Despre gradinarit (11)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Flamingo super frumoase florile!!!

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Fetelor dragutelor, ce mai faceti voi, dar florile voastre? Vad ca nu prea participati activ, . Eu m-am gandit sa va fac o surpriza si sa va arat cum infloreste cea mai mare floare din lume, http://www.botanic.cam.ac.uk/TitanMovie.htm
Sper sa puteti vedea ceva, caci ultima data cand am pus poze mi-a luat vre-o 5 zile, noroc ca-mi tot ziceau fetele: nu se vede, nu vedem. Parca fixam antena pe bloc....daca stiti faza.
hai ca va las sa va uitati si astept comentarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianam spune:

Am vazut filmuletul. Este interesant dar nu prea am vazut sa aiba frunze floarea aceea. Tu le-ai vazut?
M-am uitat pe pliculetul cu praf de inradacinare si sa stii ca nu scrie compozitia.
In rest, la noi este o vreme cam rece si ploioasa. Toate plantele se bucura de racoare si de ploaie. A inceput sa infloresca begonia curgatoare (din bulb cumparat).Am pus-o intr-un ghiveci pe care l-am atarnat de tavanul balconului. Mai am doua dar sunt mai intarziate. Leandrul infloreste intr-una si este spendid de parfumat.
Panselele s-au trecut si trebuie sa le inlocuiesc cu petuniile roz si rosii obtinute din seminte.
Muscatele curgatoare se rasfata in ghivecele de perete sau in cele agatate de tavan.
Trandafirul roz clasic are sase boboci care trebuie sa se desfaca.
Ce mai este pe la voi prin gradini?
Magda, tu reusesti sa ajungi cu panselele tot asa de frumosase pana toamna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Buna gradinereselor!In sfarsit am terminat cu cel mai oribil examen care ma termina cu nervii de 2 ani in fiecare sesiune.Azi mai am unul dar e usor asa ca pot sa savurez concediu(cat de cat pt ca finisam casa pe interior), sa stau la soare, sa ma balacesc, sa ma ocup de flori mai ales de un lamai care e plin de paduchi testosi dar nu am avut timp de el.Am luat mospilan asa ca maine ma ocup de problema.
Adrianam uite acum tocmai imi beau cafea de dimineata si pip tigara iar dupa aceea merg sa fac o poza la panselute.Sunt superbe.Trandafirul care a inflorit in mijlocul lor conform etichetei trebuia sa fie mov dar nici pe departe nu e....Au inflorit si cateva petunii din rasadurile pe care le-am facut eu si pe care nu le-am vazut cand am pus panselutzele(noaptea intre 11 si 1).Voi sterge albumul vechi cu flori si voi face poze noi.Uuite chiar acum merg!

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Am uitat sa va spun ca am 2 ghivece cu datura si la una am 3 boboci , abia astept sa infloreasca!Si eu am o begonie curgatoare, are o floare deschisa si in rest e plina de boboci.Cand o sa infloreasca o sa-i fac o poza.
E gata albumul cu cateva pozici.

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

buna mandrelor, ce gradini frumoase avetzi!
eu astept inca sa am o gradina pe pamant si nu in balcon ca acum, nu de alta dar mi-as pune mai multe soiuri, in ghiveci nu cresc prea multe

asa, sa va spun noutatea: stiti voi mimozele alea mititelcute si firave care le-am cumparat de la gradina botanica din cluj? ei bine azi una din ele A INFLORIT!!! o floricica minuscula roz, nici nu se compara cu glomerulele imense care le-am vazut eu prin copacii mimoza din grecia, dar este! sper sa reziste firisoarele astea ca tare mi-s dragi, in rest muscatele au inebunit, au mai multe flori decat frunze

spor la.. flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

ardit, ce-ai rezolvat cu muscatele pana la urma?

Maggda, nu ma mai satur sa ma uit la petuniile si panselutele tale. vad eu bine ca ti-au iesit si gladiolele? e una rosie in cadru, sau e altceva? :))

Adrianam, cum sunt begoniile astea curgatoare?

mie mi-a inflorit gardenia, nu imi vine sa cred cat de frumoasa poate sa fie, toata planta parca e din matase! si au dat vinetele si ardeii. in plus, am transformat toata gradina asa cum am avut de gand pentru la primavara, dar n-am mai avut rabdare pana atunci. am profitat de uichend prelungit de 4th July. :)) pun poze cand termin, nu mai am mult.

spor la gradinarese

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianam spune:


Magda, ai flori de expozitie ! Succes la examen si spor la lucru!
Voi incerca deseara sa pun poze noi in album, inclusiv cu begonia curgatoare.
Sunt necajita ca trandafirasul de ghiveci cumparat acum cinci saptamani, are paianjeni rosii, cu toate ca l-am pus pe balconul de nord si a fost vreme ploioasa!
Cu ce ma sfatuiti sa-l ud sau sa-l stropesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Maggda, sunt foarte frumoase pozele. Muscatele alea sunt super. Imi plac foarte mult ca infloresc vara din plin. Cred ca sunt florile ideale pt. Romania. Nu stiu ce sa zic de trandafirul ala...tu te referi la ala rosu? ca trebuia sa fie mov? MAma mia!!...PAduchii testosi cred ca sunt cam greu de indepartat, eu i-am luat unul cate unu de pe frunze, stau mai mult pe partea inferioara, trebuie sa-i decimezi ca de nu cad frunzele.
Adrianam, puricii aia rosii ii omori cu solutie(Mopsilan), trebuie sa stropesti trandafirul intr-o zi cu soare. Sa ai grija sa repeti operatia la cateva zile caci toti daunatorii astia au oua, larve prin pamant, si iar ies...tre sa omori toate generatiile...
http://www.botanic.cam.ac.uk/TitanMovie.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Adrianam, floarea aia uriasa eu am vazut-o la gradina botanica din Chambridge. Faza e ca nu am vazut-o in marime naturala, erau tot felul de pliante si filmulete pe care le vizionai acolo. Cand infloreste sunt o gramadada care se duc si tre sa-ti cumperi bilet special pt. floarea aia, cateva luni inainte. Cand am fost eu, ei doar estimau cam cand ar trebui sa infloreasca....ideea e ca am vazut doar butoiul unde era planta, adica era un vas mare cam de 2m diametru in care cica era un bulb mare cat o galeata de 10L, faza e ca nu am vazut sa aiba frunze. Din bulb iese floarea ai uriasa care sta vre-o saptamana si gata.
Ce culoare este Leandrul tau? Stii ca seva aia laptoasa de la el este otravitoare?. http://community.webshots.com/user/flaminggo

Mergi la inceput