meu era sa moara din cauza acestui vaccin, a facut paralizie acuta; deci se poate, iar teoria si cu practica nu se prea suprapun in medicina...

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)



Asa este, reactiile grave sint extrem de rare.
Dar sa va spun ce reactii mai pot aparea si la alte vaccinuri, poate nu le mai faceti deloc!
La cel antirujeolic poate aparea panencefalita subacuta sclerozanta (PESS), care este rapid letala. Desigur, tot f. f. rar, dar poate aparea si asta.
La cel anti-oreion, le fel, poate aparea meningo-encefalita, doar ca nu e letala, dar este o meningo-encefalita pina la urma, nu?
La cel antirubeolic pot aparea semne meningeale (deci nu chiar meningita, doar o "iritatie" a meningelui).
S.a.m.d.



Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput