dreglarile hormonale....

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyella09 spune:

Mersi Ile pt moment o sa iau doar diane..inca nu am inceput sa le iau pt ca acum mi le-a prescris si inca nu mi-a venit ciclul...fiind neregulat...tu ti-ai rezolvat problemele si pe cale naturista cat de cat? sunt constienta ca nu pot lua tot timpul diane..si la un moment dat va trebui sa ma opresc...sa am un copil..tu ai copii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyella09 spune:

si inca ceva..crezi ca daca am sa incep sa beau ceai de vasc este vreo pb? sau cu ce anume sa combin ceaiul de coada soricelului? Am inceput sa beau iaurt mai mult, sa iau in fiecare dimineata cate o lingurita de miere si o bucatica de drojdie..despre astea stii ceva? mersi mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Uffff,uite ca ti-am mai scris o gramada ...si am uitat sa ma loghez si cred ca s-a pierdut totul ;
Asa ca o sa iti mai scriu inca o data informatiile respective, asa ca daca mai triziu apar ambele raspunsuri sa nu te miri de ce iti scriu de doua ori acelasi gen de informatie.
ok
Cum ziceam,cred ca in timpul tartamentului cu diane 35 ar fi bine sa nu mai iei nimic altceva.
diane 35 sint f puternice si nu mai ai nevoie de surplus de estrogen si progesteron din ceaiuri sau extracte.
Totul e sa ai rabdare ,pt ca efectele diane apar. Ciclul ti se regleaza din prima luna de folosinta ,dar celelate probleme incep sa se normalizeze dupa cel putin 3 luni .
La mine povestea a fost cam asa:
Am luat diane vreo 4 anisori,iar in februarie 2004 m-am decis sa le intrerup cu scopul de a ramine gravida.
Din feb de cind le-am intrerupt si pina in iulie nu am mai avut menstruatie.
Prin iunie mi-am facut niste analize hormonale care au iesit catastrofa.
In iulie am venit in vacanta in romania ,si am mers la un f bun dr ginecolog.
Dupa un tratament zdravan cu antibiotice si alte minuni mi-a venit,in sfirsit ciclul.
tot din iulie am inceput sa iau in fiecare zi extract de mladite de zmeur.
Din iulie anul trecut pina acum ciclul imi vine regulat.
Recent mi-am facut niste analize hormonale si au iesit absolut normale,dupa cum a zis dr,spre marea mea surprindere.
Mentionez ca acum ceva timp mi s-a terminat extractul de zmeur si ,pt ca in norvegia nu gasesc asa ceva, imi fac un ceai f concentrat din coada soricelului+urzica+lemn dulce. Il beau de 3 ori pe zi si vad cu multumire ca merge f bine( ceaiul are un gust nasol,dar eu storc putina lamiie in el si ..da..asa da).
Inca nu am copii desi incerc si astept.
Cum spuneam eu cred in medicina naturista si nu am fost dezamagita.
Dr meu de familie din norvegia a zimbit ironic si "intelegator" cind i-am povestit de toate aceste ceaiuri si extracte.
Tu ziceai ca inca nu ai inceput tratamentul cu diane pt ca astepti sa iti vina ciclul car e destul de neregulat. Poti sa incepri tratamentul acum,si vei vedea ca peste 3 saptam iti va veni si menstra.
Eu aveam la fel un ciclu care venea cind avea el chef ,si am luat diane fara sa mai astept menstra si dupa 3 saptam ..hop..au venit si musafirii.
Daca nu te grabesti sa faci copii,mergi pe diane o perioada sa vezi cum te simti.
Apoi incepe cu aceste ceaiuri si extracte care sint o minune.

Inca o data, fii f atenta ce maninci. Alimentatia e f importanta.Cit mai putine dulciuri cu putinta.
Bafta si multa sanatate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Eu am probleme de genul: pilozitate faciala, ciclu destul de neregulat, acnee(pe asta am reusit sa o mai potolesc naturist).

Ovare polichistice nu am ca am facut o ecografie(mi-a zis o doctorita desteapta ca sigur am daca am acnee).

Pilozitatea s-ar putea sa fie genetica si ciclul neregulat pe baza de stres, dar as vrea sa fiu sigura ca n-am probleme mai mari.

Analizele astea se fac si prin medicul de familie? ca urmeaza sa-mi fac un set de analize.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyella09 spune:

Ile esti o draguta si iti multuemsc mult pt tot ce mi-ai zis..eu sunt o fire mai catastrofala si am citit ..nu stiu cum am nimeirt dar..doar de rau despre ce am..cand citesc ce mi-ai povestit si ca totul s-a reglat pana la urma ma simt mai bine.
Clover...eu nu am vrut sa stie nimeni de ce pb sufar si pur si simplu am cautat un medic endocrinolog pe net..am gasit un site despre pb endocrinologice unde era si numele doc meu..o cheama Geanta Roxana si mi se pare o doctora foarte buna si de treaba.Deci nu stiu ce sa zic despre medicul de familie..pt ca medicul meu de familie nu stie..daca el ar stii..ar afla parintii mei care s-ar agita prea mult si astfel ar creste stresul foarte mult..cel mai bine asa...dc lucrurile se inrautatesc categoric o sa le spun.Eu cred ca poti merge la medicul de familie care iti va da trimitere catre endocrinolog..sau pur si simplu iti faci analizele la medicul de familie pt ca pe orice rezultat scrie si care e valoarea normala si iti poti da si singura seama.Eu am fost la aceasta doc la sp Colentina si mi-a zis sincer ..sa merg la o clinica privata...care face intr-adevar analizele...asa e m-a costat..dar macar sa stiu sigur ce am...decat sa ma duc cine stie unde si sa iasa analizele cine stie cum. Cat despre pilozitate...la mine inca nu se stie..ori de la ovare..ori genetic.
Ile daca iau acum diane 35 fara sa-mi vina ciclul la urma cum fac?pt ca ma inteles ca trebuie sa le iau in prima zi si la urma cand se termina o sa-mi vina...daca iau de exmplu azi si mi vine peste vreo 3 zile? Oricum o sa mai astept putin..poate poate imi vine si mie .Multumesc mult pt toate sfaturile tale,esti o scumpa..chiar simtema nevoia sa vorbesc cu cineva desprea asta si sa ma sfatuiasca. Si sper sa ma anunti si pe mine cand o sa ai un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:




Daca iei diane acum,nu cred ca iti va veni ciclul peste 3 zile.
Chiar daca iti vine peste 3 zile,intrerupi diane pt 7 zile,iar dupa aceste zile(din ziua a opta) incepi o noua folie.
Tratamentul cu diane e asa: 3 saptamini diane ,iar a patra saptam e saptam cind nu le mai iei si vine menstra
vei fi surprinsa de modul cum diane iti va regla ciclu.

Acum citiva ani de zile cind au inceput problemele mele ,care erau la fel cum sint ale tale acum, eram si eu frustrata si suparata si interesata sa aflu cit mai multe despre situatie.
La fel ca si tine acum, orice fel de informatie era binevenita.
Daca pot sa te mai ajut cu ceva ,o fac cu placere, cu atit mai mult cu cit am trecut si eu prin aceste probleme.

Multa sanatate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyella09 spune:

Ziceam ca s-ar putea sa-mi vina ciclul din moment in moment pt ca mie imi intarzie in medie cam 2 sapt,nu mi s-a intamplat sa nu vina deloc...decat cand mi-a venit pt prima data ciclul..imi vinea la 2 luni ..apoi s-a reglat si acum iar am probleme.Si acum ar fi trebuit..cu intarzierea deja devenita obisnuinta sa-mi vina zilele astea...si de aceea cred ca mai astept...acum cred ca imi intarzie si pentru ca sunt foarte stresata de cand cu toate astea..si a mai inceput si sesiunea si tre sa fiu ca o cu ochii in carte ...dar vor trece si astea... . si foarte curand vreau sa incep sa fac cat mai multa miscare.. ca eu mai mult stau decat ma misc..te pup si mersi ca esti alaturi de mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Ok!Am gasit subiectul si ma inscriu si eu in club.Danyella,ti-ai rezolvat problema?Nu stiu daca o sa gasesc ceaiurile astea de zmeur..pe aici,in Montreal..Si eu cred ca am mult testosteron,ca am acnee ,hirsutism...Oricum am inteles ca ar fi vina ovarelor care nu functioneaza optim.



www.lucavasile.go.ro" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

ma inscriu si eu in club
ce ziceti fetelor de un ciclu care tine 2 saptamani? da, da, ati citit bine, 2 saptamani...
de fapt imi vin niste sangerari mai mici cam 7-8-9 zile inainte de ciclul propriu-zis, care e putin mai abundent, ma mai tine si ciclul propriu-zis vreo 4-5 zile, bucurie mare!
va dati seama, cu tampoane mereu, nu pot face sport, nu pot sa o fac prea des...
am facut dozari hormonale, mi-au iesit prost, am facut tratament si mi-au iesit bine pana la urma, dar nu au rezolvat problema. am facut o gramada de analize pe la doctori, dar nik... nu stiu ce sa mai fac.


Ramonika si pisicile Vladutz Tigrutz Alina Bubulina Fetitza Maritza
Cei trei muschetari Bebelusii
Omul traieste pentru bunastarea pisicii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyvya spune:

Mia tu ce tratament ai urmat? TRebuie sa existe o rezolvare...si eu am pb...dar mai intai vreau sa astept sa vad dc ce mi-a recomandat medicul ajuta....aporpo voi stiti ceva de Androcur? Nu mi-a zis sa iau dar vreau sa intreb...
Tu ramonik ce tratamnet ai luat?tot pastile,anti?

Mergi la inceput