Despre gradinarit (11)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianam spune:

Multumesc, Ardit pentru raspuns.

Flamingo se refera cred la tufa (arbust) careia i se mai zice si lamaita si care a fost inflorita deja. Face flori albe cam cat cele de violete de parma. si miros a lamaita.

Ardit, tu te referi la Mana Maicii Domnului sau caprifoi si care intr-adevar are floarea asa cum ai descris-o si care inca mai este inflorita.

Iasomia din Grecia inteleg ca suporta soarele direct pe frunze. Iarna trebuie sa stea la cat mai multa lumina? Sau ar rezista ca leandrul de exemplu pe scara blocului unde sunt cam 10-15 oC dar lumina este foarte putina? Ori in boxa unde sunt 7-10 oC dar lumina si mai putina?

Eu in boxa tin ghivecele cu muscate, isi pierd toate frunzele si incep sa le dea lastari si frunze aproape albe pana primavara cand le scot, pierd frunzele date peste iarna si incep sa creasca normal si frumos.
Crezi ca ar rezista unui astfel de tratament?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

da este o planta solara, ii place apa dar si soarele direct, iarna am tinut-o inauntru dupa perdea groasa, cred ca nu i-ar place la intuneric, cu temperatura nu e problema, in fond asa este iarna in grecia si e tufa in pamant si nu pateste nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

DA, eu eram convinsa ca aia este iasomie, creste la noi in tufe, dar poti sa o faci si copacel, miroase tare frumos, si are flori alb-galbui, cu mijloc galbui . Infloreste prin iunie, parca.
asa cum zice Adrianam, le stiu pe amandoua.
Stiu si planta la care te referi tu. O stiu din carti si am vazut-o si aici de vanzare. Mie sincer nu mi s-a parut interesanta ca nu are flori deosebite. Dar imi dau seama ca am gresit, caci vad ca tu o apreciezi, mai ales ca zici ca se comporta asa de bine, infloreste abundent...as fi curioasa ce ii raspunzi adrianeim ca si eu sunt interesata de conditiile pt. iarna.
Dafinul ma incita asa de tare, mai ales cand zici ca are purici de atata timp, ca pe bune daca am sta aproape as veni sa-l vad. Cand e vb. de flori eu nu ma pot abtine. Eu cred ca tre sa actionezi sistematic si repetat. Daca faci pauze mari intre tratamente cred ca se dezvolta generatii noi de purici si poate si devin imuni la chimicale. Aplica un tratament soc. Ai incercat mopsilan?, spirt, sapun, (da cu sapun pe frunze). HAi ca vreau sa-mi zici ca au murit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Adrianam este super ideea ta cu boxa, da e un lucru minunat si un nou spatiu de exploatat. DAca ma gandesc acolo pot sta si begonii, crini la iernat. Eu sunt dementa cu florile. Mi-am facut asa niste mini pervazuri, adica am geam cu pervazuri suspendate, cate 2 la geam. I-am disperat pe toti. Visul meu e sa plantez un copac in casa si sa am un tavan de sticla...si sa stau sub copac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Ardit uite ce am gasit pe net: pt paduchi testosi DECIS, se stropeste la fiecare 7 zile si se repeta de cel putin 3 ori. Eu imi amintesc ca substante din astea gaseam in piata la chioscurile unde se vindeau seminte pt. rasaduri...nu sunt scumpe. Trebuie sa repeti actiunea, e ca si cum ai lua antibiotice, tre sa fie strict respectat ca sa-ti iasa treba. Succes!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Buna seara fetelor!In sfarsit am timp sa scriu un pic.Am terminat cu examenele luni iar acum savurez vacanta si cele 3 sapt de concediu.E adevarat ca le savurez prin munca dar e ok!!!Prin munca insemnand ca il ajut pe sotzior sa puna rigips in camerele de la etaj iar saptamana viitoare cred ca va trebui sa dau cu shmirglu pe gletul dintr-un dormitor iar apoi cu lavabil ca apoi sa putem sa punem parchetul.
Conchita si mie mi-e tare drag de panselutze si petunii!Arata asa de bine patratul acela cand intri in curte!Da ai vazut bine o gladiola .Din 5 bulbi mi-au iesit 3.Celelalte 2 inca nu au inflorit, habar n-am ce culori vor fi, le-am luat de la o babutza din piata.Nu stiu de ce dar trandafirul catarator roz nu a inflorit.Poate pt ca a avut paduchi, dar l-am tratat cu Mospilan si acum e ok.Petuniile care le-am obtinut din seminte le ador, e un soi super ca dintr-un fir se face tufa, de cate ori mi-am luat plantutza din piatza niciodata nu am avut asa soi.Si ce miros au!!!Cand stau pup sa rup florile trecute de la panselutze asa fain se simte mirosul!In seara asta dupa ce am terminat cu rigipsul m-am pus si am smuls toate buruienile din rondoul cu trandafir(cam 7 m lungime si 60cm latime).Am avut ce smulge!
Duminica dupa-masa ma voi ocupa de paduchii testosi din lamai ca nu-i mai suport cand ii vad.Prepar solutie de Mospilan si cu vata inmuiata in solutie ii culeg ca alte sanse n-am.Ce frumoase sunt si daliile pitice din seminte!O sa le fac poze!Nu mai tin minte care ati scris ca aveti gloxinii, sunt supoerbe , imi plac tare mult si la toamna vreau sa-mi achizitionez si eu din piata.Pana atunci nu pot ca mai am muscate curgatoare pt vreo 3 jradiniere si sa cumpar jardinierele sa le pun in terasa de la etaj unde in total voi avea nevoie de 8 bucati cred.Restul le voi face la toamna cand voi tunde muscatele.
Hai ca v-am innebunit destul, merg la culcarici ca e tarziu si manie am tare multa treaba si as vrea sa apuc sa stau vreo 2 ore la soare
pupici la toate

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

magdaeu am 3 gloxinii. Cea grena este cea mai frumoasa parca ar fi din catifea. Cred ca e bine sa le cumperi primavara sau vara, caci spere toamna-iarna intra in hibernare, precum begoniile. Oricum daca ai de unde poti sa iti procuri frunze pe care le pui direct in pamant...si cam intr-un an ar trebui sa fie mature.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

Salut gradinaresele mele!
Am si eu o intrebare mica: cum se strang semintele de la petunii? Ca las floarea sa se usuce, dar nu gasesc nika in causul ala unde-mi imaginez io ca ar trebui sa fie niscai semintze...Si vreau sa strang sa nu mai dau banii pe ele la anul...vara trecuta mi-au strans bietii mei parinti, dar io am zis ca fac rasaduri sa le replantez in gradina... si nefiind acasa sa le ud, sa le bibilesc, au murit....La anul le pun direct in pamant, na!
Multumesc.
Altfel? Sanatoase, voinice?:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

flamingo mama, chiar mi-ar place sa-mi vada cineva gradina de pe balcon desi pare asa mica si banala pe langa ce gradini bibilite si frumoase aveti voi, cu iasomia intr-adevar floricica in sine nu este spectaculoasa dar miroase dumnezeieste si cand tufa e plina de stelute.. se schimba calimera! si in fond in gradina nu trebuie sa ai si flori frumoase si flori care miros frumos?! oricum in anglia am vazut ca rezista multe tufe care sunt plantate direct in pamant, a fost la discovery un serial cu amenajari de gradini in anglia, era un tip care avea o echipa si mergea la diversi acasa, le facea proiectul si le si aranja gradina, inmultea, sapa planta etc punea si pietre, bancute, iti dai seama ca aveam okii ca cepele, e si am vazut de ex.o ditamai tufa de floarea pasiunii passiflora, eu eram in faza in care obtineam fructe din floarea pasiunii pe balcon, dar asta era superba inalta de 2m si plina de flori imense, acum o planta mediteraneeana cum este iasomia nu stiu cum ar rezista in clima angliei, dar daca rezista passiflora care la origine e planta exotica?!? oricum in ghiveci rezista la temperaturi mai mici si cu mai putina lumina dar nu deloc. Cu dafinu sunt hotarata sa-l scap de belea, am incercat cu mospilan si cu inca ceva care a fost chiar mai putin bun decat mospilanul, decis-ul stiam ca e pt.gandacii de bucatarie, eu stiu?! sa dau sa nu dau? ca am si pisca, mota adica, si mi-e ca-i fac rau, oricum daca nu cedeaza incerc si cu asta, multumesc mult si mai vorbim

maggda la mospilan sa-ti pui manusi, sau mi bine ca sa nu ai contact direct, de ce nu pui solutia intr-un recipient din ala de solutie de spalat geamuri ca sa spreiezi pe planta? eu folosesc tot ceva de genul asta niste sticlute stropitoare pentru udat rufele inainte de calcat de cand eram mica si nu exista fierul de calcat cu abur

andrusca exista din ce am vazut 2 categorii de petunii, unele salbatice uni cu floarea mai mica si care toate fac capsula cu seminte in locul florii uscate si unele "altoite" sau cum sa zic nu stiu, batute, cu mai multe culori i cu floarea babana care fac mai putine seminte sau unele sortimente chiar deloc! asa ca poate ai avut noroc anul asta de genul asta, oricum daca gasesti capsula cu seminte se striveste cand este uscata si se arunca semintele pe acelas loc in care este planta, in gradina sau ghiveci, sau daca vrei sa le ai in alta parte iei toata capsula, atentie ca semintele sunt foarte mici. La toamna lasi plantele de anul asta afara care or sa se usuce la primul 0 grade celsius sau chiar mai jos, eu de ex aveam anul trecut in noiembrie inca flori! asa, deci se usuca, primavara sau iarna tunzi betele uscate sau le smulgi din pamant, primavara din seminte ies rasadurile ca o perie in acelas loc, care cand ajung la 3-4 cm le raresti prin smulgere din pamant, cele smulse (ies usor cu tot cu radacinuta) le arunci sau poti sa le plantezi in alta parte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianam spune:

Ardit, aproape m-ai convins.
Cu prima ocazie cred ca imi iau si eu iasomie. Ai idee, se inmulteste si prin butasi?

Mergi la inceput