Tratament osteoporoza!?

Tratament osteoporoza!? | Autor: Gabryel

Link direct la acest mesaj

Am fost azi cu mama care are 72 de ani la o analiza de osteodesiometrie...ceva de ganul asta...si e in faza foarte avansata osteoporoza la ea si medicul de acolo i-a zis ca trebuie sa ia Fosamax. M-am uitat pe net si pare ceva bun. Intrebarea e cat costa, e compensat si daca a luat cineva de pe aici asa ceva....Merci.
Am uitat sa spun ca are un medic de familie care e un om foarte dificil si pana obtii o reteta compensata iti vine sa iei campii. Rog moderatorii sa lase mesajul aici ca ametesc cautandu-l daca nu l-am pus bine...

Nu mai zic ca am fost cu ea si la centrul Renasterea pentru cancer la san sa ii faca o mamografie si deja i-a dat internare la Fundeni. ma apuca groaza cand ma gandesc ca va trebui sa se opreze la san. sa vedem luni despre ce e vorba la analize suplimentare la fundeni. Ea e cu moralul cat de cat ridicat (e berbec...si e glumeata) insa cred ca fiind la san e mai delicat decat oriunde pentru o femeie. multumesc.

_________________________
In fiecare zi ii povestesc lui Dumnezeu planurile mele iar EL...zambeste!
_________________________
Emigrare in Canada prin www.montreal.ro

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

In general, intrebarile pe linie medicala sunt postate direct sau mutate de moderatori in sectiunea Clinica virtuala desprecopii.com si esti anuntat de mutare prin mail.

Dar sa revin.
Pentru problema osteoporozei mamei tale, am un tratament mai ieftin chiar daca este necompensat !!!

ULEI DE CATINA 2 X 20 picaturi / zi zilnic, 1 luna, apoi 1 luna pauza si se reia, long time.

CALCIU CU VITAMINA D – tablete 2 x 1 tb / zi dimineata si seara, zilnic, 2 luni, apoi 1 luna CALCIU LACTIC 1 tableta / zi.

Tot in acest timp (tot cele 3 luni) MAGNEZIU FORTE tablete 1 tb / zi zilnic, la pranz.

Cred ca nu este prea complicat.

Sanatate multa ii doresc doamnei – sa scape repede si usor de operatie !

Cu stima,

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stoichitescu cristina spune:

Mama mea are osteopenie si este pe tratament cu fosamax de un an de zile. Medicamentul este foarte scump 4 tablete 1800000 lei.A fost compensat 50% pina acum dar de la 1 iunie nu stiu cum va mai fii. Medicamentul se ia o data pe saptamina in aceeasi zi, la aceeasi ora , pe stomacul gol doar cu apa simpla si o jumatate de ora trebuie sa stai in picioare dupa administrare si sa nu maninci nimic in jumatatea asta de ora,altfel dauneaza stomacului. Este destul de complicat si trebuie administrat medicamentul mai mult timp fara intrerupere. Rezultatele se vad in timp.Pina acum mama nu a avut rezultate prea bune doar ca nu a mai avansat ostropenia. In paralel trebuie administrat si calciu pt. ca fosamaxul nu este de cit un fixator de calciu si reface densitatea osoasa.
Sanatate multa si rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Medicamentul chiar e f scump dar are efect. Mama a dat inapoi doua grade dupa un an de tratament. Din fericire pentru ea, l-a prins 90% compensat, acum e 50% si pe urma sa vedem ce va fi. E tratament de lunga durata, dar de la toate persoanele care l-au incercat stiu ca are efect. In cazul unei osteoporoze avansate si daca stagneaza tot e un mare succes. Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Gabryel, bunica mea, desi e din campina, a mers la Bucuresti, la Parhon, (DR. Daniel Grigorie) unde, in prima faza, i-a pus diagnosticul de osteoporoza.Apoi, o data pe luna se ducea la spital si primea medicamentele gratuit : Fossamax si Alpha D3. Suna si programeaz-o pe mama ta, duceti-va cu rezultatul testului si o va chema lunar sa-i dea medicamentele. Bunica mea le-a luat timp de 4 ani si acum se simte mult mai bine...

Sanatate!


Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena2001 spune:

In State am vazut ca se recomanda Fosamax sau Actonel pentru osteoporoza....
Asa cum spunea si Natasa este un tratament de lunga durata....

Multa sanatate mamei tale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

In cazul mamelor/bunicilor voastre aceasta Osteo se manifesta si prin durere dupa mers? daca da, in urma tratamentului durerea a mai scazut?
Daca nu, combinati tratamentul pt Osteo cu ceva analgezice?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stoichitescu cristina spune:

Si pe mama mea o dor oasele,dar nu piciorele ci spatele, are ea un punct sensibil.pentru calmarea durerii foloseste algozone, tador, vidan, nurofen, flamexim. Uneori foloseste si voltaren sau finalgon crema. Durerile trec dar dupa o vreme revin. Asta este necazul. Problema se pune in functie de intensitatea durerii. Mama mea nu rezista la nici un fel de durere, alte persoane traiesc cu dureri de oase fara sa se plinga.
Toate medicamentele de care v-am zis le-a incercat in diverse situatii doua trei zile pina a cedat durerea, apoi citva timp nu a mai durut-o. Spatele o doare mai ales iarna, acum vara nu am mai auzit-o de vre-o durere.Stiti voi: iarna nu-i ca vara.
Sanatate multa!

Mergi la inceput