Despre gradinarit (11)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Flamingo, mersi si eu de idei. O sa incep vizitele pe la magazine specializate, sa vad ce se gaseste. Ma gandesc ca orice planta agatatoare as alege, suportul trebuie sa arate bine, ca vine iarna si nu se vede decat el. Pupici,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

quote:
Originally posted by flamingo

magdaeu am 3 gloxinii. Cea grena este cea mai frumoasa parca ar fi din catifea. Cred ca e bine sa le cumperi primavara sau vara, caci spere toamna-iarna intra in hibernare, precum begoniile. Oricum daca ai de unde poti sa iti procuri frunze pe care le pui direct in pamant...si cam intr-un an ar trebui sa fie mature.



Mama mea are 2 gloxinii superbe si vreau si eu. Deci spui ca pun frunzele in pamant si gata? Nu trebuie mai intai in apa sa faca mustati?

Multumesc pentru raspuns.


http://community.webshots.com/user/niculas
carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004)
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Carmen acum in momentul asta am frunze de gloxinii puse direct in pamamt. PAmantul este de buna calitate, cumparat. Le-am pus in pamant cam acum 2 luni si vad ca au puiuti de un cm. iesiti, la 2 frunze. Sunt cam 2-3 puiuti la fiecare frunza. Frunzele pe care le-am pus erau mici, tinere cam 3-4 cm in lungime si cu petiolul cam de 2 cm. ghiveciul l-am tinut aproape tot timpul umed si la un geam cu multa lumina dar nu direct in soare. Am bagat frunzele mai adanc cam 1cm.de pamant peste frunza.
De vre-o cateva zile am mai pus o frunza, una mare de vre-o 6 cm. mai batrana si vad ca s-a cam pleostit...
Imi amintesc ca o data dedemult am pus o frunza luata cu greu de la cineva intr-o sticluta cu apa de la penicilina. Frunza a facut un fel de bulb cu mustati si cand sa scot frunza nu am mai putut caci era gura prea mica. Am spart sticla dar am taiat si bulbul....
Cred ca e bine sa pui cat mai repede sa nu treaca vara sa vina frigul caci sunt mai incete...zilele sunt mai scurte. Cica aproape intr-un an ai o planta cu flori, matura obtinuta in felul asta.
Am sa pun poze cu puiutii de gloxinie.
Sa ne zici cum ai facut.....ce culori au gloxiniile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Mirunadaca ai timp arunca o privire:
http://www.dig-it.co.uk/c/16000/Trellis_and_Fencing.html
http://www.gidesigns.net/garden-trellis.html
Sa ne spui daca ti-a placut ceva.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Aici sunt poze cu puiutii de Gloxiniehttp://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=370940676

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Flamingo, multumesc. Am sa merg la mama mea si sper sa imi dea macar o frunza de la fiecare (are 2 parca) ca nu ma lasa sa ii ating florile. Poate ma lasa sa le fac pozici ca sa pun pe site .


http://community.webshots.com/user/niculas
carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004)
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

Am primit din germania de la cumnata mea 2 ramurici de datura.Una am pus-o direct in pamint iar cealalta am lasat-o in apa.sper ca macar una sa m-i se prinda.....Vremea de aici e caniculara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

buna fetele, am stat acasa o saptamana dar nu mi-am vazut capul de treaba, alte flori nu mi-au inflorit, mimozele infloresc o nebunie, asa mici si handicapate cum sunt, ma ocup saptamana asta sa pun niste poze ca nu se mai poate, sa vedeti balconul live, sau cum zice iepurasul meu: botanica din balconul nostru, sigura noutate, un vecin de la etajul patru si-a tras o jardiniera cu muscate curgatoare si ce vad eu intr-o demeneatza? o bucatica de muscata rupta, am infipt-o in pamant pe loc, zic fie ce-o fi, ca anu'asta n-am avut noroc cu miuscatele, si ce credeti, a prins ciozvartla, este o muscatica minuscula cu flori grena catifelate, o minunatie..

flamingo uimitor ca ti-au prins begoniile, am incercat acum cativa ani in fel si chip, pe urma am aflat ca begoniile sunt de multe tipuri dar se impart in doua categorii: cu bulb sau cu radacina, eu ma chinuiam sa inmultesc din frunza o anumita begonie si ea nu si nu! ca saraca vroia numai din samanta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Hop si eu sa ma mai laud nitel!

Cine mai are muscate curgatoare sa facem concurs?...
Eu am jardiniere la toate ferestrele si mai am si citeva suspensii agatate pe ici pe colo, pe unde am putut...
In rest am o gramada de alte flori, un hibiscus superb portocaliu, leandru alb si roz, trandafiri pe tija albi si rosii... Clematite mov care au inflorit nemaipomenit! Din pacate zugravesc casa pe afara acum si a trebuit sa le dau deoparte si le-a cam cazut din petale.

Mi-a crescut o floarea-soarelui (pusesem muuuulte pe la gard numai ca vecinu' n-a stiut si-a dat cu dezerbant! ) Mai pusesem si multe alte minunatii (caltunasi, pois de senteur, fasole decorativa) si au murit toate, am doar doua tije de pois de senteur si una de fasole, iar eu pusesem toata lungimea gardului! Ma tot miram de ce cresc florile mele peste tot numai pe la gardul asta mor!

Cam atit... Ah, mai am o minunatie de floare: o dipladenia cu flori mari, roz. E cataratoare si nu prea stiu unde s-o pun, deocamdata o tin in casa... Arata cam asa:
http://www.aujardin.info/plantes/dipladenia.php



~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Buna seara la toate floricelele
Arditaseara am facut o plimbare si am vazut o iasomie din aia de care ai tu. Trebuie sa zic ca m-am gandit la floarea ta si la cata dreptate ai avut- miroase superb. Ma intreb daca iau o creanga si o pun in apa daca face mustati....Begoniilede care zic inca sunt in paharul cu apa, nu stiu ce va iesi...se vede o plantuta mica..langa 'bulb'Am sa fac poze si am sa pun. Begonia mama este din aia cu bulb in pamant si care face flori mari (ale mele sunt galbene, rosii si portocalii)
Iulia grossman iti doresc sa ti se prinda daturele. Zilele astea am sa fac o incursiune in parc sa-mi insusesc si eu o crenguta. Maggda are o datura minunata si spunea ca a pus-o direct in pamant...ii place apa...
Carmen ai reusit sa vezi puiutii de gloxinie? Trebuie sa o convingi pe mama ta sa-ti dea o frunze...caci mai tarziu planta intra in hibernare , precum begoniile...Si nu are rost sa pui numai o frunza, caci cu cat ai mai multe cu atat e mai de succes experimentul.

Mergi la inceput