Despre gradinarit (11)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Ma bucur nespus ca se pot vedea si florile mele. Floarea aia " Campanula" am cumparat-o de aici, apoi am replantat-o imediat. Eu asa fac cu toate florile cum le aduc acasa le pun un ghiveci mai mare si pamant. Pamantul cred ca este tot secretul. Il cumpar gata preparat, in saci de 25 de Kg. In tara aveam multe flori dar nu infloreau ca aici, si tot eu eram 'mamica lor'- este vorba de pamant. Ingrasamant nu le pun in apa.
Precizez ca florile alea din fisierul Chelsea nu sunt ale mele, sunt de la o expozitie de aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

ADRIANAM, siteul ala pe care l-ai gasit tu este a unui producator mare de CLEMATIS, de aici. Anul asta l-am vazut la Chelsea flower show, avea niste flori de numa numa, am pus parca ceva poze cu standul lui. Eu am un catalog de la ei, vad ca au o oferta de 3 Clematis la 17.97lire una alba , una grena, una mov. Cert este ca sunt foarte mari florile si au 6 petale. La noi cele mai multe am vazut cu 4. Am mai citit ca le poti inmulti daca rupi lastari lungi de 30 de cm. si le pui sa faca mustati in apa. www.thompson-morgan.com/clematis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Conchita, Adrianam haideti sa va spun "secretul" la panselutze pt a le avea toata vara:zilnic rup florile care se aduna, adica cele trecute si care daca nu le rupi fac seminte ceea ce duce la trecerea lor si te trezsti in iunie ca nu mai ai panselutze si bineinteles le ud cu apa din fantana si inca destul de multa.Si mie mi-e tare drag de el.Nu le am din seminte ci am cumparat rasaduri, dar la toamna voi aduna seminte si imi voi face eu rasaduri ca am loc destul in casa sa ma madaresc cu ele toata iarna.
Acum va las ca sambata am un examen nasol si merg la toceala.
pupici gradinereselor!!!

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Sunt super panselutele. Ai dreptate daca le rupi forile care se trec le obligi sa le dea lastari noi, si sa infloreasca...Faza asta merge si cu trandafirii, trebuie sa le rupi maciuliile alea ce se formeaza dupa flori. In felul asta vor inflori mereu.
Ati auzit cumva de vre-o pudra cu hormoni ce ajuta plantele sa inradacineze mai bine?
Pe curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianam spune:

Da, am folosit eu. La noi se numeste Radistim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Adrianam, vreau sa te intreb daca e bun de ceva? Si cum ai facut? Eu mi-am cumparat o pudra din asta dar nu vad ca ar face minuni...ma gandesc ca poate nu stiu eu exact cum sa o folosesc....
Haideti fetelor cu noutati....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchid spune:

Buna tuturor celor pasionate de gradinarit. Pozele cu floricelele voastre sunt foarte frumoase.
In gradina noi nu prea avem flori dar in schimb avem suculente si cactusi care sunt pasiunea sotului. Aaa si sa nu uit avem si leustean. Maine voi face niste poze si le voi pune aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianam spune:

Cum se foloseste pudra pentru inradacinat radistim:
Se ia putin praf si se pune pe o suprafata plana. Se ia butasul (de preferinta improspatata taietura cam la 1 cm de un nod), se inmoaie in apa si se tavaleste prin praf astfel incat sa ramana praf pe nod (in general din noduri dau radacinile). Se introduce butasul in pamant, cu grija sa nu se stearga praful de pe nod. Se uda usor.
bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

ADRIANAM, multumesc pentru rspuns. Mi-am cumparat si eu un tub din ala 'minune'. Contine acid 1-naftilacetic (al tau tot asta contine?). Scrie ca este hormon de inradacinare. Eu cand l-am cumparat ma asteptam sa capat calitati de vrajitoare. Adica, din tot ce vad frumos pe strada sa iau cate o crenguta si apoi sa-mi fac eu un paradis acasa. Adica sa pot inmulti si plante lemnoasa(mici copacei, azalei), diverse plante exotice. Dar din pacate nu s-a intamplat nimic deosebit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianam spune:

La noi se gaseste Radistim pentru plante ierboase si separat pentru plante lemnoase.
Nu am la indemana pliculetul sa-ti spun ce substanta este la baza lui.
Eu am incercat sa butasesc petunii hybride despre care citisem ca s-ar inmulti prin butasi dar nu mi-a reusit nici macar un butas din vre-o zece.(anul trecut am facut experienta).
Milion bells am mai reusit sa prind asa dar i-am pierdut peste iarna.

Mergi la inceput