bubite in talpi?

bubite in talpi? | Autor: Kitty

Link direct la acest mesaj

Acum 2 minute cand il culcam pe raul (6ani) am vazut ca are in talpi, pe degetele si in palme niste bubite mici rosii, ca niste piscaturi. Destul de multe, peste 20. Pe restul corpului nu are nimic.
Imi poate spune cineva ce ar putea fi? Nu-mi amintesc sa fi auzit de ceva eruptie ce ar aparea numai in aceste zone.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rox_dumitrescu spune:

Poate spun o prostie, insa daca a intrat in contact cu animale in ultimul timp este posibil sa fie si o scabie. La copilul mic pot apare leziuni la nivelul palmelor si talpilor. Pe el pare ca-l deranjeaza, il mananca? Daca nu dispare du-te la doctor si lamuriti problema. Sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Nu a intrat in contact cu animale. Bubitele nu sunt una langa alta. Nu s-a plans ca-l mananca, dar cand am pus mana pe ele a spus ca-l doare.
Il duc oricum la doctor, dar m-am panicat si ma gandeam ca poate cineva ma poate lamuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

Nu cred ca e vb de scabie .Asta apare de obicei la incheieturi si s-ar scarpina .Eu cred ca e vb de alergie ,poate a mincat capsuni.
asteptam vesti.

nistor gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Ar putea fi de la caldura, daca ii transpira palmele si talpile. Daca nu-i trec pana dimineata, mergi la doctor, oricum nu cred ca e grav. Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Multumesc pentru raspunsuri!
Intr-adevar a mancat alaltaieri capsuni, dar a mai mancat si altadata si n-a avut nimic. Oare o alergie se poate manifesta asa - numai pe talpi, degetele si palme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_dumitrescu spune:

O alergie nu se manifesta asa. Bubitele sunt mai ales pe fata laterala a degetelor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Nu, nu numai pe partile laterale ci si deasupra. parca i s-au mai retras astazi. si nu s-a plans deloc de ele. maine il duc la medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

Alergia poate aparea oriunde,in afara de cap si partile intime.Daca apare acolo e clar ca e vb de varicela.
La baiatul meu se manifesta asa ;ziua era plin si noaptea ii dispareau.
Stai linistita,sigur este de la capsuni.Da-i clorocalcin si ext cu mixtura ,si sa vezi ca -i trece.

nistor gabi

Mergi la inceput